שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
רויטרס וניו יורק טיימס
דה סילבה נפרד מתומכיו, היום
דה סילבה נפרד מתומכיו, היוםצילום: בלומברג
רויטרס וניו יורק טיימס

נשיא ברזיל לשעבר לולה דה סילבה הסגיר עצמו הלילה (שבת) למשטרה לאחר יממה של התבצרות עם תומכיו, והחל לרצות את 12 שנות המאסר שנגזרו עליו בעקבות הרשעתו בעבירות שחיתות. מאסרו שם קץ לניסיונו לחזור לשלטון ומערער את המערכת הפוליטית במדינה חודשים לפני הבחירות.

בסרטונים מבניין איגוד עובדי המתכת בפרבר של סאו פאולו, שבו תפס מקלט, נראים תומכיו מנסים למנוע ממנו לעזוב. בסיוע שומרי ראש הוא יצא לבסוף מהמבנה, ונכנס לכלי רכב משטרתי. בנאום פרידה הדגיש דה סילבה כי הוא חף מפשע, וכינה את הרשעתו "פשע פוליטי". "אני אשמור על החוק", אמר לקהל המריע, "איני מעל החוק, ואם לא הייתי מאמין בחוק לא הייתי מקים מפלגה – הייתי פותח במהפכה".

תומכי הנשיא לשעבר

מאסרו של דה סילבה, בן 72, מוציא מהזירה הפוליטית בברזיל את אחת הדמויות המשפיעות ביותר בה, וכן את המועמד המוביל בבחירות לנשיאות, שצפויות להיערך באוקטובר. דה סילבה, שכיהן כשנשיא בין 2011-2003, נחשב למנהיג האהוד ביותר בהיסטוריה של ברזיל המודרנית. 

דה סילבה לא סימן לו יורש וכך חודשים לפני הבחירות נותר השמאל במדינה ללא מועמד. "אתם תצטרכו להשתנות", אמר לתומכיו, "על כולם להבין שמותו של חייל אינו כמות המהפכה". לפי פרשנים, מאסרו מחזק את הסיכויים של מועמדים מהשמאל.

דה סילבה הורשע בעבירות שוחד. בין היתר נטען כי שיפץ דירה בתמורה לסיוע לחברה המשפצת להשיג מכרזים. מוקדם יותר היום, בית המשפט העליון בברזיל דחה את עתירתו האחרונה. תחת החוק בברזיל, מועמד לא יכול לרוץ בבחירות שמונה שנים ממועד הרשעתו.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ