מושלת איווה אישרה את החוק האוסר על הפלות אחרי שזוהה דופק בעובר

זיהוי פעימות לב בעובר מתאפשר בשבוע השישי להיריון, כשרוב הנשים כלל עדיין לא מודעות למצבן. החוק עבר השבוע בבית המחוקקים של איווה והמושלת אמרה כי היא מודעת לכך שהוא יגיע לבית המשפט

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

מושלת איווה, קים ריינולדס, חתמה אתמול (שישי) על החוק האוסר על הפלות במדינה לאחר שזוהו פעימות הלב של העובר, כפי שקורה בדרך כלל בשבוע השישי להיריון כאשר רוב הנשים עדיין כלל לא מודעות להריונן. ריינולדס אמרה כי אף שאישרה את החוק, שעבר השבוע בבית המחוקקים של איווה, היא מודעת לכך שייתכן שהוא יגיע לבית המשפט.

החוק הוא חוק ההפלות המגביל ביותר שעבר בארה"ב עד כה. "אני מבינה ומצפה לכך שהחוק הזה יגיע לבית המשפט וכי ייתכן שהשופטים יקפיאו אותו עד שזה יגיע גם לבית המשפט העליון", אמרה ריינולדס הרפובליקאית. המושלת אמרה את הדברים במעמד החתימה על החוק כשהיא מוקפת בילדים.

המושלת ריינולדס במעמד החתימה על החוק, אתמול

"עם זאת, זה גדול יותר מסתם עוד חוק", היא הוסיפה, "זה החיים. אני לא הולכת לוותר על מי שאני או על מה שאני מאמינה בו". שעה שריינולדס חתמה על החוק בשידור חי ניתן היה לשמוע היטב את קריאות המפגינים שמתנגדים לו. 

סנאטורים במדינה שתומכים בחוק אמרו מוקדם יותר השבוע כי הוא נועד לקרוא תיגר על פסיקת בית המשפט העליון המפורסמת, רו נגד וייד, שקובעת כי לכל אשה יש זכות חוקתית לעבור הפלה. המתנגדים להפלות מקווים כי העובדה שבעליון יש כרגע רוב של שופטים שמרנים, תסייע להם למנוע את הגישה להפלות במדינה ולאסור עליהן באופן מוחלט.

בעצרת מחוץ לקפיטול באיווה אתמול, לפני שריינולדס אישרה סופית את החוק, נאספו פעילים מהארגון פלאנד פרנטהוד (הורות מתוכננת), המפעיל עשרות מרפאות לביצוע הפלות ופועל למען זכויות הנשים לעבור הפלה. לדבריהם, הם מתכוונים להגיש תביעה בבית המשפט כדי לחסום את החוק.

"אני כאן כדי להגיד למושלת ריינולדס שנתראה בבית המשפט", אמרה סוזנה דה בקה, נשיאת פלאנד פרנטהוד בהארטלנד, למפגינים. "אנחנו נקרא תיגר על החוק הזה בכל האמצעים שיש לנו בשמן של המטופלות שלנו, בשמן של הזכויות שלכן, משום שאיווה לא תחזור אחורה".

איווה היא המדינה האחרונה בארה"ב שנקלעת לזירת הקרב על ההפלות במדינה. מושל מיסיסיפי הרפובליקאי חתם בחודש מארס על חוק האוסר על הפלות אחרי 15 שבועות, ותוך זמן קצר הגיע החוק לבית המשפט על ידי פעילים למען ההפלות. תביעה דומה צפויה להגיע בקרוב גם לבית משפט בקנטקי, שבחודש שעבר העבירה חוק האוסר על הליך ידוע ושכיח לביצוע הפלות החל משבוע 11 להיריון.

החוק החדש באיווה מחייב כל אשה שתרצה לעבור הפלה לקיים בדיקת אולטרסאונד בטנית שתבדוק אם לעובר יש כבר פעימות לב. אם יזוהו פעימות לב יימנע מהרופאים ואנשי הצוות הרפואי לבצע הפלה לאותה אשה. יוצאות דופן יהיו נשים שעברו אונס או נפלו קורבן לגילוי עריות – ודיווחו על כך לרשויות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ