שר המשפטים של ארה"ב: אלימות במשפחה לא יכולה להוות בסיס לבקשת מקלט

סשנס הפך הכרעה של בית משפט לערעורים שהעניקה מקלט לאשה מאל סלוודור שעונתה על ידי בעלה. לדבריו, בקשת מקלט לא יכולה לפצות על כל העוולות

ניו יורק טיימס ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סשנס בכנס בווירג'יניה, אתמול
סשנס בכנס בווירג'יניה, אתמולצילום: ALEX WONG/אי־אף־פי

שר המשפטים של ארה"ב ג'ף סשנס אמר אמש (שני) שחשש מאלימות במשפחה לא יכול להוות בסיס לבקשת מקלט בארצו. בכך, הפך סשנס החלטה של בית משפט לערעורים שהעניקה מקלט לאשה מאל סלוודור שנאנסה ועונתה על ידי בעלה.

"במקור, פליט נמלט מארצו בגלל שהממשלה רודפת אותו", כתב סשנס בהחלטתו, "זר עלול לסבול מאיומים ואלימות במדינה אחרת מסיבות רבות הקשורות לחיי חברה, משפחה או סיבות אישיות – אבל מעמד המקלט לא מספק פיצוי לכל העוולות".

המשפט שנגד הכרעתו יצא סשנס נקרא AB, על שם ראשי התיבות של מבקשת המקלט.  בדצמבר 2016 קבע בית משפט שיש לאשר את בקשתה נוכח העובדה שנשים רבות באל סלבדור לא יכולות לעזוב מערכות יחסים אלימות וממשלתן לא מצליחה להגן עליהן. אולם סשנס טוען כי זהו פירוש נרחב מדי של החוק. בתי משפט להגירה נמצאים בסמכות משרד המשפטים, כלומר שסשנס יכול להעביר תיקים לעצמו ולהפוך החלטות קודמות.

עורכת הדין המייצגת את מבקשת המקלט, קארן מוסאלו, כינתה את החלטת סשנס "הרסנית". "יש כאן אשה שבקושי שרדה יותר מעשור של אלימות נוראה", מסרה, "סוף סוף היא הגיעה למקום בטוח ועכשיו היא שוב נזרקת למערבולת". האשה עדיין תוכל לערער על ההכרעה בבית משפט פדרלי לערעורים ולבסוף בבית המשפט העליון. 

הכרעת סשנס מגיעה לאחר שהבטיח בכנס שופטי הגירה בווירג'יניה אתמול לפרסם החלטה ש"תחזיר את העקרונות של בקשת המקלט ואת העקרונות ארוכי השנים של חוקי הגירה". בנאומו הוסיף סשנס כי ממשל אובמה יצר תמריצים לאנשים ש"מגיעים לכאן באופן לא חוקי וטוענים שהם חוששים לחזור".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ