חקירת המעורבות הזרה בבחירות בארה"ב |

פגישה בין טראמפ הבן לשליח שהציע סיוע בקמפיין הובילה את החקירה לתל אביב

בנו של הנשיא נפגש עם נציג של איחוד האמירויות וסעודיה שלושה חודשים לפני הבחירות - פגישה שעשויה להעיד שעוד מדינות מלבד רוסיה ניסו להתערב בהן. בפגישה השתתף מומחה רשתות חברתיות מישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ ג'וניור בדאלאס, בתחילת החודש

דונלד טראמפ הבן ויועצים של נשיא ארה"ב נפגשו שלושה חודשים לפני הבחירות ב-2016 עם שליח של שתי מדינות ערב עשירות שהציע סיוע בקמפיין, כך פורסם הערב (שבת) בניו יורק טיימס. הפגישה במגדל טראמפ, שבה השתתפו גם מומחה ישראלי לרשתות חברתיות ותורם רפובליקאי, היא הסימן הראשון לכך שמדינות נוספות מלבד רוסיה הציעו סיוע לטראמפ.

הפגישה נערכה כדי להציע עזרה לטראמפ, והיחסים בין המשתתפים בה לבין מקורבים לטראמפ נמשכו גם אחרי הבחירות ובשנה הראשונה לכהונתו. הצוות המיוחד שחוקר את המעורבות הזרה בבחירות בארה"ב תשאל באחרונה עדים בתל אביב וכן החרים מחשבים בעקבות מעורבותו של האזרח הישראלי, יואל זמל.    

לפי הפרסום, את הפגישה ארגן אריק פרינס, מנהלה לשעבר של חברת האבטחה האמריקאית בלקווטר, והיא נערכה ב-3 באוגוסט 2016. השליח, ג'ורג' נאדר, אמר לבנו של טראמפ שיורשי העצר של סעודיה ואיחוד האמירויות להוטים לסייע לטראמפ לנצח בבחירות.

הישראלי יואל זמל הציג בפגישה את יכולתה של חברה שבבעלותו להעניק יתרון לקמפיין של טראמפ. בתקופה שבה נערכה הפגישה, החברה, Psy Group, גיבשה תוכנית בעלות של מיליוני דולרים שנועדה להגדיל את סיכויו של טראמפ לזכות בבחירות באמצעות קמפיין ברשתות החברתיות. בחברה מועסקים אנשי מודיעין ישראלים לשעבר, והיא מתמחה באיסוף מידע ובעיצוב דעת קהל דרך רשתות חברתיות.

התוכנית של החברה כללה שימוש באלפי משתמשים מזויפים ברשתות חברתיות כדי לקדם את מועמדותו של טראמפ באתרים כמו פייסבוק. גורמים בחברה היו מודאגים מכך שהתוכנית כרוכה בקשיים משפטיים. לאחר שהתייעצו עם משרד עורכי דין בארה"ב, הובהר להם שפעילותם תיחשב לא חוקית אם יהיו מעורבים בה אזרחים שאינם אמריקאים.

צוות החקירה הפדרלית תשאל את זמל לגבי הפגישה באוגוסט 2016. לפחות שני סוכני FBI באו לישראל במסגרת החקירה כדי לראיין עובדים בחברה של זמל. על פי אחד המקורות, צוות החקירה אף שיתף פעולה עם משטרת ישראל והחרים את המחשבים מאחת מהחברות שבבעלות זמל, שנמצאת בהליכי פירוק.

לא ברור אם התוכנית שגיבשה החברה מומשה. לאחר שטראמפ נבחר, נאדר שילם לזמל סכום כסף גדול, שלדברי אחד מעמיתיו הגיע לשני מיליון דולר. יש עדויות סותרות בעניין סיבת התשלום, אך אחת מהן נוגעת למצגת שהכינה חברה המקושרת לזמל על חשיבות הרשתות החברתיות לניצחון טראמפ.

הפגישה, שעל קיומה דווח לראשונה היום (שבת), עשויה להיות עדות ראשונה לכך שלא רק רוסיה הציעה סיוע לקמפיין הבחירות. הקשר בין נאדר לנציגי קמפיין טראמפ עומד במרכז בדיקת החוקר המיוחד רוברט מולר, שבחן תחילה רק את הקשר בין הקמפיין לרוסיה. נאדר משתף פעולה עם החקירה.

חוקרי מולר תשאלו בשבועות האחרונים כמה עדים, ובכלל זה בתל אביב וכן בוושינגטון, בניו יורק ובאטלנטה. העדים נשאלו איזה סיוע זר הוצע או התקבל על ידי הקמפיין, והאם הוא היה מתואם עם רוסיה.

עורך דינו של טראמפ הבן מסר בתגובה: "לפני הבחירות ב-2016, דונלד טראמפ הבן זוכר כי פגש את אריק פרינס, ג'ורג' נאדר, ואדם נוסף – ייתכן שמדובר ביואל זמל. הם הציגו לו פלטפורמה ברשתות החברתיות או אסטרטגיית פרסום. הוא לא היה מעוניין, וזה היה הסוף".

זמל הכחיש כי היה מעורב בקמפיין של טראמפ. "לא יואל זמל ולא אף אחד מהאנשים הקשורים אליו היה מעורב בקמפיין בבחירות האמריקאיות", מסר עורך דינו. הוא הדגיש כי משרד המשפטים של ארה"ב הבהיר שזמל והחברות שלו אינם במוקד החקירה. בכיר בסעודיה מסר כי נאדר מעולם לא ייצג את מדינתו. הבית הלבן סירב להגיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ