שאלות ותשובות |

מדוע ארה"ב מפרידה ילדים מהוריהם בגבול מקסיקו?

מי החל את מדיניות ההפרדה? בכמה ילדים מדובר ומה קורה להם? ומה חושב טראמפ? כל הפרטים על משבר ההגירה שמסעיר את ארה"ב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ילדים במתקן במקסיקו, אתמול

נציב זכויות האדם של האו"ם קרא היום (שני) לממשל טראמפ לעצור את מדיניות הפרדת המשפחות בגבול, שכינה "חסרת מצפון". רק בסוף השבוע חשף הממשל את מימדי המדיניות, ובכירים בו מתחמקים מאחריות עליה. אז בכמה ילדים מדובר? מי אשם? ומה טראמפ יעשה? שאלות ותשובות על המשבר שמסעיר את ארה"ב.

מה בדיוק קורה?

לפי הנתונים שפרסם ממשל טראמפ שלשום, בתוך שישה שבועות (19 באפריל עד 31 במאי) הופרדו מהוריהם 1,995 ילדים בגבול. כלומר שבכל יום מופרדות עשרות משפחות שניסו להגר לארה"ב באופן לא חוקי. ההורים מוגדרים פושעים ונשלחים למעצר או מוחזרים לארץ מוצאם וילדיהם מוגדרים "קטינים חסרי ליווי" ומועברים למתקנים של הממשל.

המדיניות מתבצעת על רקע עלייה במספר המהגרים חסרי האשרות שמנסים להיכנס לארה"ב. מאי היה החודש הרביעי ברציפות שבו חלה עלייה במספר הנתפסים בגבול, שמגיע כעת ל-160% מהמספר בתקופה המקבילה אשתקד. "המגמה ברורה", אמר שר המשפטים ג'ף סשנס בחודש שעבר, "זה חייב להיפסק".

מי אחראי למדיניות?

הנשיא ובכירים בממשל האשימו את הדמוקרטים ואת מערכת המשפט. "הפרדת משפחות של מהגרים לא חוקיים היא תוצאה של הפירצה בחוק שהדמוקרטים מסרבים לסגור", אמרה דוברת הבית הלבן שרה האקבי סנדרס, "אלה חוקים שהיו בספרים שלנו זה יותר מעשור. הנשיא פשוט אוכף אותם". יו"ר בית הנבחרים פול ריאן סיפק הסבר אחר: "מה שקורה בגבול הוא תוצאה של פסיקת בית משפט".

אולם, אין אף חוק או פסיקה שמחייבים להפריד ילדים מהוריהם אם הם חוצים את הגבול באופן לא חוקי, וממשלים קודמים החריגו מהכללים הנהוגים משפחות שניסו להגיע לארה"ב עם קטינים. מדיניות "אפס הסובלנות" שעליה הכריז טראמפ באפריל הקשיחה את הכללים.

יש סיכוי לאיחוד הילדים וההורים?

ילדים שהוריהם נעצרים מועברים לידי המשרד לבריאות ושירותי רווחה, שמוצא להם מקום מגורים. מרגע זה ואילך הופכים ההורים וילדיהם למקרים משפטיים נפרדים, וכל ניסיון לשמור על זיקה ביניהם בסבך הבירוקרטי הוא בבחינת אתגר לא פשוט.

פקידים פדרלים לענייני הגירה אמרו שהורים אינם אמורים להיות מגורשים בלי ילדיהם. אם זה בכל זאת קורה יש בפניהם שתי ברירות: להעביר את החזקה החוקית על הילד לקרוב משפחה שחי בארה"ב, או לבקש להטיס את הילד לידי השלטונות בארצו של ההורה, ומהם אליו.

מה אומר טראמפ?

טראמפ גינה את הפרדת הילדים מהוריהם והתחמק מאחריות עליה. שלשום אמר כי הוא "שונא שילדים נלקחים" וקרא לדמוקרטים לשנות את החוק כי הוא "החוק שלהם". היום גם רעייתו הצטרפה לגינוי.

אולם כמה בכירים בממשלו דווקא פיארו את המדיניות. "אם אתם לא אוהבים את זה, אל תבריחו ילדים מעבר לגבול", אמר בחודש שעבר ג'ף סשנס.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ