טראמפ הכריז על שבוע זיכרון לקורבנות השואה: "שאף אדם לא יסבול כך שוב"

נשיא ארה"ב הזכיר בהודעתו את מרד גטו ורשה וציין כי אסור לשתוק מול "פני הרוע". טראמפ הזכיר כי הנאצים לא יכלו להוציא לפועל את תוכניתם ללא משתפי פעולה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ בבית הלבן, השבוע
טראמפ בבית הלבן, השבועצילום: בלומברג

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הכריז אתמול (רביעי) על "שבוע הזיכרון לקורבנות השואה", שיחל היום ויימשך שבוע. "אני, דונלד טראמפ, מבקש מאנשי ארצות הברית לציין ימי זיכרון לקורבנות השואה ב-12 עד 19 באפריל, ובהם לציין את השחרור ממחנות ההשמדה הנאציים בחינוך הולם, תפילות והנצחה, ולהוקיר את זכר קורבנות השואה והנאצים תוך הפנמת לקחי הזוועה, כך שלא תחזור על עצמה לעולם", נכתב בהצהרה שפורסמה באתר הבית הלבן.

טראמפ כתב בהצהרתו: "ביום הזיכרון לשואה אנו מהרהרים באחת התקופות האפלות בהיסטוריה בעולם, ומוקירים את זכרם של קורבנות הנאצים". עוד נכתב כי השנה חלפו 75 שנה מאז מרד גטו ורשה, "פעולה אמיצה ויוצאת דופן של מרד מזוין נגד הנאצים".

לדברי טראמפ, השואה לא היתה יכולה להתרחש ללא שיתוף פעולה של רבים "שגייסו, רדפו וכפו במאמץ לעורר את הגרוע ביותר באדם ולהוציא לפועל את הכיעור שבשחיתות. הברוטליות המתועבת של המשטר הנאצי פגשה בשלב המוקדם את חולשת המנהיגים המערבים, וכך נוצרה סביבה אנטישמית שאפשרה לבני אדם לבצע דה-הומניזציה".

"בואו נמשיך ביחד לזכור את כל החיים החפים מפשע שאבדו בשואה, להוקיר את מי שהתנגד לנאצים בגטו וורשה ולזכור את הגיבורים שסיכנו את חייהם כדי לעזור ולהציל את שכניהם הנרדפים", ביקש הנשיא.

טראמפ ציין כי גבורתם של המתקוממים נגד הנאצים צריכה להזכיר לעולם לא לשתוק מול "פני הרוע". "יש לנו אחריות להעביר את לקחי השואה לדורות הבאים, וביחד כאמריקאים, יש לנו מחויבות מוסרית להילחם באנטישמיות, להיאבק בשנאה ולמנוע רצח עם. חובתנו היא שאף אדם לא יסבול כך שוב".

בשנה שעברה ביקר טראמפ בפולין ופסח על ביקור באנדרטה לזכר מרד גטו ורשה. מנהיגים בקהילה היהודית בפולין מתחו ביקורת על טראמפ בשל כך. לפי הודעת הקהילה היהודית שפורסמה ביולי האחרון, כל נשיאי ארה"ב שביקרו בוורשה מאז נפילת חומת ברלין ב-1989 הקפידו לבקר באנדרטה.

טראמפ ספג ביקורת בשנה שעברה גם בשל הודעתו ביום השואה הבינלאומי בינואר, שבה נמנע מלהזכיר את היהודים. בבית הלבן הסבירו את החלטתו של טראמפ בכך שבשואה מתו גם קורבנות אחרים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ