ארה"ב: נדחתה תביעת ענק שהגישו ישראלים נגד הבנק הערבי בשל תמיכה בטרור

העותרים תבעו מאות מיליוני דולרים מהבנק בשל עדויות לכך שהעניק שירותים לארגוני טרור בזמן האינתיפאדה השנייה. התביעה נדחתה לאחר שלא הצליחו להוכיח קשר מספיק בין הבנק לארה״ב

אמיר תיבון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מטה הבנק הערבי בבירת ירדן, עמאן, ב-2014
אמיר תיבון

בית המשפט העליון בארה״ב דחה אתמול (שלישי) תביעת ענק של קורבנות טרור ישראלים נגד הבנק הערבי, הבנק הגדול ביותר בירדן ואחד הגדולים במזרח התיכון, שהואשם ע״י האזרחים הישראלים במימון פעולות טרור. התביעה נדחתה ברוב דחוק של חמישה שופטים לעומת ארבעה, כאשר כל השופטים השמרנים של בית המשפט העליון הצביעו לדחות אותה, ואילו ארבעת השופטים הליברלים, המהווים מיעוט בבית המשפט העליון, בחרו לקבל אותה. הפער בין השופטים לא נבע ממחלוקת על הראיות לגבי תמיכת הבנק בטרור, אלא ממחלוקת משפטית על עצם סמכותו של בית המשפט לדון בעתירה.

האזרחים הישראלים תבעו את הבנק בשל עדויות לכך שהעניק שירותים בנקאיים ופיננסיים לארגוני טרור במהלך שנות האינתיפאדה השנייה. העותרים הציגו ראיות לכך שחשבונות בבנק שימשו למימון פעולות טרור רצחניות במשך תקופה ממושכת, ותבעו פיצויים בשווי מאות מיליוני דולרים בשל הנזקים שגרמו פעולות הטרור הללו. העתירה הוגשה לראשונה לפני יותר מעשור, ונדחתה בשנה שעברה על ידי בית משפט בערכאה נמוכה יותר, מה שהוביל את העותרים לערער לבית המשפט העליון.

העותרים התבססו על חוק אמריקאי הנקרא ״תקנת עוולות הזרים״ (Alien Tort Statute) המאפשר לאזרחים זרים להגיש תביעות לבתי משפט בארה״ב על עוולות שנעשו להם בידי גורמים אמריקאים. חמשת השופטים השמרנים פסקו כי חוק זה אינו חל על הבנק הערבי, שכן מדובר בתאגיד בינלאומי בעל נוכחות מינימלית בארה״ב. השופטים הגיעו למסקנה כי העותרים לא הצליחו להוכיח קשר מספיק בין הבנק לבין ארה״ב על מנת לאפשר להם לתבוע אותו בהתאם לחוק האמריקאי.

ארבעת השופטים הליברלים - סוניה סוטומאיור, אלנה קגן, רות בדר-גינסבורג וסטיפן בראייר - חיברו דעת מיעוט שגרסה כי אין סיבה לא להחיל את החוק המדובר על תאגידים בינלאומיים מסוגו של הבנק. השופטים הליברלים טענו כי החלטת הרוב השמרני ״משחררת תאגידים מאחריות בנוגע למעשים מחרידים מבחינה מוסרית״. בנוסף הדגישו גם את ההשפעה השלילית שהיתה לתביעה על יחסי החוץ של ארה״ב עם ירדן, שהתנגדה לתביעה.

זו הפעם השנייה בתוך חודש שבית המשפט העליון בארה״ב דוחה תביעת ענק של קורבנות טרור הקשורה לסכסוך הישראלי-פלסטיני. בתחילת החודש נדחתה פה אחד תביעה נגד הרשות הפלסטינית שהוגשה ע״י אמריקאים שנפגעו בפעולות טרור בישראל. בית המשפט העליון פסק כי הרשות הפלסטינית אינה יישות בעלת קשרים מבוססים מספיק עם ארה״ב כדי שאפשר יהיה לחייב אותה לשלם פיצויים על פי החוק האמריקאי. ממשל טראמפ תמך בעמדה דומה לזו שקיבל בית המשפט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ