נטלי אנג'ייר, ניו יורק טיימס

מחקר חדש מצביע על כך שקשרי החברות בין בני אדם עמוקים אף יותר מכפי שהוערך עד כה. לפי המחקר, שורשי החברות אינם רק בתחומי עניין משותפים, אלא גם במבנה המוח. 

המדענים הושיבו חברים קרובים מול המסך, ובחנו את תגובותיהם לסרטונים קצרים בנושאים מגוונים, החל מסכנות משחק הפוטבול ועד התנהגות המים בחלל. הם גילו כי חברים מגיבים באופן דומה לצפייה, וחווים אותן צניחות ועליות בריכוז ובהסחות הדעת ואותן תגובות לשעמום והנאה. 

חוקר צופה בסריקת אם-אר-איי במכון מחקר בז'נבה, ב-2008צילום: SALVATORE DI NOLFI / KEYSTONE

דפוסי תגובת הניורונים לצפייה בסרטונים היו עד כדי כך דומים אצל חברים לעומת הדפוסים שאובחנו בין אנשים שלא היה ביניהם קשר חברי, שהם איפשרו לחוקרים להעריך את עוצמת הקשר בין בני אדם אך ורק על פי פעילות מוחותיהם. "הופתעתי מהיקף הדמיון יוצא הדופן הקיים בין חברים", אומרת קרולין פרקינסון, מומחית למדע קוגניטיבי באוניברסיטה של קליפורניה בלוס אנג'לס. התוצאות היו "משכנעות יותר משחשבתי", היא מוסיפה. 

פרקינסון ועמיתיה למחקר פרסמו את ממצאיהם בכתב העת Nature Communications. "זה מאמר מבריק" אומר ניקולאס כריסטקיס, ביו־סוציולוג באוניברסיטת ייל, "הוא מלמד שחברים דומים זה לזה לא רק באופן שטחי, אלא גם במבנה המוח שלהם". 

הממצאים מבססים את מה שנהוג לכנות "כימיה טובה" בין אנשים. "הממצאים שלנו מלמדים שחברים נוטים להיות דומים בדרך התייחסותם לעולם ובתהליך עיבודו", אומרת פרקינסון, "זה עשוי להקל על יצירת זיקה ביניהם וליצור סוג של אינטרטקציה חברתית זורמת, הגורמת תחושה של סיפוק".

חוקר המוח קווין אוכסנר מאוניברסיטת קולומביה, המתמקד ברשתות החברתיות, אומר שהמחקר החדש מגניב ופרובקטיבי, אך מספק יותר שאלות מתשובות.  "ייתכן שהוא מתחקה אחר רמזים למציאות ערטילאית משותפת בין חברים", אמר. 

המחקר החדש הוא חלק מההתעניינות ההולכת וגוברת בטיב החברות, במבנה שלה ובאבולוציה שלה. ההתלהבות מהנושא התחזקה בעקבות ראיות לכך שחברות יכולה להיות הרסנית ולגבות מחיר רגשי ופיזי הדומה לזה שגובים גורמי סיכון מוכרים יותר כהשמנת יתר, לחץ דם גבוה, אבטלה, עישון וחוסר פעילות גופנית. המדענים מנסים להבין מדוע למרות זאת, החברות טובה ובריאה לאדם והבידוד החברתי כה מזיק.

באחרונה הוכיחו כריסטקיס ועמיתיו שלבני אדם בעלי קשרים חברתיים טובים יש ריכוזים נמוכים יחסית של פיברוגן, חלבון הנקשר לסוג של דלקות כרוניות ואחראי על פי הערכות למחלות רבות. 

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ