תחקיר הגרדיאן

אנשי טראמפ שכרו חברת ריגול ישראלית כדי להכפיש בכירים בממשל אובמה

על פי פרסום בגרדיאן, יועצי טראמפ הנחו את אנשי החברה לאסוף מידע על אישים בכירים שהיו מעורבים בגיבוש הסכם הגרעין עם איראן, על מנת לחבל בו. בבית הלבן לא הגיבו

אמיר תיבון
אמיר תיבון
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אובמה וטראמפ בבית הלבן, דצמבר 2016
אובמה וטראמפ בבית הלבן, דצמבר 2016צילום: KEVIN LAMARQUE/רויטרס
אמיר תיבון
אמיר תיבון

גורמים המקורבים לנשיא ארה"ב דונלד טראמפ שכרו בשנה שעברה את שירותיה של חברת ביון ישראלית כדי שתאסוף מידע על בכירים לשעבר בממשל אובמה, שהיו מעורבים בגיבוש הסכם הגרעין עם איראן - כך פורסם אמש (שבת) בגרדיאן.

בדיווח לא נמסר שמה של החברה הישראלית, אולם נטען כי אנשי טראמפ ביקשו ממנה לאסוף מידע באופן ספציפי על בן רודס, ששימש כיועץ תקשורת בכיר של הנשיא אובמה והיה אחראי על "תקשורת אסטרטגית" במועצה לביטחון לאומי שלו, ועל קולין קאל, עוזר בכיר של אובמה. המהלך נעשה על מנת להטיל ספק באמינותה של העסקה כולה.

אובמה ובן רודס בבית הלבן, 2014
אובמה ובן רודס בבית הלבן, 2014צילום: Pete Souza \\ The White House

על פי הדיווח, החברה הישראלית התבקשה על ידי אנשי טראמפ לאסוף "לכלוך" על רודס ועל בכירים אחרים בממשל אובמה שהיו קשורים להסכם הגרעין עם איראן. עוד פורסם כי החוקרים הישראלים התבקשו ליצור קשר עם עיתונאים בכלי תקשורת מובילים שסיקרו את הסכם הגרעין עם איראן, ולבדוק האם הם קיבלו הדלפות מאנשי ממשל אובמה שהיו עשויות להוות הפרה של כללי הביטחון הלאומי בארה"ב. אחד מכלי התקשורת שהוזכרו בדיווח בהקשר הזה הוא "הארץ".

הבית הלבן בחר לא להגיב לדיווח, שמתפרסם ימים ספורים בלבד לפני שהנשיא טראמפ אמור להחליט אם להשאיר על כנו את הסכם הגרעין עם איראן, או לבטל אותו ולהטיל מחדש עיצומים על איראן. טראמפ אמר לאחרונה כי הסכם הגרעין עם איראן הוא "אסון" וכי עדיף היה אילו לא היה נחתם מלכתחילה. בכתבה של הגרדיאן נטען כי המידע שהחוקרים נתבקשו לאסוף, אמור היה לסייע למאמץ ציבורי של ממשל טרמאפ לחבל בהסכם הגרעין.

אמש דווח בבוסטון גלוב כי מזכיר המדינה לשעבר ג'ון קרי נפגש עם שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף בניסיון לשמר את ההסכם שנחתם במהלך כהונתו. על פי הדיווח, הפגישה הלא שגרתית בין השניים נערכה לפני כשבועיים במטה האו"ם בניו יורק, והיתה הפגישה השנייה שקיימו בחודשיים האחרונים. קרי היה מעורב בניסוח ההסכם אשר נחשב לאחד מהישגיו המרכזיים כמזכיר המדינה, תפקיד שאותו סיים לפני יותר משנה. 

השבוע התבטא טראמפ פעם נוספת נגד ההסכם, ואמר כי נאום ראש הממשלה בנימין נתניהו על התוכנית הוכיח את הביקורת שלו. "נאום נתניהו הראה שצדקתי ב-100%", אמר טראמפ, שהוסיף כי המסמכים שהציג נתניהו "מעידים על מצב שאינו מתקבל על הדעת".

טראמפ, שיכריע עד 12 במאי אם להישאר בהסכם הגרעין או לפרוש ממנו, האשים כי ארה"ב לא קיבלה כל תמורה לכסף שהעבירה לאיראן. כשנשאל אם יפרוש מההסכם, ענה: "נראה מה יקרה", וכי אינו שולל מגעים לעדכונו. "לא אומר לכם מה אני עושה, הרבה אנשים חושבים שהם יודעים". הוא אמר שלפרישה מההסכם לא תהיה השפעה שלילית על המגעים עם צפון קוריאה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ