נשיא צרפת: שכנעתי את טראמפ להשאיר כוח צבאי בסוריה; הבית הלבן הכחיש

דוברת הבית הלבן הגיבה הלילה לדברי עמנואל מקרון, שטען ששכנע את טראמפ כי "הכרחי שהכוחות ישארו שם", ואמרה שהנשיא "נחוש להחזיר את החיילים האמריקאים הביתה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ ומקרון, במאי
טראמפ ומקרון, במאיצילום: MANDEL NGAN/אי־אף־פי

נשיא צרפת עמנואל מקרון אמר הערב (ראשון) כי שכנע את נשיא ארה"ב דונלד טראמפ להשאיר כוח צבאי אמריקאי בסוריה. "שכנענו אותו שהכרחי שהוא יישאר שם", אמר מקרון בראיון בשידור חי ששודר ברשת הצרפתית BFM ובאתר האינטרנט Mediapart. הבית הלבן הגיב לדברי מקרון ואמר כי טראמפ "עדיין מעוניין להחזיר את הכוחות הביתה בהקדם האפשרי".

"המשימה האמריקאית בסוריה לא השתנתה - הנשיא היה ברור בכוונתו להחזיר את הכוחות הביתה בהקדם האפשרי", אמרה דוברת הבית הלבן שרה האקבי סנדרס בהצהרה לתקשורת, "אנחנו מחוייבים לחסל לחלוטין את ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) וליצור את התנאים שימנעו את חזרתו. במקביל, אנחנו מצפים מבעלות בריתנו להשקיע יותר, הן צבאית והן כלכלית, בקידום יציבות האזור". לפני שבועיים הודיע טראמפ כי יחזיר את חייליו לארצם במהרה. "נצא מסוריה בקרוב מאוד", אמר טראמפ. 

טראמפ מכריז על כוונתו להסיג את הכוחות מסוריה

בראיון היום אמר מקרון כי "המבצע שעליו החלטנו בוצע בשלמות". לדבריו, כל הטילים פגעו ביעדיהם ולא היו נפגעים בקרב הסורים והרוסים. "זה בדיוק מה שרצינו לעשות", אמר. מקרון טען גם כי הוא זה ששכנע את טראמפ שהתקיפות צריכות להתמקד רק באתרים כימיים. נשיא צרפת תיאר את התקיפה כ"תגובה, לא הכרזת מלחמה" כשהתבקש להצדיק את ההחלטה לתקוף. מקרון טען בראיון הנרחב, שארך כשעתיים, שמדינות המערב, וכן טורקיה ורוסיה, צריכות לשתף פעולה על מנת לקדם הסכם מדיני בסוריה. הוא גם הציע שצרפת תתווך בין רוסיה לארה"ב בנושאים אלו.

בתקיפה נפגעו בסיסים צבאיים, מכוני מחקר ומתקנים לאחסון נשק כימי. הפנטגון מסר כי יכולת אסד להשתמש בנשק זה נפגעה משמעותית, אך לא ניתן להבטיח שלא יתרחשו תקיפות כימיות נוספות בעתיד.

שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי, הדגישה מוקדם יותר היום כי אף שכוונת ארה"ב היא להסיג את הכוחות מסוריה, היא לא תעשה זאת עד שיושגו כל המטרות האמריקאיות בסוריה. בראיון לרשת "פוקס ניוז", היא פירטה מטרות אלה: להבטיח שלא נעשה שימוש בנשק כימי המאיים על האינטרסים של ארה"ב, להבטיח שארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) מובס ולהבטיח  דרך לפקח על פעולות איראן. הכוח האמריקאי בסוריה כולל 2,000 חיילים, המוגדרים "יועצים".

שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי בדיון במטה הארגון בניו יורק, אתמולצילום: HECTOR RETAMAL/אי־אף־פי

מחר תתכנס מועצת הביטחון של האו"ם, בניסיון למנף את התקיפה הצבאית בסוריה לעשייה דיפלומטית משמעותית. 15 המדינות החברות במועצה מקוות לקדם הסכם שלום זמני במדינה, שיאפשר מעבר של מזון ותרופות לאזרחי המדינה ואת יציאתם של החולים והפצועים מחלק מאזורי הלחימה. ארה"ב, צרפת ובריטניה, החברות במועצת הביטחון, ניסחו הצעת החלטה שכוללת חקירה מעמיקה באשר לשימוש בנשק כימי בסוריה. לפי ההצעה, לארגון למניעת הפצת נשק כימי ינתנו 30 ימים על מנת לחקור את הנושא ולדווח למדינות האו"ם על ממצאיו.

במקביל לפגישת מועצת הביטחון, מחר ייפגשו גם שרי החוץ של האיחוד האירופי לדיון מיוחד בעקבות התקיפה בסוריה. שר החוץ של צרפת, ז'אן-איב לה דריאן, קרא היום לארגונים הלוחמים בסוריה להתפרק מנשקם ודרש מרוסיה לוודא שהצבא הסורי לא תוקף שוב. לה דריאן קרא לרוסיה "להצטרף למאמצינו לקדם תהליך מדיני בסוריה שייאפשר למדינה לצאת מהמשבר". שר החוץ של בריטניה, בוריס ג'ונסון, אמר שאם התקיפה הצבאית בסוריה תוביל להליך מדיני במדינה יהיה זה "בונוס", אבל ציין שמטרת התקיפה היתה לפגוע ביכולות משטר אסד ולא לעודד תהליך מדיני. 

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ