25 שנה, 44 מיליון דונם: המיזם השאפתני להחזרת הבר לפטגוניה

הזוג דאג וקריס טומפקינס קנו שטחים בצ'ילה וארגנטינה, סילקו מהם חיות משק והחזירו אליו חיות בסכנת הכחדה. כך יצרו מעבדת שיקום טבע

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נהר בצ'ילה

קריס טומפקינס השתתפה בארוחת ערב שהתקיימה בחיק הטבע בפטגוניה, כשפתאום היא נזכרה בגופת הגואנקו, יונק אנדי דומה ללאמה שראתה בדרך. היא קמה מהשולחן ונסעה לפארק הלאומי הסמוך, ובזמן הנסיעה לא חדלה לדבר על האפשרות שתישאר ערה כל הלילה בתקווה לראות אריה הרים שיבוא לסעוד את לבו בגופה. טומפקינס חיפשה בין הגבעות את הגופה שראתה שעות לפני כן. האם האריות גררו אותה אל סבך השיחים? האם הנשרים האנדיים שריחפו מעל התכוננו לחסל את השיירים?

בזמן הנסיעה סיפרה טומפקינס גם על המאמצים שהיא עושה ב–25 השנים האחרונות להחזיר לטבע בדרום אמריקה יצורים בסכנת הכחדה או שאינם קיימים בו יותר, מדובי הנמלים הענקיים והיגוארים בצפון ארגנטינה ועד לריאות (rheas), מין של יענים שהיו נפוצים בעבר בדרום פטגוניה. כשהארגון Conservación Patagónica שאותו סייעה להקים קנה את האזור שהפך לפארק, אוכלוסיית הגואנקו נאבקה להתחרות על המזון ועל המקום עם כ–25 אלף כבשים. אך מאז, הכבשים נמכרו והגדרות סולקו, ועדרי הגואנקו התרבו מכמה מאות שהתקיימו בקושי ל–3,000 בקירוב.

מסע מצולם בפטגוניה

לאחר שקנו ב–2004 שטח של כ–900 קמ"ר, טומפקינס ובעלה דאג — שמת ב–2015 בתאונת קיאקים — הקדישו את השנים הבאות למאמצי שימור הסביבה. בעזרת מאות מתנדבים הפך הארגון את השטח משדה מרעה למקום שהתפרסם בעולם כדוגמה לשיקום אקולוגי, ולהחזרת בעלי חיים מקוריים כחלק מתוכנית מקיפה לבנייתו מחדש של הטבע. הרעיון, שהומצא בשנות ה–90 על ידי פעיל הסביבה דייב פורמן, לשקם אזור בקנה מידה גדול באמצעות השבת בעלי חיים ותהליכים טבעיים, עבר מהשוליים ההזויים למיינסטרים של הביולוגיה המשמרת. מדענים מאמינים יותר ויותר שמארג החיים המורכב פורח ללא התערבות האדם, ולעתים קרובות מושפע מאריות הרים, זאבים וטורפים אחרים.

"אני תומכת מושבעת בטבע ללא התערבות האדם. אני מסתדרת הרבה יותר טוב עם עולם הטבע מאשר עם עולם האנושות", אמרה טומפקינס. "אני רוצה לשנות את הדרך שבה פועלים פארקים לאומיים בכל מקום בעולם, שמפרידים בין מינים שונים, ולהפוך אותה לאחת המטרות של פארקים כאלה בכל מקום. כמו שאומרים, טבע ללא חיות בר הוא רק נוף".

בעלה של טומפקינס עשה את הונו מחברות הבגדים The North Face ו–Esprit. לפני מותו תרמו בני הזוג 170 מיליון דולר לשיקום הטבע וגייסו עוד כ–45 מיליון דולר מנדבנים ברחבי העולם. לאחר שרכשו אזורים נרחבים בצ'ילה ובארגנטינה, הם החלו ליישם תוכניות שימור שהוסיפו יותר מ–44 מיליון דונם לפארקים לאומיים במדינות האלה. הם נהגו לרכוש שטח, לסלק ממנו חיות משק וגדרות, ולהחזיר אליו חיות בר שנכחדו או היו בסכנת הכחדה. השטחים שרכשו הפכו למעבדה ולדוגמה לשיקום הטבע ברחבי העולם.

"לעומת דרום אמריקה, שבה נותרו הרבה שטחים טבעיים, באירופה חשוב לשקם תהליכים טבעיים באזורים נרחבים כדי לאפשר לטבע להתפתח", אמר פראנס סחפרס, מנה"ל Rewilding Europe. "לתנועת השיקום באירופה יש שטחים נרחבים שבהם השיקום הוכתר בהצלחה. בגרמניה הצליחה החזרת הזאבים, דישונים הוחזרו בהצלחה לדנמרק, החתולים האיבריים חזרו לספרד והתאו למרכז ולמזרח אירופה".

קריס טומפקינס מסבירה את פעילותה

הרי סקוטלנד משוקמים על ידי בעלי קרקעות, השואפים לא רק לסייע בהחזרת מינים מקומיים נכחדים, אלא גם לנטוע מחדש את היער, שנהרס לפני מאות שנים בגלל כריתת עצים וגידול כבשים שרעו באזור, עד שהפך לקליפה ריקה וכמעט בלתי מוכרת. אלאן ווטסון, פעיל למען הסביבה, יסד ב–1989 את Trees for Life, מלכ"ר שסייע מאז לנטיעת יותר ממיליון עצים בסקוטלנד. מאמצי השיקום כוללים בסקוטלנד גם את שחזור ביצות הכבול ודילול אוכלוסיית האיילים האדומים שגדלה, לדעת ביולוגים, מעל ומעבר למה שנחשב לאוכלוסיה בריאה בשל היעדר טורפים, כמו זאבים, שבעבר שוטטו ברחבי סקוטלנד.

תנועת שיקום הטבע לובשת צורה באירופה והיא מתאמת פרויקטים בעשר מדינות. "אנחנו צריכים לא רק להגן על הטבע, אלא גם לשקם אותו ולהעניק לו מקום להתפתח. מערכות אקולוגיות רבות, שהן הבסיס לעושר הטבעי שלנו, נהרסו", אמר סחפרס. "באירופה אנחנו צריכים להניח לטבע להתנהל בדרכו, במקום שאנשים ינהלו אותו ויפקחו עליו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ