טראמפ התרעם על החיפוש במשרד של עורך דינו, אך האם אכן הופר חיסיון עו"ד-לקוח?

צו החיפוש הנרחב שניתן לחוקרי ה-FBI מרמז שהחשדות נגד טראמפ קשורים גם לעורך דינו מייקל כהן. החוקרים מחפשים ראיות לכך שכהן ניסה להסתיר מידע לא מחמיא על טראמפ בעת קמפיין הבחירות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כהן מחוץ למשרדו במנהטן, שלשום
כהן מחוץ למשרדו במנהטן, שלשוםצילום: AMIR LEVY/רויטרס

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הגיב בחריפות כשה-FBI פשט ביום שני על המשרד ועל חדר המלון של מייקל ד. כהן, עורך דינו האישי הוותיק. טראמפ טען שמשרד המשפטים מחזיק בצורה לא ראויה בחומרים מסווגים, וגם הכריז בטוויטר אתמול (שלישי) כי "חיסיון עורך דין-לקוח מת!".

שלושה מקורות שקראו את צו החיפוש שניתן לסוכני ה-FBI אמרו כי הסוכנים חיפשו באופן ספציפי מסמכים הקשורים לקלטת של "אקסס הוליווד", שבה תועד טראמפ כשהוא מעיר הערות מיניות וגסות. ככל הנראה, החוקרים מתרכזים בשאלה אם כהן ניסה להסתיר מידע לא מחמיא על טראמפ בעת קמפיין הבחירות לנשיאות ב-2016.

לפי עורך דינו של כהן, הפשיטה התבצעה בהוראתו של רוברט מולר, המנהל את חקירת קשרי טראמפ עם רוסיה, אך היא בוצעה על ידי משרדו של ג'פרי ברמן, הפרקליט הפדרלי הזמני של המחוז הדרומי של ניו יורק. כלומר, הנושא חרג מתחומו של מולר.

אמנם נדיר שמשרד המשפטים מבקש לבדוק חומרים השייכים לעורך דין, אך שרי המשפטים האמריקאים פועלים תחת הנחיות הקובעות באילו מקרים ניתן להוציא זימון וצווי חיפוש. החוקרים נדרשים למצות את כל שאר הדרכים להשגות ראיות לפני ביצוע חיפוש שכזה, כדי "להימנע מפגיעה ביחסים שבין עורך דין ללקוח". על פי ההנחיות, לפעמים יש הצדקה להוצאת צו חיפוש כזה, גם אם הוא פולשני, במקרים שבהם יש סיבה להאמין שהאיש שנגדו הוצא הצו עלול להשמיד ראיות.

כהן על החיפוש במשרדו

סמואל וו. ביואל, תובע פדרלי לשעבר, מסביר כי צו החיפוש במשרדו של כהן לא היה מאושר "לולא חשבו החוקרים שהם חייבים לקבל צו כזה, משום שמתרחש משהו חמור מאוד". מרים בייר, תובעת פדרלית לשעבר גם היא, מספרת כי לא כל המסמכים מפרים חיסיון עורך דין-לקוח: "במשרד של כל עורך דין, כולל משרדו של מייקל כהן, יש הרבה מסמכים, נתונים או תיקים שאינם תואמים להגדרת זכות החיסיון".

במקרים אחדים, חומרים הנמצאים תחת הגדרת "חיסיון עורך דין-לקוח" אינם נהנים מהגנה. אחת החריגות האלה נקראת "חריגת פשע-הונאה", ולפיה חיסיון עורך דין-לקוח בטל במצבים שבהם עורך הדין סייע ללקוח לתכנן, לבצע או להמשיך לבצע פשע או הונאה.

עם זאת, אם הממשלה מחזיקה מסמכים הנבדקים ע"י נציגים מטעמה, קיימת האפשרות שהנציגים האלה יראו חומרים סודיים שאין להם קשר לתיקים או לחומרים המכוסים על ידי החיסיון. כדי למנוע מצב כזה, משרד המשפטים אמור להקים צוות שיהיה הראשון שיעבור על החומרים. על חברי הצוות הזה נאסר לספר לחבריהם, העובדים על התיק המרכזי, מה הם ראו בתיקים שאינם שייכים אליו. 

כדי לערוך חיפוש במשרדו של עורך דין חייבים לקבל אישור מדרג משפטי גבוה במיוחד. במקרה של החיפוש שנערך במשרדו של כהן, הצו אושר על ידי בכיר בדרג גבוה במיוחד - רוד רוזנשטיין, סגן שר המשפטים. מאחר ששר המשפטים ג'ף סשנס הודיע שהוא מרחיק את עצמו מחקירת מעורבות רוסיה בבחירות לנשיאות בארה"ב ב-2016, רוזנשטיין משמש למעשה שר המשפטים בפועל בנושאים האלה. הוא זה שמינה את מולר והוא מפקח עליו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ