ג'וש לדרמן, אי-פי

בפעם השנייה במהלך הנשיאות שלו, הנשיא דונלד טראמפ צפה בבעתה בתמונות הילדים שנהרגו במתקפה הכימית בסוריה. בפעם השנייה, תמונות הזוועה האלה סייעו להניע את טראמפ למתקפה שעלולה לסבך את ארצות הברית בעימות צבאי נרחב.

בחלק מהזמן, הרגעים שהובילו למתקפה ביום שישי היו מסודרים - תהליך קבלת החלטות מסורתי מצד נשיא לא קונבנציונלי. טראמפ ביקש את נקודת המבט של יועציו לביטחון לאומי וכינס ישיבות בחדר המצב. הוא התייעץ עם בעלי ברית, שחלקו את הזעם שלו למראה התמונות מסוריה, בהן נראו סורים שככל הנראה מתו משאיפת גז רעיל.

מרכז המחקר בברזה, לפני ואחרי

אבל ברגעים אחרים, טבעה הכאוטי של נשיאות טראמפ חילחל. הוא רמז לתוכניותיו בציוצים מבולבלים, ורתח בגלל האיומים המשפטיים שצצים סביבו - בהם פשיטה על ביתו ומשרדו של עורך דינו הוותיק. 

גורמים רשמיים בארצות הברית בפרט ובמערב בכלל אמרו כי היה ברור שטראמפ תכנן לפעול באמצעים צבאיים. לדברי שני גורמים המעורים בדיונים עם בריטניה וצרפת, השיחות לא התמקדו בשאלה אם לתקוף, אלא כיצד לוודא שהתקיפה אינה סימבולית בלבד - ולפגוע ביכולת שלו להשתמש בנשק כימי בעתיד.

המתקפה האמריקאית בסוריה - סיקור נרחב | ארה"ב, צרפת ובריטניה תקפו בסוריה - דיווחים שוטפים | כל מה שידוע על התקיפה | טראמפ בחר שלא איים על משטר אסד. פוטין יחליט אם להסלים את המצב / עמוס הראל | רוסיה ואיראן: לתקיפה יהיו השלכות | במערב מברכים על התקיפה | האו"ם עומד להתחיל בחקירת זירת התקיפה הכימית | נקמה אפשרית של פוטין על התקיפה: הגבלת פעילות ישראל בסוריה / צבי בראל | בקרב על אהדת העולם הערבי, התקיפה האמריקאית היא הישג לאסד / ג'קי חורי | התקיפה בסוריה לא מטשטשת את המסר: המערב הפקיר את אזרחי סוריה / אנשיל פפר | הנשיא טראמפ מפחד מחוקריו בוושינגטון יותר מאשר אסד בסוריה / חמי שלו 

טראמפ גינה ביום שני את "המתקפה האכזרית" במהלך ישיבת קבינט, והבטיח שהיא תיענה בתגובה מהירה. על פי בכירים, טראמפ הגיע למספר תדרוכים בכל יום וישב בפגישות של הדרגים הגבוהים ביותר בחדר המצב. מי שייעצו לטראמפ בעניין סוריה היו ג'ון בולטון, היועץ לביטחון הלאומי שמונה לאחרונה והגיע עם מוניטין צבאי ותוקפני, ושר ההגנה האמריקאי ג'יימס מאטיס, שרצה לוודא שפעולה צבאית תהיה חלק מאסטרטגיה רחבה יותר.

ביום שני, טראמפ שוחח עם הנשיא הצרפתי עמנואל מקרון ועם ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי. בכירים מכל שלוש המדינות התקבצו בוושינגטון בזמן שבעלות הברית ניסו לקבוע מי ישתתף ואיך מתקפה כזו תיראה.

אבל לטראמפ עדיין לא היתה התחייבות ממשית שבעלות הברית יצטרפו אליו. אף ששלוש המדינות האמינו שנעשה שימוש בנשק כימי, בודקים מטעמן לא הגיעו לזירת האסון ולא היה ברור אם ישנן ראיות לשימוש בנשק לא קונבנציונלי אותן הממשלות יוכלו להציג.

בעוד הדיונים על התגובה המערבית בסוריה נמשכו, טראמפ חטף מכה מכיוון אחר: חוקרים פשטו על ביתו ומשרדו של עורך דינו מייקל כהן, וראש ה-FBI המפוטר ג'יימס קומי הוציא ספר חדש בו תקף את טראמפ בחריפות. הנשיא התרעם במיוחד בגלל הפשיטה, שנעשתה בין השאר בשל הפניה מהיועץ המיוחד רוברט מולר החוקר את התערבות רוסיה בבחירות ב-2016, חקירה שמטילה צל כבד על נשיאות טראמפ.

עובד חילוץ מוציא ילד מבניין לאחר המתקפה הכימית בסוף השבוע הקודם בדומאצילום: /אי־פי

במקביל לדיונים, פרק טראמפ את תסכולו בטוויטר. התהליך מול בעלות הברית הסתבך כאשר פנה לרוסיה בטוויטר והציע לה "להתכונן" כי הטילים "יגיעו, יפים, חדשים וחכמים!". הוא ספג ביקורת על כך שלכאורה חשף את האסטרטגיה שלו, והגיב על כך מאוחר יותר בטוויטר. הוא הסביר שלא ציין את זמן המתקפה: "זה יכול להיות מאוד בקרוב אלו לא בקרוב בכלל!".

עד יום חמישי, טראמפ החליט סופית לאשר את התקיפה. בכירים אמרו שהוא תכנן להכות בשלוש מטרות בסוריה, ורצה להימנע מנזק משני, כגון פגיעה בנכסים רוסיים.

משטר אסד כבר השתמש בנשק כימי כ-50 פעמים. כשנשאלו בכירים מדוע בחר טראמפ לפעול כעת, הסבירו הגורמים שהם מאמינים שהיו ראיות חד-משמעיות לכך שנעשה שימוש בנשק כימי. רוב הראיות מקורן בעדויות מהשטח. בנוסף לחומרי הווידאו והתמונות שצולמו על ידי כוחות ההצלה, התקבל מודיעין על חביות נפץ ומיכלי כלור שנמצאו מאוחר יותר. הבכירים ציינו שטראמפ גם היה מתוסכל מכשלון המאמצים הדיפלומטיים, הכלכליים והפוליטיים לשכנע את אסד ששימוש באמצעים כימיים נוגד את האינטרס שלו.

ביממה שעברה לאחר שטראמפ החליט לתקוף, הממשל האמריקאי הצליח לשמור את כוונותיו בסתר. הציוצים פסקו, והבית הלבן רמז לכתבים שייתכן שטראמפ יעביר את ליל שישי בארוחה במלון שלו בוושינגטון.

נאום טראמפ

בשעה 21:01 בערב שישי, טראמפ נשא דברים בטלוויזיה והכריז שהמתקפה בדרכה. בעוד הטילים שוגרו לאדמת סוריה, הסביר בכיר בממשל שבמהלך השבוע הנשיא צייץ את כוונותיו לעם האמריקאי. עכשיו, אמר הבכיר, הכוונות מומשו. 

ביום שבת, טראמפ חגג "מתקפה שבוצעה בשלמות". "המשימה הושלמה!" הוא כתב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ