מחלוקת בין חוקרים: להחזיר מינים שנכחדו או להגן על מינים בסכנת הכחדה

צוות חוקרים רוצה לנסות להחזיר לחיים את הקרנף רחב השפה הצפוני, אך המתנגדים חוששים שהדבר יסיט משאבים ממאמצי שימור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קרנף רחב שפה צפוני בשמורה בקניה. נותרו רק שתי נקבות בשבי

במארס, כאשר מת הקרנף רחב השפה הצפוני האחרון בעולם, אנשים התאבלו על הכחדתו של מין זה של בעל חיים. מאחר שבטבע לא נותר אף פרט ממין זה, ונותרו רק שתי נקבות שנמצאות בשבי, אנשים חשו שאזל החול בשעון החול של הקרנפים. אלא שכעת כמה צוותים של חוקרים עושים מאמץ להפוך שוב את שעון החול.

צוות אחד של חוקרים מהמכון לחקר השימור של חיות בר בגן החיות של סן דייגו מקווה להחזיר לחיים את הקרנף רחב השפה הצפוני בעזרת תאים שנשתמרו של מין זה. במחקר שהתפרסם ביום חמישי בכתב העת Genome Research, החוקרים מיפו את ה-DNA של התאים האלה והגיעו למסקנה שהם מכילים מידה מבטיחה של מגוון גנטי, שיאפשר ליצור אוכלוסייה בת קיימא של המין.

באמצעות חידושים בטכנולוגיות של טיפולי פוריות או שיבוט אולי יהיה ניתן להציע ל"מין ייחודי זה של קרנפים" הזדמנות שנייה, אומר אוליבר ריידר, מנהל תחום הגנטיקה לצורכי שימור באגף הגלובלי של גן החיות של סן דייגו.

לא כולם מסכימים שצריך לממש את האפשרות להחזיר לחיים את מין הקרנפים אם הדבר יתאפשר. מתנגדי הצעד סבורים שייתכן כי ההתמקדות בהחזרה לחיים של מין שנכחד גוזלת תשומת לב ומשאבים ממינים אחרים של בעלי חיים שסיכוייהם לשרוד גדולים יותר.

קברו של סודאן, קרנף רחב השפה הצפוני האחרון שמת השנה, בקניה, במארס האחרוןצילום: THOMAS MUKOYA/רויטרס

הם גם מציינים כי כל קרנף רחב שפה צפוני שיוחזר לחיים קרוב לוודאי יחיה בשבי ולא בבתי הגידול הקודמים במרכז ובמזרח אפריקה, שם עדיין קיים איום מצד ציידים המעוניינים בקרניים של קרנפים.

ריידר ועמיתיו מתמקדים במחקר שלהם באפשרות להחזיר לחיים את הקרנף רחב השפה הצפוני בעזרת תאים שנשמרו ב"גן החיות הקפוא" - אוסף גדול של דגימות שנשתמרו בהקפאה קריוגנית בגן החיות של סן דייגו. תאים אלה לקוחים משמונה קרנפים שקרוב לוודאי אין ביניהם קרבה משפחתית, אומר ריידר.

החוקרים מיפו את הגנומים של דגימות תאים אלה והשוו אותם לגנומים של הקרנף רחב השפה הדרומי - בעל הקרבה המשפחתית הגדולה ביותר לקרנף הצפוני שנכחד. הקרנף הדרומי עבר במאה השנים האחרונות התאוששות מדהימה בעזרת צעדי שימור, אם כי הוא עדיין מוגדר מין הקרוב לסכנת הכחדה. לסרטון הסבר על התהליך:

המיפוי אישר את השערת החוקרים כי השניים הם תת-מינים ולא מינים נפרדים. הקשר הקרוב ביניהם עשוי לסייע אם יום אחד ישתמשו בתת-מין של הקרנף הרחב השפה הדרומי כבן זוג ליצירת עוברים של הקרנף רחב השפה הצפוני.

החוקרים גם מצאו כי קיים די מגוון גנטי בדגימות שבידם של הקרנף רחב השפה הצפוני - בהשוואה למגוון הגנטי של מקבילו הדרומי - אומר ריידר. "אם נצטרך להתבסס על החומרים שבגן החיות הקפוא שלנו, נוכל להפוך את התאים האלה ליצורים חיים".

אולם מרטי קרדוס, מומחה לביולוגיה אבולוציונית מאוניברסיטת מונטנה, מזהיר כי לא בטוח שראוי להתבסס על ההשוואה לקרנף רחב השפה הדרומי. ייתכן שבדגימות של הקרנף רחב השפה הצפוני יש שכיחות גבוהה של מוטציות שיכולה להיות להן השפעה מזיקה.

ג'ייסון גילקרייסט, אקולוג מאוניברסיטת אדינבורו נאפייר בסקוטלנד, מטיל ספק אם אפשר לסמוך על החזרתו לחיים של מין שאינו יכול לשוב לצורת החיים הטבעית שלו: "כאקולוג הייתי רוצה לראות מערכות אקולוגיות טבעיות שמתפקדות באופן הכי טבעי שאפשר".

ג'וזף בנט, חוקר של שימור טבע מאוניברסיטת קרלטון באונטריו, סבור כי הקרנף רחב השפה הצפוני הוא מועמד טוב להחזרה לחיים כי סיכויי ההצלחה גבוהים במקרה זה בהשוואה לסיכויים של פרויקטים שאפתניים יותר, כמו החזרה לחיים של הממותה הצמרית או של היונה הנודדת.

קטי דין, מנכ"לית ארגון "הצילו את הקרנף", אמרה כי המאמצים להחיות מחדש את הקרנף רחב השפה הצפוני קרוב לוודאי ימשכו מימון ממקורות שונים מאלה שימשכו המאמצים לשימור הקרנפים שעדיין חיים בטבע. בד בבד היא הביעה תקווה שקרנפים אחרים, כמו קרנף סומטרה, הקרנף השחור וקרנף ג'אווה, שנמצאים בסכנת הכחדה חמורה, יזכו לאותו סיקור שזוכה לו הקרנף רחב השפה הצפוני.

ריידר אמר כי מאמצי הצוות שלו לא יבואו על חשבון המאמצים להגן על חיות בר אחרות, והוסיף: "אנחנו עדים להכחדה של מינים של בעלי חיים למרות המחויבות העולמית" להגן עליהם. לדבריו, השגת "אפשרויות נוספות לקיום מינים בעתיד היא מהלך ראוי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ