ברוכים הבאים לפייסבוקוויל, שבה המעסיק הוא גם בעל הבית

פייסבוק בונה עיר עבור עובדיה בסיליקון ואלי, שתכלול פארקים, מרכז תרבות ובתי עסק. החברה מציגה את המיזם כמתנה עבור הקהילה, אבל יש מי שחושש מהערבוב בין הענקית המסחרית לחברה האזרחית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מארק צוקרברג בעדות בקונגרס, ביום רביעי

תוכניות ענק להתרחבות החברה, בנייני משרדים חדשים עבור אלפי מתכנתים — כל אלה לא מרגשים את ג'ון טננס, סגן נשיא פייסבוק לענייני נדל"ן. במקום זאת, הוא רוכן מעל למודל של אתר, ומניח את אצבעו על אזור בגודל 240 דונם המכונה וילו וילג'. "כאן יהיה מתחם מגורים", הוא מסביר, "פה יהיה רחוב עם מכולת ובית מרקחת. המבנה העגול בפינה כנראה יהיה מרכז תרבות".

בתוך שנים ספורות פייסבוק בנתה קהילה וירטואלית המקשרת בין יותר משני מיליארד בני אדם, וכעת היא מנסה להקים גם קהילה אמיתית — אזור שאפשר לגור ולהסתובב בו. יש תקדימים רבים בהיסטוריה של ארה"ב למקרים שבהם תאגיד רב־עוצמה ניסה לשלוט על חיי האזרחים. אלו יכולים לשמש כתמרורי אזהרה ליוזמה החדשה ומרחיקת הלכת של פייסבוק, שבמסגרתה היא מנסה להביא כמה שיותר עובדים לגור במתחם העבודה עצמו. לפייסבוק יש משימה כפולה, מסביר טננס, "אנחנו רוצים לאזן בין הצמיחה שלנו לצרכי הקהילה".

וילו וילג' תיבנה בקליפורניה, בין שכונת בל הייבן במנלו פארק לבין העיר איסט פאלו אלטו — שתי שכונות עם רוב היספני, מהעניות ביותר בעמק הסיליקון. פייסבוק מתכננת לבנות במקום 1,500 דירות, והבטיחה למנלו פארק למכור 225 מהן במחירים נמוכים ממחיר השוק. עובדי פייסבוק, המקבלים בונוס בן 5 ספרות אם הם מתגוררים סמוך למשרד, הם אלה שככל הנראה ירכשו את הדירות שיימכרו במחיר מלא.

המתחם כולל 32 דונם של פארקים, כיכרות ושבילים לאופניים והולכי רגל, שיהיו פתוחים לציבור. פייסבוק גם מבקשת לחדש את קו רכבת העובר סמוך למתחם, ובשנה הבא תסיים לבנות גשר להולכי רגל מעל לכביש המהיר. הגשר יאפשר גישה לשביל המכתר את מפרץ סן פרנסיסקו, לטובת הצפרים ורוכבי האופניים. טננס שוקל את ההעזה הכלולה בבניית עיר חדשה. "זה דבר טוב, לא?", הוא אומר.

תלוי איך זה יתנהל. פייסבוק מנסה לבדוק הלכה למעשה אם הציבור אוהב חברות היי־טק מספיק בכדי לחיות בתוכן. כשהחברה הכריזה על הפרוייקט בשנה שעברה, המבקרים כינו אותו "פייסבוקוויל", או במחווה למייסד־שותף של החברה מארק צוקרברג, צוקטאון. הכינויים הללו לא היו לרוחה של החברה, שנאלצת לאחרונה להתמודד עם בעיה דחופה בהרבה: משבר הולך ומחריף בנוגע להשפעתה של החברה על הבחירות בארה"ב, התייחסותה בזילות לפרטיות המשתמשים, והמניפולציות שהפעילו עליה הרוסים. אם תדמיתה של פייסבוק תוכתם באופן בלתי הפיך בגלל הסערה סביב קיימברידג' אנליטיקה, החברה בה נעזרו מנהלי הקמפיין של הנשיא טראמפ, פרויקט פייסבוקוויל עשוי לקרוס עוד לפני שהושלם.

דגם העיר המתוכננת של פייסבוק בקליפורניה. הגבול שבין עובדי החברה לתושבים האחרים יטושטש במכווןצילום: Jason Henry / NYT

ענקית הרשתות החברתיות אינה חברת ההיי־טק היחידה שמציגה את ההתרחבות שלה באזור כמתנה לשכנים. שיתוף פעולה מחסרי־ציבורי נוסף קורם עור וגידים במרחק כמה קילומטרים, בעיר מאונטן ויוּ. גוגל מתכננת לבנות בנין משרדים ענק ומבטיחה למקם את הציבור "בלב הקהילה התוססת של גוגל". בניין המשרדים ייבנה בשטח של 56 אלף מ"ר, ויהיו בו חנויות, בתי קפה, אולם מופעים ואזור שבו יהיה אפשר לנסות את החידושים הטכנולוגיים של החברה. על פי הסכם שחתמה בדצמבר שעבר עם עיריית מאונטן ויו, גוגל תבנה במתחם 5,000 דירות. הפרויקט הזה זכה לכינוי אלפבית סיטי — על שם חברת האם של גוגל, אלפבית

לישון במקום העבודה

לצוקטאון ולאלפבית סיטי, בדומה לפרויקטים אחרים הנמצאים בשלבי תכנון בעמק הסיליקון, עשויות להיות השלכות נרחבות על תרבות הסטרטאפ. עמק הסיליקון נבנה על ידי מהנדסים שעברו מחברה לחברה. שאפתנות זו היא שהניעה את החדשנות שהאיצה את עלייתן של חברות מסוימות ואת קריסתן של אחרות. כשהעובדים יתחילו, הלכה למעשה, להתגורר במקומות העבודה שלהם הם יהיו מחוייבים יותר למעסיקים שלהם, שיהפכו להיות גם בעלי הבית. למרות התחרות בין החברות על עובדים איכותיים, בעמק הסיליקון יותר קשה למצוא מקום לגור מאשר עבודה. תחלופת העובדים במקומות העבודה תיפגע, ואיתה ייפגעו גם חילופי הרעיונות.

המעבר מהעולם הדגיטילי לפיזי ישפיע עם על 1.2 מיליון תושבי עמק הסיליקון שמועסקים כמורים, מדריכי כושר, פקידים, מלצרים — כל מי שמקום העבודה שלו לא מעניק לו אופציות למניות. בזמן שהם ינסו לקנות בתים עלובים במחירים שאינם יכולים להרשות לעצמם, הם ישמעו את קריאתן של ענקיות ההיי־טק: אנחנו יכולות לבנות שכונות חדשות וכך לתקן שכונות שקרסו. תסמכו עלינו. "התאגידים מממנים דברים שפעם מומנו על ידי העירייה או המדינה", מסבירה ססיליה טיילור מ"בל הייבן אקשן", ארגון חברתי שפועל לקידום קהילות. "יש להם הרבה כסף. המון כסף. יותר כסף משיש לעירייה והרבה יותר כוח".

על קיר במשרדה של החטיבה בפייסבוק הממונה על צמיחת החברה תלויה כרזה, ועליה אזהרה אופיינית לעולם ההיי־טק: Go Big or Go Home (לך על זה בגדול או לך הביתה). פייסבוק משנה את האמירה ל"לך על זה בגדול, בבית". כ–12 אלף מבין 25 אלף עובדי החברה עובדים כיום במנלו פארק, היכן שממוקם המטה הראשי של החברה. בתוך עשור יהיה במתחם מקום ל–35 אלף עובדים — יותר אנשים מאוכלוסיה העיר כיום.

עד לאחרונה, פייסבוק לא להיתה להוטה כל כך לקדם פתיחות וקשריה לקהילה. הקמפוס הנוכחי של החברה, הפעיל מאז 2011, בנוי כטבעת בניינים שבמרכזה "רחוב" ובו מסעדות, חנויות פופ־אפ, מרכז להחלפת ספרים ושרותים נוספים — אבל אזור זה נגיש רק לעובדי החברה. ב–2015 החברה פתחה משרד שתוכנן על ידי האדריכל פרנק גרי. למעשה מדובר בחדר עצום — משרד החלל הפתוח הגדול בעולם, לפי פייסבוק. על הגג נשתלה גינה מלאת עצים ונבנה שביל הליכה. לשכנים אין גישה לגינה והם אף לא יכולים לראות את הנעשה במקום.

בפייסבוקוויל הגבול שבין עובדי החברה לתושבים האחרים יטושטש במכוון. "פייסבוק לא תנהל את החנויות", אומר טננס. "אבל אנחנו נהיה בעלי הנכס". הוא מצייין שאינו יודע בדיוק כיצד התוכנית תתממש. "זה הכל די חדש", הוא אומר.

כדי לפנות מקום לווילו וילג', ייהרס פארק המדעים והטכנולוגיה במנלו פארק, מתחם משרדים ישן ומוזנח שאינו אהוב על התושבים, בדומה לאתרים האחרים שבהם פייסבוק בחרה למיזמי הבנייה שלה. כל המיזמים מוקמו באזורי תעשייה, דבר שעזר לחברה להתגונן מביקורת. אולם, בבל הייוון עדיין נשמעת ביקורת מתחת לפני השטח. קרן המענקים פירי, שפועלת מפאלו אלטו הסמוכה, צילמה לפני שנתיים סרטון וידאו קצר שבו תועדו השינויים שמתחוללים באזור שמסביב למטה פייסבוק. הקרן ראיינה עשרות תושבים, בהם אשה שהתייחסה לבעלי הבתים שהשכירו בעבר דירות למעוטי יכולת, ועכשיו מוכרים את נכסיהם. "בסופו של דבר", היא אומרת, "לא יהיה פה אף אחד מלבד פייסבוק". בסופו של הסרטון מוצגת תגובתה של פייסבוק: "המלאכה עוד רבה". מאז, החברה הגבירה את פעולותיה בקהילה. כך גם עשתה יוזמת צ'אן־צוקרברג, שהוקמה על ידי צוקרברג ואשתו פריסילה צ'אן, ועוסקת בפילנתרופיה.

טיילור גדלה בבל הייבן, עזבה, חזרה כדי להתמודד למועצת העיר מנלו פארק ב–2016, הפסידה בפער קטן — ובשנה שעברה הקימה את "בל הייבן אקשן". זה ארגון קטן מאוד ודל אמצעים: היא ושני שותפים נוספים שנאלצים לקיים בפגישות במרכז הקהילתי המקומי כי אין להם משרד. "פייסבוק חכמים מאוד", היא אומרת, "הם משקיעים כסף בכל בעיה באזור: הגירה, דיור, תחבורה, חינוך. לדוגמא, יוזמת צ'אן־צוקרברג העניקה שלושה מיליון דולר לארגון שמסייע למעוטי יכולת בסוגיות הגירה ודיור. היוזמה גם העניקה יותר משבעה מיליון דולר כדי לבנות בית ספר יסודי. בינואר, גם "בל הייבן אקשן" קיבלה מענק בסך 75 אלף דולר מהיוזמה. 

טיילור מודה שיש בעייתיות בעובדה שהארגון קיבל כסף מהחברה שנגדה היא פועלת, אך הוסיפה: "כשאין לך משאבים, העובדה הופכת לקשה בהרבה. אנחנו צריכים לפעול, אבל גם יודעים לנהל משא ומתן". לדברי טיילור, "דבר לא נעשה פה במשך כל כך הרבה זמן. פייסבוק מגיעה והם מוכנים לתת לנו כמה דולרים ולהעניק למען הקהילה. הרכבת תפעל, יהיו לנו בתי ספר טובים יותר, מרכול חדש — אבל אנחנו נתעקש לניהול קואופרטיבי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ