ראש ה-FBI לשעבר: טראמפ ופוטין דנו בנשים בזנות, טראמפ שאל על כליאת עיתונאים

בשורת מזכרים שכתב ג'יימס קומי בחודשים לפני שפוטר הוא מתאר כיצד טראמפ פקפק בכושר השיפוט של היועץ לביטחון לאומי שלו, לפני שהחליט לפטרו. חלקים מהמזכרים נותרו מסווגים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קומי בראיון לאי-בי-סי, בתחילת השבוע
קומי בראיון לאי-בי-סי, בתחילת השבועצילום: Ralph Alswang/אי־פי

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מתח ביקורת על יכולות השיפוט של היועץ לביטחון לאומי שפיטר, מייקל פלין, שבועות לפני פיטוריו, אך לא אמר דבר על הקשר בין פלין לרוסיה, כך נחשף בשורת מזכרים שכתב ראש ה-FBI לשעבר, ג'יימס קומי, לפני שפוטר בעצמו. 15 העמודים שכתב קומי בחודשים שקדמו לפיטוריו בחודש מאי אשתקד ומתפרסמים כעת מתעדים שיחות ופגישות אישיות עם הנשיא טראמפ, וחושפים כיצד התנהלו מהלכים פנימיים מסויימים בבית הלבן.

לפי המזכר, טראמפ התלונן באוזני קומי בינואר 2017 כי לפלין "בעיות חמורות בשיפוט". הנשיא הסביר שפלין התעכב בביצוע שיחת טלפון למנהיג זר, והסביר: אני הייתי מתעצבן מאד אם הייתי צריך לחכות שישה ימים לשיחת טלפון. במזכר על אותה שיחה פרטית כתב קומי: "אני לא הגבתי בשום שלב על הנושא וה-FBI לא הוזכר בנושא זה בכלל". בשלב זה, ה-FBI כבר ראיין את פלין באשר לקשריו עם שגריר רוסיה בארה"ב, סרגיי קיסליאק, ומשרד המשפטים כבר ציין באוזני בכירים בבית הלבן את החשש שפלין עשוי להיות מטרה לסחיטה בגלל אותם קשרים.

דיווח על הדלפת המזכרים וראיון עם קומי

במזכר אחר, כותב קומי כי ראש הסגל דאז של טראמפ, ריינס פריבוס, שאל אותו ימים לפני פיטורי פלין אם הסוכנות מצותתת ליועץ לביטחון לאומי. קומי כותב: "לאחר מכן הוא עצר לכמה שניות וביקש שאענה על השאלה כאן (בחדר הסגלגל), אך אמר שזוהי שאלה שכבר נשאלה ונענתה דרך הצינורות המקובלים". תשובתו של קומי לפריבוס נמחקה מהמזכרים שהגיעו לכלי התקשורת. כפי שכבר דווח, גם טראמפ עצמו ביקש מקומי להפסיק את חקירת פלין ואמר שהוא "בחור טוב".

במזכר נוסף, מפברואר 2017, כתב קומי שטראמפ אמר לו שפוטין התרברב באוזניו כי ברוסיה "יש את הזונות היפות ביותר בעולם". במזכרים אחרים טראמפ חוזר וטוען כי הטענות לפיהן הוא צפה בשתי נשים בזנות משתינות אחת על השניה במלון המוסקבה ב-2013 "הן שטויות גמורות". לפי דבריו של קומי עצמו בראיון בתחילת השבוע, "בהחלט אפשרי" שבידי הרוסים תיעוד של אותה הפגישה בבית המלון. "העניין עם הזונות הוא שטות גמורה", מצוטט טראמפ במזכר אחר, ביחס לדבריו של פוטין.

לפי קומי, טראמפ שאל אותו באשר לאפשרויות הפעולה נגד עיתונאים ומדליפים מהבית הלבן. הנשיא תהה אם ניתן "לכלוא עיתונאים" ושאל את ראש ה-FBI לשעבר בנוגע לענישה נגד מדליפים. קומי הסביר שכתב את המזכרים באותה התקופה כדי להגן על עצמו ועל ה-FBI. "ידעתי שעלול להגיע הזמן בו אצטרך תיעוד של מה שקרה, לא רק כדי להגן על עצמי, אלא בכדי להגן על ה-FBI, על האמינות שלנו כמוסד ועל עצמאות חקירותינו". גרסתם המצונזרת של המזכרים, זו שפורסמה בכלי התקשורת, הועברה ממשרד התובע הכללי לקונגרס.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ