ארה"ב מקדמת מתווה לפיו מקסיקו תטפל במבקשי המקלט מדרום אמריקה

ממשל טראמפ לוחץ לחתום על הסכם שיאפשר לשוטרי משמר הגבול להחזיר את המהגרים מארה"ב למקסיקו. בינתיים, בשיחות בין הצדדים שנערכו בוושינגטון לא הושגה הסכמה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגין מקסיקני יושב על גדר הגבול עם ארה"ב במהלך הפגנה לפני מספר ימים
מפגין מקסיקני יושב על גדר הגבול עם ארה"ב במהלך הפגנה לפני מספר ימיםצילום: חורחה דיונס/רויטרס

הממשל בארה"ב מקדם הצעה חדשה שתאפשר החזרת מבקשי מקלט מארה"ב למקסיקו, בנוסח המזכיר את מתווה "המדינה השלישית" שניסתה ממשלת ישראל לקדם בחודשים האחרונים. ההסכם נידון כחלק משיחות על סוגיות ההגירה שנערכו בסוף השבוע האחרון בוושינגטון בין גורמי ממשל אמריקאים לעמיתיהם המקסיקנים. עד כה בארה"ב או במקסיקו לא דיווחו על הסכמות בנושא.

ההצעה, הידועה כהסכם "מדינה שלישית בטוחה", תאפשר לסוכני משמר הגבול האמריקאי להחזיר למקסיקו מהגרים ממדינות דרום אמריקה שנכנסים לארה"ב דרך הגבול שבין המדינות. המדיניות, אם תאושר, צפויה לבלום בצורה משמעותית את שטף מחפשי המקלט מרחבי דרום אמריקה שנכנסים לארה"ב מגבולה הדרומי, ותעביר את האחריות לגורלם למקסיקו. הסכם דומה קיים בין ארה"ב לקנדה ועיקרון המפתח בו משמש בהסכמים דומים בין מדינות אחרות בעולם.

דיווח על טראמפ שקרא למהגרים ללא אשרות "חיות" בשבוע שעבר

בארה"ב סירבו להגיב אם הושגה התקדמות כלשהי בדיונים בכלל או בשיחות שהתמקדו בהסכם המדינה השלישית בפרט. "לא קיימים תנאים כדי לדבר על שיתוף פעולה חדש", השיב בראיון שר החוץ המקסיקני, לואיס וידגראיי, כשנשאל על הסכם המדינה השלישית. בעבר הבהירו גורמים רשמיים במקסיקו שאין למהגרים כל מחויבות משפטית להגיש את הבקשות בארצם, ואכן יותר מ-200 מבקשי מקלט חצו לאחרונה את הגבול לאדמת ארה"ב והגישו שם בקשות מקלט.

המהלך הוא חלק ממאמץ כולל של ממשל טראמפ, המבקש להוריד את שיעור ההגירה ומעוניין לחתום על ההסכם כדי להפחית את הלחץ מהמערכת האמריקאית לקליטת פליטים, שבשנים האחרונות קורסת תחת מספר הבקשות שמופנות אליה.

עם זאת, עורכי דין המתמחים בהגירה ופעילי זכויות אדם מעריכים שממשלת מקסיקו לא תצליח להתמודד עם גל פתאומי של בקשות מקלט שיוגשו במקרה שיושג ההסכם. בדומה לארה"ב, מערכת קליטת הפליטים של מקסיקו מוצפת במספר הולך וגדל של בקשות מקלט בשנים האחרונות. לדברי הפעילים, מקסיקו עדיין נחשבת למקום מאוד מסוכן, עם מערכת אכיפת חוק חלשה ומערכת משפט שלא מסוגלת לספק הגנה נאותה לכל אותם מהגרים. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ