נאס"א גילתה חומר אורגני במאדים שמעלה את הסבירות לקיום חיים בכוכב הלכת

סוכנות החלל גילתה שהאגמים בכוכב הלכת היו עשירים בתרכובות מבוססות פחמן, שהכרחיות לחיים. מדענית בנאס"א: זה לא הוכחה לחיים במאדים אלא שהסביבה היתה יכולה לאפשר זאת

גרדיאן ואי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הרובר קיריוסיטי
גרדיאן ואי-פי

מעבדת המחקר הניידת של נאס"א מצאה חומר אורגני מורכב שנקבר ונשמר באגם במאדים זה יותר משלושה מיליארד שנים, כך הודיעה הערב (חמישי) סוכנות החלל האמריקאית. הגילוי הוא ההוכחה המשמעותית ביותר עד כה שהאגמים על כוכב הלכת היו עשירים בתרכובות מבוססות פחמן, שהכרחיות לחיים כפי שאנו מכירים אותם.

החוקרים לא יודעים להסביר איך נוצר החומר האורגני ולא ברור אם התרכובות הן שרידים של אורגניזמים מהעבר, תוצר של תגובה כימית עם סלעים או אם הם הובאו למאדים דרך כוכבי שביט או פסולת חללית שהתנגשה בשטח הפנים שלו.

"אף שאנחנו לא יודעים מה מקור החומר, העקביות המדהימה של התוצאות גורמת לי לחשוב שיש לנו ראיה לאורגניות על מאדים", אמרה הערב הביוכימאית של הסוכנות ג'ניפר אינברוד, "זה לא אומר שהיו חיים, אבל זה אומר שכל מה שאורגניזמים צריכים כדי לחיות בסביבה כזו היה שם".

מעבדת המחקר הניידת קריוסיטי שנסעה 19.3 קילומטרים מאז נחתה על מאדים לפני שש שנים, איתרה מולקולות אורגניות בחלקים שחפרה מסלע וחיממה בתנור שלה. בדגימות אותרו אדים, שהמדענים סבורים כי הם פירוק של מולקולות אורגניות גדולות עוד יותר, הדומות לאלה שנמצאו בפחם. "זה מדהים שאנחנו יכולים להראות חומר גורמני שנשמר יותר משלושה מיליארד שנה בסלעים הללו", אמרה הגיאולוגית הפלנטרית קריסטין סיבאך שלא היתה מעורבת במחקר, "זה גילוי מבטיח באשר לשימור החיים העתיקים אם היו כאלה". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ