כריסטינה קרון, ניו יורק טיימס

לקרובי משפחתה של האשה שנורתה למוות על ידי שוטר משמר הגבול האמריקאי בשבוע שעבר, אחרי שחצתה את הגבול בטקסס באופן לא חוקי, יש מסר לארה"ב: "אל תתייחסו אלינו כמו אל חיות".

דודתה של האשה, דומינגה ויסנטה, דיברה בסוף השבוע במסיבת עיתונאים בגואטמלה סיטי, זמן קצר אחרי שמשרד החוץ בעיר זיהה את אחייניתה, קורבן הירי – קלאודיה פטרישיה גומס גונזלס בת 19 מסן חואן אוסטונקלקו במדינה. "זה לא האדם הראשון שמת בארה"ב", אמר ויסנטה, "ישנם הרבה אנשים שהתייחסו אליהם כמו אל חיות וזה משהו שאסור לנו לעשות כבני אדם".

דומינגה ויסנטה מראה את תמונת אחייניתה קלאודיה שנורתה למוות בגבול ארה"ב, שלשוםצילום: Moises Castillo/אי־פי

ויסנטה סיפרה כי אחייניתה קלאודיה עזבה את גואטמלה "בלית ברירה" כדי לנסות להרוויח כסף בארה"ב. לפי רשת הטלוויזיה גואטוויז'ן, היא אומנם סיימה ללמוד חשבונאות, אבל לא הצליחה למצוא עבודה בארצה.

אמה של קלאודיה, לידיה גונזלס וסקס, אמרה בראיון שפורסם ביום שישי כי היא דרשה שגופת בתה תוחזר אליה. "היא עזבה את הבית לפני 15 ימים ואמרה 'מאמי, אנחנו הולכים להתקדם, אני אעשה כסף. כאן אין עבודה', אבל הם הרגו אותה, רשות ההגירה הרגה אותה", אמרה האם.

בגואטמלה קראו הרשויות לחקור את מותה של קלאודיה. "גואטמלה קוראת לכבד בכל זמן את כל זכויות האנשים לא משנה מי הם, שמוחזקים על ידי רשויות ההגירה, ולכבד במיוחד את הזכות לחיים", אמר קרלוס נרס, מזכיר המועצה הלאומית לסיוע למהגרים בגואטמלה.

ברשות המכס ומשמר הגבול האמריקאי סיפקו מגוון הסברים למה שהביא לירי שאירע ביום רביעי בשעות הצהרים. לפי ההודעה המקורית של הסוכנות, השוטר תר אחר "פעילות לא חוקית" בעיירת הגבול ריו בראבו שבמדינת טקסס. זמן קצר לאחר מכן החלה קבוצה של מהגרים ללא מסמכים להכות אותו באמצעות "חפצים קהים".  בהודעה מאוחרת יותר, שפורסמה ביום שישי, נמסר כי השוטר, בעל ותק של 15 שנה במשמר הגבול, ראה את המהגרים ואמר להם "לרדת על ברכיהם", אולם "הקבוצה התעלמה ממנו והחלה לרוץ לכיוונו".

בנוסף, בהודעה החדשה נעשה שימוש במילים אחרות כדי לתאר את האשה שנורתה, שבהמשך זוהתה כגונזלס. אחרי שבהודעה הראשונה נמסר כי השוטר, ששמו לא פורסם, ירה לפחות כדור אחד בנשק האישי "ופצע באורח אנוש את אחד מהתוקפים", בהודעה המעודכנת יותר לא תוארה יותר ההרוגה כ"תוקפת", ובמקום זאת נכתב כי השוטר ירה כדור אחד "שפגע באחד מחברי הקבוצה". השוטר הושעה בינתיים מתפקידו ונשלח לחופשה ללא תשלום. מה-FBI  נמסר כי הוא חוקר את המקרה.

עדי ראייה סיפרו כי לא ראו שהקבוצה נשאה עליה כלי נשק שהיו עשויים להיות בשימוש נגד השוטר. "לא היה שום כלי נשק, הם בסך הכל התחבאו", אמרה מרתה מרטינס שמתגוררת סמוך לזירת הירי. היא הוסיפה כי לא שמעה אף אחד צועק למישהו לעצור או לא לרוץ. היא סיפרה כי לאחר ששמעה את הירי ויצאה החוצה, ראתה שוטר מבצע החייאה על אשה, אולם היה ברור שהיא כבר מתה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ