לראשונה זה שלושה מיליון שנים, זאבי הערבות עשויים לכבוש את דרום אמריקה

הדבר היחיד שמונע בשלב זה מזאבי הערבות להיכנס לקולומביה הוא אזור של יערות עבותים. "הם ללא ספק אחד המינים עם כושר ההסתגלות הגדול ביותר על פני כדור הארץ", מסביר אקולוג

ג'והאנה קליין, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זאב ערבות במרכז מחקר ביוטה, ב-2013
ג'והאנה קליין, ניו יורק טיימס

זאבי ערבות יכלו להיות קולוניאליסטים מצטיינים. הם מתרבים בקצב מהיר, אוכלים כמעט כל דבר וחיים כמעט בכל מקום. אפשר למצוא אותם בשדות, ביערות, בחצרות אחוריות, בפארקים ואפילו בחניוני רכב. הם חיים בערים כמו לוס אנג'לס, ניו יורק ושיקגו. ב-2010 הם חצו את תעלת פנמה. כעת הדבר היחיד שמונע מהם להיכנס לקולומביה הוא אזור של יערות עבותים המכונה דאריאן גאפ. מצלמות תיעדו אותם נעים בכיוון.

"אני לא חושב שמישהו מוכן להמר על כך שזאבי הערבות לא יגיעו בסופו של דבר לדרום אמריקה", אומר רולנד קייס, אקולוג מאוניברסיטת צפון קרוליינה ומהמוזיאון למדעי הטבע בצפון קרולינה, "הם ללא ספק אחד המינים עם כושר ההסתגלות הגדול ביותר על פני כדור הארץ". סרטון של זאבי ערבות בקוסטה ריקה:

כדי להבין את דפוסי ההתפשטות של זאבי הערבות עד כה, קייס וג'יימס הודי, סטודנטי מחקר, סקרו אלפי פריטי מוזיאון, תיעוד של מאובנים, דיווחים של חוקרים ותיעוד של סוכנויות להגנה על חיות בר, ושיחזרו את הנתיבים שבהם זאבי הערבות נעו בעשרת אלפים השנים האחרונות. המפות שהם גיבשו על בסיס הנתונים שנאספו התפרסמו בשבוע שעבר בכתב העת ZooKeys. הן מצביעות על כך שהתפיסות המקובלות בנוגע לאזורי הקיום של המין העמיד ביותר מקרב משפחת הכלביים לאורך ההיסטוריה היו שגויות ביותר. המפות גם מספקות בסיס לחוקרים להתחיל לשאול מה קורה כאשר טורפים חדשים חודרים לסביבת גידול נתונה, וכיצד הכלאה עם מינים אחרים השפיעה על האבולוציה של זאבי הערבות.

החל מלפני עשרת אלפים שנה לפחות זאבי ערבות חיו בשטחי מרעה, בערבות ובמדבריות, באזור המשתרע בין נהרות מיסיסיפי ואוהיו במזרח וקליפורניה במערב. אבל אחרי 1900 הם התחילו להתפשט בכל הכיוונים לתוך אזורי יערות. עד תחילת שנות ה-20 הם הגיעו לאלסקה, ועד תחילת שנות ה-90 הם הגיעו לחוף המזרחי של ארה"ב. אף על פי שהאחראים על חיות הבר ניסו להיפטר מהם, זאבי הערבות הצליחו להרחיב את אזורי המחיה שלהם מאז 1950 בקצב כפול ואף יותר בהשוואה לכל מין אחר של טורף בצפון אמריקה.

אוכלוסיית זאבי הערבות שיגשגה בין היתר בשל התפשטות שטחי חקלאות, היעלמות טורפים כמו זאבים, פומות ויגוארים. כיוון שחלק מהם הזדווגו מתישהו בעבר עם זאבים וכלבים, צאצאיהם ניחנו בתכונות שסייעו להם להסתגל בסביבות חדשות.

זאבי ערבות אינם המין היחיד שעשוי לכבוש יבשות חדשות. שועל הסרטנים הדרום אמריקאי חי כיום גם בפנמה ועושה את דרכו צפונה. אם זאבי ערבות יגיעו לדרום אמריקה זאת תהיה הפעם הראשונה זה שלושה מיליון שנים שבה מין טורפים יעבור מאחת מיבשות אמריקה לשכנתה. אי אפשר לדעת מה יקרה במקרה כזה.

ועוד שאלה נותרת פתוחה. "האם עלינו לראות את ההתפתחות הזאת כהתפשטות טבעית, או שעלינו לראות אותה כהתפשטות של מין פולש, כלומר כדבר שלילי?", אומר קייס. "במובנים מסוימים זוהי שאלה פילוסופית, כי בסופו של דבר, איננו יכולים לעשות דבר בעניין".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ