העליון בארה"ב פסק לטובת אופה נוצרי שסירב לאפות עוגת חתונה לזוג הומואים

בני הזוג תבעו ב-2012 את האופה בגין אפליה, וניצחו. ב-2015 הוא ערער על ההחלטה מטעמי דת, וגם אז הפסיד. עורכי דינו ערערו שוב בטענה כי זכויותיו לחופש הביטוי והדת נפגעו - והפעם הוא ניצח

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינים בעד פיליפס מחוץ לבית המשפט בוושינגטון, בדצמבר
רויטרס

בית המשפט העליון בארה"ב קיבל היום (שני) את ערעורו של אופה נוצרי מקולורדו שסירב להכין עוגת חתונה לזוג הומואים מסיבות דתיות ונתבע בגין באפליה. בפסיקת העליון יצאו השופטים, ברוב של שבעה מול שניים, נגד מועצת זכויות האזרח של קולורדו שהגישה את התביעה נגד האופה, ג'ק פיליפס, ואמרו כי היא נהגה באופן עוין נגד הדת.

המקרה המדובר אירע ב-2012. בני הזוג דיוויד מולינס וצ'רלי קרייג, פנו למאפייה של פליפס Masterpiece Cakeshop, בחיפוש אחר עוגת חתונה - אך סורבו. "אני יכול להכין לכם עוגת יום הולדת, עוגיות או בראוניז", אמר להם האופה, "אבל איני יכול להכין עוגה לחתונה חד-מינית". מולינס תיאר את הפתעתם מהסירוב: "היינו בשוק, הרגשנו מושפלים".

בני הזוג מולינס וקרייג בבית המשפט בוושינגטון, בדצמברצילום: בלומברג
האופה פיליפס במאפיה שלו בקולורדו, ב-2014צילום: Brennan Linsley/אי־פי

בני הזוג הגישו תביעה בגין אפליה, וניצחו בבתי משפט. השופט פסק על פיליפס לאפות עוגות חתונה לחתונות חד מיניות, ואף לשנות את המדיניות של העסק שלו ולהדריך את עובדיו נגד אפליה.

פיליפס יוצג על ידי הארגון הנוצרי "ברית הכנת החירות", ועורכי דינו טענו כי החוק מפר את זכותו של פיליפס לחופש ביטוי וחופש דת. עיקר הטיעונים בבית המשפט עסקו בחופש הביטוי: פיליפס טען כי אין לאלץ אותו להשתמש בכישוריו להעביר מסר התומך בנישואים חד-מיניים. פיליפס סירב למלא אחר דרישת בית המשפט והחליט לא לאפות עוגות חתונה כלל. בהמשך טען כי ההחלטה גרמה לו להפסדים כלכליים כבדים.

ב-2015, בית משפט לערעורים בקולורדו פסק נגד פיליפס, בטענה כי זכותו לחופש הביטוי לא הופרה. "כשעומדים בחוק ומשרתים את הלקוחות באופן שוויוני, עבודות לא מעבירות מסר של תמיכה בנישואים חד-מיניים", קבע אז בית המשפט. אולם פיליפס החליט לערער שוב על הפסיקה והיא הגיעה לבית המשפט העליון שדן בו בהרכב של תשעה שופטים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ