טראמפ מושיט יד לאויבי ארה"ב, ומנתץ את הבריתות עם ידידותיה

מעולם לא היה נשיא ששיבש כך את הסדר העולמי: טראמפ מושיט יד לרוסיה, מתקוטט עם אירופה וקנדה, ומעורר שאט נפש אפילו בקרב הרפובליקאים. במוסקבה, עם זאת, לא מאמינים שהצעתו רצינית

פיטר בייקר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הנשיא טראמפ מגיע לפסגת ה-G7, אתמול
הנשיא טראמפ מגיע לפסגת ה-G7 בקנדה, אתמולצילום: Evan Vucci/אי־פי

מעולם לא היה תפקידו של הנשיא דונלד טראמפ בתור מי שמשבש את הסדר העולמי גדול יותר. בנקודה זו, שבה מאבקים על סחר גלובלי וחימוש גרעיני מטלטלים את העולם, הוא מזעזע את הסדר הבינלאומי כדי להתיידד עם אויביה של ארה"ב והופך את ידידיה לאויבים.

טראמפ הגיע לבית הלבן לפני 17 חודשים כאיש עסקים ובדרן ללא ניסיון דיפלומטי, המשוכנע כי קווי המתווה הכלכליים והגיאופוליטיים ששלטו בעולם במשך שבעה עשורים אינם תקינים, והם מוטים נגד ארה"ב. אולם לאחר שנה שבה רוסן במידה מסוימת על ידי יועצים שתמכו בסדר העולמי הקיים, טראמפ החליף את רוב צוות הבטחון הלאומי שלו בעוזרים שחושבים כמוהו, ועתה הוא מוציא לפועל את חזון "אמריקה תחילה" שלו בדרכים שמזעזעות את אירופה, אסיה וצפון אמריקה.

ראש הממשלה המארח טרודו מקבל את שאר מנהיגי G7, אתמול

במפגש השנתי של שבע הכלכלות המתועשות (המכונות G7 - קבוצת השבע) שהתקיים ביום שישי, טראמפ היה הגורם החריג. הוא התקוטט עם האירופאים והקנדים בנושאי סחר ודרש להחזיר לשורות הקבוצה את רוסיה, ארבע שנים לאחר שנדחקה החוצה. הוא סירב לבלות יותר מהזמן המינימלי הנחוץ עם נציגי בעלות בריתו הוותיקות, ותכנן לעזוב מוקדם בשבת, כדי להיפגש עם נציגי האויבת הוותיקה, צפון קוריאה.

"אין שאלה שמדובר ברגע חשוב", אמרה ג'וליאן סמית, לשעבר עוזרת לבטחון לאומי לסגן הנשיא ג'ו ביידן, וכיום עמיתה בכירה במרכז לבטחון אמריקאי חדש. "כל נתוני היסוד מועמדים בספק. אנחנו בנקודה שבה יש נשיא אמריקאי שלא מעריך את הסדר הבינלאומי המבוסס על כללים, ואני לא משוכנעת שהוא בכלל יודע מהו".

מנהיגים מאירופה ומאסיה, דרוכים וחוששים, בילו חלק ניכר מהשנה האחרונה בניסיון לפייס את טראמפ באמצעות חנופה, ויתורים ושכנוע ידידותי, רק כדי לגלות שמאמציהם עולים בתוהו בשבועות האחרונים עם גל של הטלת מכסים ופירוק הסכם הגרעין עם איראן. אפילו המנהיג המוביל את האסטרטגיה הידידותית, עמנואל מקרון מצרפת, נראה כמי שהתייאש, והביע בפומבי את תסכולו העמוק מטראמפ. הוא הזהיר כי ארה"ב מבודדת את עצמה.

אחד מציוציו של טראמפ נגד ראש ממשלת קנדה זמן קצר לפני הפסגה

ב-24 השעות שלפני צאתו לפסגה בקוויבק, טראמפ תקף את קנדה בטוויטר שש פעמים על מדיניות הסחר הלא הוגנת שלה, כדבריו, ותקע כמה מהלומות בצרפת ובאיחוד האירופי. בביקורו בקנדה הוא לא קיים פגישה אישית עם תרזה מיי, ראשת ממשלת בריטניה, והגיע מאוחר כל כך לפסגה שהמארגנים נאלצו לדחות פאנל עם מקרון.

בה בעת, הנשיא האמריקאי שיבח בשבועות האחרונים את קים ג'ונג און, רודן צפון קוריאה, אדם שרצח את קרובי משפחתו. טראמפ אמר שהוא אדם בעל כבוד. כמו כן שיבח השבוע טראמפ את מנהיגיה התיאוקרטיים של איראן כ"קבוצת מנהיגים שונה מאוד" על כך שהסיגו את איראן מפעילות עוינת במזרח התיכון מאז שקרע את ההסכם עמם - מסקנה שמעטים שותפים לה.

אין מדינה שגישתו של טראמפ אליה היתה הפוכה יותר מזו של שאר המדינאים האמריקאים כמו רוסיה. בשיחה עם כתבים ביום שישי לפני צאתו מהבית הלבן לפסגה בקנדה, הנשיא הציע להחזיר את רוסיה לקבוצה. "הם צריכים לתת לרוסיה לחזור, כי צריך שרוסיה תשב איתנו לשולחן המו"מ", הוא אמר.

רוסיה הצטרפה לפורום G7 בשנות ה-90 לאחר התמוטטות ברית המועצות, והקבוצה שינתה את שמה ל-G8, אולם פלישתה לאוקראינה וסיפוח חצי האי קרים הכעיסו את המעצמות האחרות. החברות הנותרות בקבוצה, בהובלת הנשיא ברק אובמה, הדיחו את רוסיה והפגינו אחדות בינלאומית נגד פעולותיה הצבאיות.

טראמפ לא נימק את רצונו להחזיר את רוסיה לקבוצת המדינות המתועשות. מיי, קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ומנהיגים אחרים דחו במהירות את הצעתו של טראמפ, אם כי ייתכן שיזכה לתמיכה מאיטליה, שתמיד היתה בעלת יחסים הדוקים יותר עם רוסיה תחת פוטין.

בוושינגטון, מחוקקים משתי המפלגות הביעו שאט נפש או בחרו להתעלם מהצעתו של טראמפ, בהנחה שמדובר בעוד הערה אגבית שנועדה להלהיט את הרוחות, ולא יוזמה רצינית. הסנאטור צ'אק שומר, מנהיג המיעוט הדמוקרטי, אמר כי טראמפ הוכיח כי אינו יכול להבדיל בין בעלי ברית ויריבים. הרפובליקאי ג'ון מקיין, יו"ר ועדת הכוחות המזוינים, אמר כי פוטין הפך את רוסיה לבלתי ראויה לחברות ב-G8, לאחר שפלשה לאוקראינה וסיפחה את קרים.

"זה חלש", אמר הסנאטור הרפובליקאי בן סאסי. "פוטין אינו ידידנו, והוא לא החבר של הנשיא. הוא בריון שמשתמש בתוקפנות בסגנון סובייטי כדי לנהל מלחמת צללים נגד אמריקה, ומנהיגינו צריכים להתנהג בהתאם לכך".

אולם כמה מומחים אמרו שהמבקרים מפריזים, וכי האירופאים צריכים "להפסיק להחמיץ פנים", כפי שניסח זאת ג'יי קרפאנו, חוקר בקרן הריטג' השמרנית. "שום דבר לא השתנה בקהילה הטרנס-אטלנטית. נאט"ו היא צורך ממשי. שותפות הסחר והכלכלה בין ארה"ב, קנדה ואירופה היא מציאות שלא משתנה עם נשיאים".

תמיכתו של טראמפ בחידוש חברותו של רוסיה ב-G7 עולה בקנה אחד עם גישתו הלא שגרתית כלפי מוסקבה. הוא חזר ודיבר במונחים מחמיאים על פוטין והציע להדק את הקשרים. במהלך שיחת טלפון לאחר בחירתו של פוטין, הוא בירך אותו על נצחונו, למרות שאנשי צוותו כתבו לו במסמך תדרוך לקראת השיחה "לא לברך" באותיות גדולות. הוא גם הזמין את פוטין לבקר אותו בבית הלבן, להוותם של אנשי ממשל שפועלים לבודד את רוסיה.

בה בעת, בחודשים האחרונים, טראמפ אפשר לחברים אחרים בממשל להביע ביקורת חריפה על רוסיה. הוא אישר את הסנקציות בתגובה להתקפות סייבר והתערבות בבחירות ב-2016, אף שעשה זאת רק לאחר שהקונגרס אילץ אותו באמצעות הצבעה פה אחת על עונשים חדשים שיוטלו על מוסקבה, בניגוד לדעתו.

טראמפ גם התייצב לצד בעלות בריתו והורה על גירושם של 60 דיפלומטים רוסים וסגירת הקונסוליה בסיאטל לאחר הרעלת מרגל לשעבר מרוסיה בבריטניה. בשיחות פרטיות, התלונן כי מאלצים אותו לעשות יותר משהוא מעוניין נגד רוסיה. כשניקי היילי, שגרירת ארה"ב לאו"ם, הכריזה על הטלת סנקציות חדשות על רוסיה בשל תמיכתה בשימוש בנשק כימי בסוריה נגד אזרחים סורים, טראמפ סתר אותה בפומבי, וסירב לאשר את המהלך.

בשיחות עם כתבים ביום שישי, טראמפ התעקש כי הוא נוקט בגישה קשוחה כלפי מוסקבה, אפילו יותר משהיתה עושה הילרי קלינטון אילו ניצחה במרוץ לנשיאות. "אני הסיוט הכי גרוע של רוסיה", הוא אמר. "אם הילרי היתה מנצחת – אני חושב שפוטין היה שמח".

אבל אפילו הרוסים לא חושבים שטראמפ רציני. "לנשיא יש אופי כל כך הפכפך שרוסיה תשגה אם תסכים ליהפך לכלי שרת בהודעותיו הבלתי צפויות של טראמפ", אמר דמיטרי טרנין, מנהל מכון המחקר מרכז קרנגי מוסקבה. "קבוצת G8 שייכת לעידן מסוים, והעידן הזה נגמר", הוא הוסיף. "הפרויקט הזה נכשל. האינטגרציה של רוסיה במערכת המערבית הסתיימה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ