בלומברג ורויטרס

הרשויות בקולומביה עצרו אמש (שני) מנהיג מורדים לשעבר, במהלך שעלול לסכן את הסכם השלום בין המדינה לארגון FARC, שסיים 50 שנות מלחמה. המנהיג חסוס סנטריץ' נעצר לבקשת ארה"ב בגין עבירות סמים, ועלול להיות מוסגר למדינה. שר המשפטים של קולומביה, נסטור אומברטו מרטינס, אמר כי סנטריץ' ושלושה פעילים נוספים בארגון חשודים בניסיון להבריח לארה"ב עשר טונות קוקאין.

נשיא קולומביה, חואן מנואל סנטוס, אמר כי לא יהסס להסגיר את המנהיג והסביר כי עבירות שבוצעו לאחר חתימת ההסכם לא כלולות בו. "שר המשפטים הודיע לי שלאחר חקירה קפדנית יש ראיות מוצקות המוכיחות את מעורבות סנטריץ' בעבירות סמים", אמר, "ואלה בוצעו לאחר חתימת ההסכם". סנטריץ' היה אחד המתווכים בהסכם עם הממשלה, וצפוי היה להתמנות לחבר קונגרס תחת ההסכם, שהבטיח עשרה מושבים לארגון.

ב-FARC מסרו כי המעצר מפר את הסכם השלום, וכי חברי הארגון ייפגשו כדי לשקול תגובה הולמת. "זה רגע השפל החמור ביותר מאז החל תהליך השלום", מסר הארגון בטוויטר, "על הממשלה לפעול כדי לעצור מהלכים משפטיים הגורמים לחוסר אמון גדול". אדם איסקסון, מומחה לקולומביה במשרד וושינגטון לאמריקה הלטינית (WOLA) אמר כי בעקבות המעצר "לוחמים שעברו על החוק בעבירות סמים עלולים לנטוש את ההסכם ולהצטרף לקבוצות גרילה".

ארגון המורדים הסכים להתפרק מנשקו ב-2016, והפך בשנה שעברה למפלגה. בבחירות לקונגרס בחודש שעבר זכתה המפלגה החדשה ב-0.3% מההצבעה. כיום, מועמד לנשיאות המוחה נגד ההסכם עם הארגון, איוון דוקה, מוביל בסקרים לקראת הבחירות ב-27 במאי. דוקה אומר כי הממשלה מסרה את קולומביה לידי המורדים, אולם המעצר אמש מערער  טענה זו.

סנטריץ' צפוי להישאר במאסר עד שתתקבל בקשת הסגרה רשמית מארה"ב. עד כה, משרד החוץ של ארה"ב לא הגיב לדיווחים. לפי מסמכים משפטיים, סנטריץ' מבוקש על ידי בית המשפט המחוזי בניו יורק, ואם יימצא אשם עלול להיגזר עליו מאסר עולם.  

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ