הפייק ניוז מגיע לסרטונים, ואובמה מוכיח את זה

בסרטון שעלה לאתר באזפיד תחת הכותרת "לא תאמינו מה אובמה אומר!", הנשיא לשעבר נראה מכנה את טראמפ שמוק מוחלט. אבל המסר האמיתי הוא על סכנות העידן

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

כשמאחוריו דגל ארה"ב, הנשיא לשעבר ברק אובמה התיישב להעביר מסר לאומה. בסרטון שעלה אמש (שלישי) לאתר באזפיד הוא נשמע מזהיר מסכנות החדשות הכוזבות: "אנחנו נכנסים לעידן שבו אויבינו יכולים לגרום לכל אחד להגיד כל דבר, בכל רגע, אפילו אם אף פעם לא אמר את הדברים הללו". בתנועות ידיו האופיניות לנאומים, הוא המשיך לפרט התבטאויות שהיה אפשר להכניס לו לפה כמו "הנשיא טראמפ הוא שמוק מוחלט".

אבל מהר מאוד מתברר שגם את הדברים הללו אובמה לא אמר. המסך מתפצל לשניים, ונחשף שהדובר אינו הנשיא לשעבר אלא יוצר הסרטים זוכה פרס האוסקר ג'ורדן פיל. פיל חבר לאתר כדי לעורר מודעות לסרטונים המזויפים ברשת. 

יוצרי הסרטון עם "אובמה" השתמשו בשתי תוכנות לעיוות ההקלטה המקורית של הנשיא לשעבר. "אנחנו מדברים על Deep fake, בינה מלאכותית", הסביר מנכ"ל באזפיד ג'ונה פרטי. הוא התייחס לכלים טכנולוגיים שאפשרו להדביק פנים של אישים מוכרים על סרטוני פורנו. 

גם הכותרת של הסרטון מעבירה חלק מהמסר: "לא תאמינו מה אובמה אומר!". הוא נחתם כש"אובמה" נפרד מהצופים: "תשארו מודעים, ביצ'ס". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ