ראש ה-FBI לשעבר בספר חדש: טראמפ דרש נאמנות כמו ראש מאפיה

ג'יימס קומי, שפוטר על ידי הנשיא בשנה שעברה, כתב בין היתר כי טראמפ "לא מוסרי ולא דבק באמת". טראמפ בתגובה: קומי דוחה ולא אמין, זה היה כבוד עבורי לפטר אותו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש ה-FBI לשעבר ג'יימס קומי בשימוע בפני ועדת הסנאט, בחודש יוני בשנה שעברה
ראש ה-FBI לשעבר ג'יימס קומי בשימוע בפני ועדת הסנאט, בחודש יוני בשנה שעברהצילום: BRENDAN SMIALOWSKI/אי־אף־

ראש ה-FBI לשעבר ג'יימס קומי כתב בספר חדש כי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ דרש נאמנות באופן שהזכיר לו בוס במאפיה וכי הוא "לא מוסרי ולא דבק באמת". קומי, שפוטר על ידי טראמפ ב-2017, כינה את נשיאותו "שריפת יער" והוסיף כי "מנהיגותו מונעת מאגו ובנויה על נאמנות אישית". בציוצים בטוויטר תקף טראמפ את קומי ואמר כי הוא "דוחה ולא אמין" וכי "זה היה כבוד גדול עבורי לפטר את קומי".

ספרו החדש של קומי, "נאמנות עליונה", ייצא ביום שלישי הבא, 11 חודשים לאחר שפוטר בידי טראמפ בעיצומה של חקירת הבולשת הפדרלית האמריקאית בעניין קשריו של הנשיא עם רוסיה בתקופת הבחירות. תגובת טראמפ בטוויטר:

קומי תיאר כי אנשי צוותו של טראמפ דנו בהשלכות הפוליטיות של תיק החקירה נגד הקמפיין ואסטרטגיות אפשריות בנושא, כשהתפרסמו פרטים מהחקירה בכלי התקשורת. זאת, בעוד שראשי קהיליית המודיעין יושבים עימם בחדר. "לעזאזל", כתב קומי, "הם מנסים להפוך אותנו לחברים שלהם, למשוך אותנו פנימה".

ראש ה-FBI לשעבר התייחס לפגישה שהתקיימה בבית הלבן בין טראמפ וראש הסגל לשעבר ריינס פריבוס בפברואר 2017, ואמר כי הדבר הזכיר לו את ימיו כשר המשפטים בעת שנאבק במאפיה. "הבוס שולט לחלוטין. שבועת נאמנות. השקפת עולם של 'אנחנו מול הם'. שקרים בנוגע לכל דבר, גדול וקטן, שמשרתים קוד נאמנות המציב את הארגון מעל המוסר והאמת", כתב. "מה שקורה עכשיו הוא לא נורמלי. זה לא פייק ניוז, זה לא בסדר", הוסיף.

קומי תיאר את הגעתו למגדל טראמפ בפעם הראשונה במטרה לשוחח עם הנשיא בעניין החשדות בנושא קשריו של הקמפיין שלו עם רוסיה, ואמר כי הנשיא "נראה קצר רוח משהיה על בימת העימות מול הילרי קלינטון". הוא אישר כי אמר לטראמפ כי אינו תחת חקירה באופן אישי.

לדברי ראש ה-FBI לשעבר, טראמפ שב ועסק בפגישתם במגדל בחשד שהזמין נשים בזנות לחדר המלון שלו במוסקבה במהלך תחרות מיס עולם ב-2013.

בספרו מתייחס קומי למפגש שהיה לו עם טראמפ בתום דיון של בכירי מערכת המודיעין במדינה עם הנשיא זמן קצר לאחר שנכנס לבית הלבן בנושא התערבות רוסיה בבחירות ב-2016. קומי דיבר על מידע מודיעיני שנמצא ברשותם, לפיו לרוסים סרטונים מביכים המתעדים את טראמפ במפגש עם נערות ליווי במוסקבה ב-2013, במהלך תחרות מיס עולם. לדברי קומי, הנשיא "הכחיש נמרצות את ההאשמות ותהה אם הוא נראה כמו גבר שצריך את שירותן של זונות". בהמשך הוא העלה מקרים של נשים שהאשימו אותו בתקיפה מינית, "נושא שאני לא העלתי לדיון", הבהיר קומי בספר. "הוא ציין מספר נשים ונראה היה שהוא למד בעל פה את ההאשמות שלהן". 

אבל גם לאחר שראש ה-FBI אז הרגיע את טראמפ כי אין חקירה נגדו בנושא, הנשיא הטרי לא נרגע ולדברי קומי היה אובססיבי בעיקר לגבי החלק בסיפור שעסק בנערות הליווי. קומי כתב כי טראמפ ביקש ממנו שה-FBI יחקור את הטענות האלה כדי להוכיח שהן שקר ואף הציג הסברים מגוונים כדי לנסות לשכנע אותו לעשות כן. "אני ג'רמופוב (פוחד מחיידקים)", אמר לו טראמפ בשיחת טלפון נפרדת ב-11 בינואר 2017, "אין שום סיכוי שאתן לאנשים להשתין אחד על השני כשאני בסביבה. שום סיכוי".

לפי קומי, "אנחנו חווים זמנים מסוכנים במדינתנו, אווירה פוליטית בה עובדות ואמת בסיסית מעורערות, השקר הופך נורמלי והתנהגות לא מוסרית מושבת בהתעלמות, בהצדקה או בפרס". ספרו של קומי הפך לרב מכר באינטרנט בתוך שבועות, עוד לפני צאתו לאור.

"הוכח שג'יימס קומי הוא מדליף ושקרן. כולם בוושינגטון חשבו שהוא צריך להיות מפוטר על העבודה הנוראית שהוא עשה עד שהוא באמת פוטר", צייץ היום טראמפ בטוויטר בתגובה לפרסומים על הספר. "הוא הדליף מידע מסווג שעל כך עליו לעמוד לדין", המשיך טראמפ, "הוא שיקר לקונגרס תחת שבועה. הוא חלש, דוחה ולא אמין שהיה, כפי שהזמן הוכיח, ראש FBI גרוע. האופן שבו ניהל את התיק של הילרי קלינטון המושחתת ואת האירועים שסבבו סביבו, ירד לטמיון כאחד "העבודות הגרועות" הגרועות בהיסטוריה. זה היה כבוד גדול עבורי לפטר את ג'יימס קומי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ