אי-פי, רויטרס והארץ

עשרה בני אדם נהרגו היום (שישי) בירי בתיכון בעיר סנטה פה שבטקסס, כך הודיע מושל המדינה, גרג אבוט. לדבריו, הירי הוא "אחת מההתקפות האכזריות ביותר שאי פעם ראינו בהיסטוריה של בתי הספר בטקסס". עוד עשרה נפצעו, בהם שוטר. שניים מהפצועים במצב קשה ואנוש. שריף המחוז הסמוך ליוסטון, אד גונזלס, אמר כי רוב ההרוגים הם תלמידים.

השריף מסר שהיורה, תלמיד בבית הספר, נעצר, וכי בבית הספר ובאזורים הסמוכים לו נמצאו מטעני חבלה. עוד נמסר כי שני בני אדם נוספים נעצרו, לא ברור מה הקשר שלהם לירי. לדברי אבוט, היורה תכנן לשים קץ לחייו אך בסוף לא היה לו מספיק אומץ לעשות זאת והוא הסגיר את עצמו לידי השוטרים.

היורה פתח באש בתחילת יום הלימודים. בכלי תקשורת מקומיים דווח כי הירי החל לאחר שהתרעת שריפה הופעלה במקום, אך טרם ברור מדוע הופעלה האזעקה. עדי ראייה סיפרו על תלמידים שנמלטו מבית הספר שעה ששמעו יריות. לדבריהם, אדם חמוש נכנס לתוך כיתת אמנות בבית הספר והחל לירות בתלמידים.

אנג'ליקה מרטינס, תלמידה בת 14, סיפרה לרשת CNN שהיא וחבריה לכיתה פונו מבית הספר "וזה היה נראה כמו תרגיל התגוננות מפני שריפה". היא סיפרה כי היא וחבריה עמדו בחוץ ופחות מחמש דקות לאחר מכן הם החלו לשמוע ירי. "ואז כולנו התחלנו לרוץ, המורים צעקו לנו להירגע, אבל כולנו פשוט ברחנו". לדבריה היא לא ראתה את היורה.

בהמשך מסרו הרשויות כי אחד משלושת האנשים שנעצרו בעקבות הירי זוהה כדימיטריוס פגורציס בן 17, שחקן פוטבול ורקדן בלהקה מטעם הכנסייה היוונית-אורתודוקסית המקומית. המושל אבוט אמר כי היורה השתמש בשני אקדחים שהשיג מאביו. במסיבת העיתונאים הוסיף כי שני האקדחים נרכשו באופן חוקי על ידי האב וכי לא ברור אם הוא ידע שבנו לקח את כלי הנשק.

האב סטליוס סיטאראס מהכנסייה היוונית-אורתודוקסית מריה הבתולה בגלווסטון, טקסס, סיפר כי פגש את פגורציס כשרקד עם להקה במסגרת פסטיבל שנתי באוקטובר. לדבריו, הוא מעולם לא שמע שפגורציס נקלע לאיזשהי בעיה. "הוא ילד שקט, לעולם לא הייתי חושב שהוא יעשה דבר כזה", הוסיף.

דימיטריוס פיגורציס לאחר מעצרוצילום: /אי־פי

ואולם, בפוסט שהעלה פגורציס לפייסבוק הופיעה חולצה ועליה הכיתוב "נולד להרוג". בנוסף, הוא פרסם יצירת אמנות הנראית כבהשראת אמן המוזיקה האלקטרונית ג'יימס קנט, שיצירותיו האינסטרומנטליות אומצו בידי קבוצות נאו-נאציות והימין האלטרנטיבי בארה"ב. על פי אבוט, החוקרים מצאו ביומנו, מחשבו והטלפון הסלולרי שלו, תיאורים של פרטי התקיפה וההתאבדות. לדבריו, לפגורציס לא היו היתקלויות קודמות עם מערכת אכיפת החוק. "בכל הנוגע להיסטוריה פלילית, אין לו. הלוח שלו נקי לגמרי", אמר.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר לאחר הירי: "הממשל נחוש לעשות כל שביכולתו כדי להגן על תלמידים, לאבטח את בתי הספר ולמנוע מאלו המהווים איום לשים ידם על כלי נשק".

זהו אירוע הירי השלישי בבית ספר בתוך שבוע, וה-22 במספר מאז תחילת השנה בארה"ב. אחד מאירועי הירי הקטלניים שהתרחשו השנה עד כה היה בפלורידה בחודש פברואר, אז רצח בירי תלמיד לשעבר שסולק מבית הספר 17 תלמידים בתיכון פארקלנד ליד מיאמי. היורה אהב להפעיל לשווא את אזעקת האש ואסף מחסניות תחמושת. בזמן הירי הוא הפעיל את אזעקת האש כדי להבריח את התלמידים מהכיתות ואז ירה בהם במסדרונות בית הספר ללא אבחנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ