טראמפ דרש משר המשפטים לחזור לפקח על החקירה הרוסית

סשנס פסל עצמו מהחקירה כי נפגש עם גורמים רוסיים, וניוסנות השכנוע של טראמפ לחזור בו נחקרים בחשד לשיבוש הליכי חקירה. טראמפ האשים את מולר בהתערבות בבחירות אמצע הקדנציה

ניו יורק טיימס וגרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ וסשנס בבית הלבן, בפברואר
טראמפ וסשנס בבית הלבן, בפברוארצילום: JONATHAN ERNST/רויטרס

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ דרש משר המשפטים ג'ף סשנס, שפסל עצמו מטיפול בחקירה הרוסית נוכח מעורבותו בה, לחזור בו ולפקח עליה. השיחה בין השניים, שפורסמה היום (רביעי) בניו יורק טיימס, נבדקת על ידי החוקר המיוחד רוברט מולר. ההתפתחות מסמלת את סשנס כעד מפתח בחקירה בגין שיבוש הליכי חקירה מצד טראמפ, ומעידה כי היא נרחבת משנחשב תחילה.

השיחה אירעה במארס 2017, אז הגיע סשנס לנכס של טראמפ במאר א-לאגו שבפלורידה, לאחר שהנשיא סירב לשוחח עמו. כשהשניים נפגשו, טראמפ הביע את תסכולו מכך שסשנס לא מעורב בחקירה נגד הקמפיין שלו, וביקש ממנו לשנות זאת – בקשה חריגה וייתכן שלא הולמת. טראמפ התלונן פעמים רבות בעבר כי פסילתו של סשנס היא שהובילה בסופו של דבר למינויו של ראש ה-FBI  לשעבר מולר לחוקר מיוחד. "ג'ף סשנס לוקח את המשרה, נכנס למשרה ופוסל עצמו - מה שבכנות אני חושב שהוא מאוד לא הוגן כלפי הנשיא", אמר טראמפ ביולי.

סשנס פסל עצמו מעיסוק בחקירה בשנה שעברה, לאחר שנחשף כי נפגש עם גורמים רוסיים בזמן המרוץ לנשיאות ארה"ב, והטעה את הקונגרס כשנשאל בנושא תחת שבועה בשימוע לאישור מינויו לחבר קבינט. החוקרים שואלים כעת בכירים בבית הלבן בעבר ובהווה על התייחסות טראמפ לסשנס, ואם הם מאמינים כי טראמפ ניסה לסכל את החקירה הרוסית על ידי שכנועו. סשנס עצמו רואיין באריכות על ידי צוות החקירה בינואר ולפחות שמונה מכ-50 השאלות שמולר מתכון לשאול את טראמפ עוסקות בסשנס, בהן: "אילו מאמצים עשית כדי לנסות לגרום בו לחזור בו מפסילתו?".

הצוות המשפטי של טראמפ מסר כי גם אם יסכים הנשיא לענות לשאלות מולר הוא לא יצטרך לדון בשיחות אישיות שניהל עם צוותו. "לבקש מסשנס לחזור בו לא אומר 'תקבור את החקירה'", הוסיף רודי ג'וליאני, "הוא אומר: קח אחריות ותטפל בזה כראוי". במשרד המשפטים סירבו להגיב.

במקביל לפרסום על כיווני החקירה, טראמפ הגביר אמש את התקיפות נגד מולר, והאשים את צוות החוקרים בהתערבות בבחירות אמצע הקדנציה, שייערכו בנובמבר. "13 הדמוקרטים הכועסים (ואנשים שעבדו שמונה שנים אצל אובמה) העובדים על ציד המכשפות הרוסי יתערבו במערכת הבחירות", כתב טראמפ בטוויטר בהתייחס לצוות של מולר, "בעיקר עכשיו כשהרפובליקאים מובילים בסקרים". הוא אמר כי הדמוקרטים אשמים בהתערבות בבחירות – ולא הקמפיין שלו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ