הבחירות לנשיאות קולומביה: הסנאטור מהימין הקיצוני נגד המורד לשעבר

תוצאות הסיבוב הראשון מציבות את איוון דוקה השמרן, שנחשב לבן טיפוחיו של הנשיא רב העוצמה לשעבר מול גוסטבו פטרו, ראש העיר בוגוטה וגיבור מעמד הפועלים. בהיעדר מועמד מהמרכז, כך או אחרת ב-17 ביוני יוצאת קולומביה לדרך חדשה

סוזן אבאד וניקולס קייסי, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איוון דוקה, המנצח בסיבוב הראשון, עם בני משפחתו מול תומכים בבוגוטה לאחר פרסום התוצאות
איוון דוקה, שניצח בסיבוב הראשון, עם בני משפחתו מול תומכים בבוגוטה לאחר פרסום התוצאותצילום: LUIS ACOSTA/אי־אף־פי

המועמדים של הימין הקיצוני ושל השמאל הגיעו ראשונים בסיבוב הראשון בבחירות לנשיאות קולומביה שנערכו אתמול (ראשון). מדובר בבחירות הראשונות לנשיאות המדינה מאז נחתם הסכם שלום עם המורדים הקומוניסטים. 

פקידים בוועידת הבחירות אמרו, כי איוון דוקה, הסנאטור השמרני לשעבר, בן 41, זכה בכמעט 39% מהקולות. גוסטבו פטרו, בן 58, מורד שמאלן שהפך לראש עיריית בוגוטה הבירה, זכה בכמעט 25% מהם. השניים, שניצחו שלושה מועמדים אחרים לנשיאות, יתמודדו ראש בראש בסיבוב השני שייערך ב-17 ביוני.

גוסטבו פטרו, שהגיע למקום השני, עם בני משפחתו בבוגוטה אתמולצילום: RAUL ARBOLEDA/אי־אף־פי

בלי קשר למנצח, הבחירות צפויות לשנות את כיוון המדיניות של הנשיא היוצא חואן מנואל סנטוס, איש המרכז שמסיים כהונה שנייה כנשיא. סנטוס גם זכה בפרס נובל לשלום בשנת 2016 על תפקידו בחתימת הסכם השלום עם הפאר"ק, ארגון הגרילה המרכזי במדינה. כעת, ללא מועמד מהמרכז, הנשיא שייבחר יהיה יותר קוטבי.

"זו חלוקה מאוד בולטת במדינה הזאת", אמרה סינתיה ארנסון, מומחית לקולומביה. הציפייה היתה שסיום המלחמה יקטין את החיכוכים בפוליטיקה המקומית, אבל דווקא ההיפך הוא הנכון. הזכרונות המרים מהמלחמה שהותירה 220 אלף הרוגים ומשפחות מפולגות דחפו מצביעים רבים לצאת נגד המפלגות המסורתיות.

הוויכוח שאחרי המלחמה התמקד בכמה נושאים חדשים ושנויים במחלוקת, כאשר המועמדים קוראים תגר על הממסד: מעמד קהילת הלהט"ב, התמודדות עם המשבר בוונצואלה, סוגיות דת ומדינה ותפקידו של הנשיא רב העוצמה לשעבר אלברו אוריבה.

עם סיום ספירת הקולות המנצח בסיבוב הראשון הוא דוקה, שהתחנך בארה"ב ונחשב לבן טיפוחיו של אוריבה השמרני. המנהיג לשעבר עדיין נחשב לאחר הפוליטיקאים הפופולריים בקולומביה ובן ברית נאמן של האמריקאים במלחמתם נגד מבריחי הסמים.

דוקה אף קרא לו "הנשיא הנצחי" של קולומביה והעלה חשש בקרב מתנגדיו שאם ייבחר המועמד הימני, אוריבה ינסה לשנות את החוקה ולחזור לכס הנשיא. מארי איסבל ויברו, יועצת בת 42 שהצביעה לדוקה, אמרה שלדעתה המועמד יילך בדרך שלו. "אוריבה ייתן עצות אבל לא ימשול", הוסיפה.

פטרו, שהגיע למקום השני, מייצג דרך הפוכה. הוא בן של מורה שגדל באחד האזורים הכפריים והצטרף לארגון גרילה בגיל צעיר. בשנות ה-90 הארגון התפרק מנשקו בעקבות הסכם עם הממשלה ופטרו הצטרף לפוליטיקה בצד בשמאלי של המפה. אבל יותר מכל הוא מוכר כראש עיריית בוגוטה, תפקיד אותו מילא עד 2015. פטרו הצליח להעביר הגבלות על כלי נשק שהורידו את רמת הפשיעה, הוריד את מחירי התחבורה הציבורית והציע מים בחינם לעניים.

דליו רואיס, נגר בן 53, אמר שיצביע לפטרו כי לדעתו הוא המועמד היחיד שידאג לעניים. רואיס מתגורר באזור של מעמד הפועלים שהוקם ללא אישורים וקיבל מעמד חוקי במהלך כהונתו של פטרו בראשות העיר. "פטרו הביא מים לקהילה שלי", אמר רואיס. "הוא היחיד שנרתם לעזור".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ