חוקרים: אתר קבורה עתיק בו הוקרבו עשרות ילדים נמצא בפרו

באתר, שעשוי להיות הגדול ביותר מסוגו בעולם, הוטמנו שלדיהם של 150 ילדים בגילי 14-5 ושרידי 200 לאמות. לדברי מומחים, ייתכן שטקס הקורבן נערך בעקבות שיטפונות עזים שנגרמו בשל "אל ניניו"

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אחד משלדי הילדים שנמצאו סמוך לטרוחיו, כפי שצולם ב-2011
אי-פי

ארכיאולוגים בצפון פרו הודיעו שלשום (חמישי) כי מצאו עדות למה שעשוי להיות האתר הגדול ביותר בעולם שבו ילדים הועלו קורבן. לדברי מומחים שהובילו את החפירות, באתר הוטמנו שלדים של 140 ילדים שהיו בגילי 14-5 כשהוקרבו קורבן במהלך טקס שנערך לפני כ-550 שנה.

האתר, שממוקם סמוך לעיר טרוחיו בצפון מערב פרו (בשטח שהיה שייך בעבר לקולומביה) מכיל גם שרידים של 200 שלדי לאמות שככל הנראה הוקרבו אף הן באותו יום. אתר הקבורה הוקם על פי ההערכות על ידי אימפריית צ'ימו העתיקה, והילדים הוקרבו ככל הנראה על רקע שיטפונות קשים שנגרמו בשל תופעת "אל ניניו" ופגעו בקו החוף הפרואני.

שלדים באתר הקבורה סמוך לטרוחיו, כפי שצולם כבר ב-2011צילום: Gabriel Prieto/אי־פי

"התושבים ככל הנראה ביקשו לתת לאלים את הדבר היקר ביותר שהיה להם – ילדים, משום שהם מייצגים את העתיד", הסביר גבריאל פריאטו, פרופסור לארכיאולוגיה באוניברסיטה הלאומית של פרו בטרוחיו, שעמד בראש צוות הארכיאולוגים לצד ג'ון וראנו מאוניברסיטת טולאן.

"גם הלאמות נתפסו בעבר כחשובות מאוד משום שלאנשים האלה לא היו עוד בהמות משא, והם היו חלק בסיסי מהכלכלה", אמר פריאטו והוסיף כי הילדים נקברו כשפניהם מול הים בעוד שהלאמות נקברו עם ראשן לכיוון הרי האנדים במזרח.

עבודות החפירה באתר הקבורה הגדול החלו ב-2011, אולם החדשות על הממצאים פורסמו לראשונה ביום חמישי על ידי נשיונל ג'יאוגרפיק שסייע לממן את המחקר. פיאטרו ציין כי מלבד העצמות, החוקרים מצאו גם טביעות רגל ששרדו גשמים וסחף קרקע. טביעות הרגליים הקטנות מצביעות על כך שהילדים צעדו אל מותם מצ'אן צ'אן, עיר עתיקה במרחק של קילומטר מלאס לאמאס.

לדברי וראנו, על שלדי היחדים, באזור עצמות החזה, נמצאו פצעים שנגרמו ככל הנראה מסכין. על פי שברי צלעות שהועתקו ממקומם ניתן להניח כי מי שערך את טקס הקורבן ניסה להוציא את לבבות הילדים מגופם באמצעות הסכין.

"דיווחים על אתרי קורבן גדולים מוכרים מכל מיני חלקים בעולם", אמר ג'פרי גילטר, מנהל מוזיאון לארכיאולוגיה ואתנולוגיה באוניברסיטת הווארד, "אבל קשה לדעת אם הנתונים על מספר הקורבנות שהוקרבו בהם הם נכונים או לא". עם זאת לדבריו, הפעם מדובר בתגלית בלתי רגילה.

ביבשת אמריקה חיו כמה תרבויות עתיקות שערכו טקסי קורבן אנושיים בהן המאיה, האצטקים והאינקה, שאנשיה כבשו את אימפריית צ'ימו בסוף המאה ה-15. אולם טקסי הקרבת ילדים המוניים תועדו לעתים רחוקות מאוד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ