רודן גואטמלה לשעבר שהורשע ברצח עם, ריוס מונט, מת בגיל 91

בשנה וחצי שבה שלט ריוס מונט בגואטמלה מתו עשרות אלפי בני אדם. הרודן מת מהתקף לב, בזמן שהתנהל נגדו משפט חוזר על רצח עם ופשעים נגד האנושות במלחמת האזרחים במדינה

רויטרס ואי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רודן גואטמלה לשעבר ריוס מונט בפתיחת משפטו בגין רצח עם, בחודש מארס ב-2013
רודן גואטמלה לשעבר ריוס מונט בפתיחת משפטו בגין רצח עם, בחודש מארס ב-2013צילום: JOHAN ORDONEZ/אי־אף־פי

רודן גואטמלה לשעבר אפריין ריוס מונט, ששלט במדינה בשיא מלחמת האזרחים הקטלנית במדינה, מת הלילה (שני) בגיל 91. ריוס מונט עלה לשלטון בגואטמלה בהפיכה צבאית בשנת 1982, ובשנה וחצי שבה שלט במדינה נהרגו עשרות אלפי בני אדם במלחמת האזרחים. משפחתו מסרה כי הוא מת מהתקף לב, כך לפי עורך דינו ג'יים הרננדז.

ריוס מונט מת בעת שהתנהל נגדו משפט חוזר בגין רצח עם ופשעים נגד האנושות במלחמת האזרחים שהתנהלה בשנים 1996-1960. על פי כתבי האישום נגדו, ריוס מונט היה מופקד על כוחות הצבא שרצחו 1,771 בני אדם משבט המאיה אישיל. זאת, כחלק ממדיניות "האדמה החרוכה" למעצר וגירוש לוחמי גרילה מרקסיסטים. במשפט אחר בעניינו הוא הואשם שהורה לרצוח מאות איכרים בתקופת שלטונו.

ארונו של הרודן ריוס מונט בהלווייתו בגואטמלה סיטי, היוםצילום: STRINGER/רויטרס

בשנת 2013 הורשע ריוס מונט ברצח עם ובפשעי מלחמה ונגזרו עליו 80 שנות מאסר. אלא שבית המשפט העליון במדינה ביטל את ההרשעה בגין בעיות פרוצדורליות והורה על קיום המשפט החוזר. המשפט החוזר נפתח בינואר 2015, אך בוטל לאחר שנודע כי השופטת ג'נט ולדס - שהיתה אמורה לנהל אותו - ביטאה בפומבי את דעותיה על רצח עם בתזה שהגישה כסטודנטית ב-2004. עורכי דינו של ריוס מונט טענו כי מצב הזיכרון ויכולת קבלת ההחלטות שלו גרועים מכדי שישתתף במשפט.

הקטור רייס, עורך דין שייצג חלק ממשפחותיהם של קורבנות מעשי הטבח של ממשלת ריוס מונט, אמר כי "הוא לא מת חף מפשע. הוא הורשע, אפילו שהמשפט בעניינו בוטל". על פי רייס, עתירתן של המשפחות תתמקד מעתה במעשיו של הגנרל חוזה רודריג סנשס, שגם הוא הועמד לדין בגין רצח עם ופשעים נגד האנושות. נשיא גואטמלה ג'ימי מוראלס, שלמפלגתו קשרים הדוקים עם הצבא, הביע את תנחומיו בפני משפחתו של ריוס מונט.

הרודן ריוס מונט (במרכז) לצד שר ההגנה אוסקר מז'יה ויקטורס (משמאל) ורמטכ"ל גואטמלה הקטור מריו לופז פואנטס בטקס לציון ההפיכה בגואטמלה סיטי, בחודש מארס 1983צילום: /אי־פי

ערב ההפיכה הצבאית בשנת 1954 שלט בגואטמלה הנשיא ג'קובו ארבנץ, שבו ראתה ארה"ב תומך של המשטר הקומוניסטי. בשל כך סייעה סוכנות הביון המרכזית של ארה"ב לריוס מונט בהשתלטות הצבאית. בשנת 1972 התמודד ריוס מונט בבחירות לנשיאות גואטמלה, הפסיד והחל לשמש כנספח צבאי בספרד. הוא שב לארצו ב-1977 ועמד בראש חונטה צבאית שהדיחה מתפקידו את הנשיא אנגל גווארה במארס 1982.

לפי ועדת האמת של האו"ם, כ-245 אלף בני אדם נהרגו או נעלמו במלחמת האזרחים בגואטמלה. הרוב המכריע של מעשי ההרג במלחמה מיוחס לצבא או למיליציות שתמכו בממשלה. דו"ח הארגון הוסיף כי יותר מ-90% מהפגיעות בזכויות האדם נעשו בין 1978 ל-1984. לטענת סנגוריו של ריוס מונט, הוא לא היה מודע כלל להרג שביצע הצבא בתושבים הילידים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ