לרוברט דה נירו ושאר השמאלנים: תמשיכו ככה וטראמפ ייבחר שנית

כשאתם עונים לגידופים בגידופים, להתקפי זעם בהתקפי זעם, אתם לא בולמים אותו. אתם מחקים אותו. ככל שתתעסקו יותר במלניה וככל שתעשו יותר רעש, הסיכוי שייבחר גדל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דה נירו בטקס פרסי הטוני, השבוע

רוברט דה נירו, סמנתה בי ושונאי טראמפ יקרים אחרים:

אני מבין שאתם כועסים. גם אני כועס. אבל כעס אינו אסטרטגיה. לפעמים הוא מלכודת. כשאתם תופסים עצמכם מסננים מילה גסה, סימן שנפלתם בה. בחרתם להציג מערכון גס במקום להעלות מחזה רב מערכות; בחרתם בסיפוק מיידי במקום בדרכי עורמה. נדמה לכם שאתם מניפים אגרוף, כשבעצם אתם מניפים דגל לבן.

טראמפ חותם על צו להגברת האכיפה בגבול, בתחילת השנהצילום: Pablo Martinez Monsivais/אי־

אתם צודקים שדונלד טראמפ הוא אדם מסוכן ופוגעני עד מאוד, ושהצורך לרסן ולבלום אותו הוא צורך דחוף. אתם טועים בדרך שבחרתם לעשות זאת, או נכון יותר, אתם נותנים לרגשותיכם להשתלט עליכם.

כשאתם עונים לגידופים בגידופים, להתקפי זעם בהתקפי זעם, אתם לא בולמים אותו. אתם מחקים אותו. אתם לא מגמדים אותו. אתם מגמדים את עצמכם. צופים רבים לא שומעים את הטיעונים שלכם או את העובדות, שהן לצדכם. הם פשוט נרתעים מהרעש. אתם גורמים להם לראות אתכם כפי שאתם רואים את טראמפ: מעורערים. למה להם ללכת בנתיב אחר, אם גם הוא מוביל ליעד מכוער?

מדובר כמובן בעניין מקיף יותר מדה נירו, גדול יותר מבי ומרחיק לכת יותר מניבולי פה. מדובר בבגרות, בפרגמטיות ובשכל ישר - ובצורך בשלושתם יחד, במצב שהרבה כל כך מונח על הכף.

דמוקרטים רבים מבינים זאת. אולי אפילו רובם. בבחירות המקדימות, נתנו מצביעים דמוקרטים באופן מובהק את קולם למועמדים המשדרים שיקול דעת, שהפרופיל שלהם עושה אותם למתמודדים מצוינים בבחירות הכלליות. בהם טמון הסיכוי הטוב ביותר למשוך מצביעים ולחטוף מהרפובליקאים מושבים שהם מחזיקים בהם כיום.

דה נירו תוקף את טראמפ בטקס פרסי הטוני

אני מעודד מכך וממה שראיתי כשפגשתי מועמדים דמוקרטים במדינות שעשויות לעבור משליטה רפובליקאית לדמוקרטית. הם לא נגררים לדיבורים על הדחה. הם לא מוציאים קצף על טראמפ.

הם מבינים שאין בכך צורך. הוא הנשיא הכי מתועד והכי שקוף מבחינה פסיכולוגית שהאמריקאים ראו בימי חייהם. הם יודעים מה הם חושבים עליו, אבל הם פחות מודעים לחלופות. אם אתם רוצים להבטיח שבית אחד לפחות של הקונגרס ייפול מידי הרפובליקאים, דברו איתם.

ועשו זאת בלשון מתונה, לא היסטרית. מספיק כבר לזרוק "אידיוט" ו"גולם". אלה הן מילים של מגרש משחקים.

גם מספיק עם היטלר. האם טראמפ הפגין נטיות פשיסטיות? כן. האם הוא התגלמות חדשה של הרייך השלישי? לא. וגם הרפובליקאים חסרי עמוד השדרה שסללו לו את הדרך אינם משתפי פעולה עם הנאצים, לא על בסיס מה שקרה או לא קרה עד כה.

אני לא מטיף לשאננות. אבל כשאתם עושים אנלוגיות לפרקים החשוכים ביותר בהיסטוריה, אתם מאבדים חלק גדול מהאמריקאים שאתם מבקשים לשכנע. מה שאתם אומרים זה לא מה שהם רואים. זה עובר מעליהם.

ככל שההמולה גדולה יותר, כך קטנה ההקשבה. ככל שהזעם גדול יותר, כך קטנה ההתמקדות. ואנא, הפסיקו עם שיגיון מלניה. העיסוק ברעיון שהיא קורבן התעללות במשפחה רק מחזק את טיעוני טראמפ שמקטרגיו פועלים מתוך רפלקס ובוז מובנה כלפיו ושכל טענותיהם נגדו צריכות להיבחן דרך עדשה זו.

"כשהם יורדים נמוך, אנחנו נשארים על דרך המלך", אמרה גברת ראשונה אחרת, מישל אובמה, בוועידה הדמוקרטית ב־2016. המסר הזה לא חלחל. רבים מכם התעלמו ממנה באולם במנהטן שבו נערך ביום ראשון טקס חלוקת פרסי טוני. עניתם לדברי הגידוף של דה נירו בתשואות רמות, על רגליכם.

דה נירו גרם לגל הדמוקרטי הכחול להיראות מהוסס יותר ולניצחון טראמפ ב־2020 בטוח יותר.

האם לזה התכוונתם למחוא כפיים?

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ