אמת או שקר: ציוציו של טראמפ נגד גרמניה ומהגריה במבחן המציאות

נשיא ארה"ב טען שבגרמניה חלה עלייה בפשיעה בגלל גלי ההגירה ושהגרמנים "קמים על הנהגתם". בפועל, כמו במקרים אחרים, נראה שטראמפ מטשטש את הנתונים האמיתיים ומוליך את עוקביו שולל

כריסטופר שויצה ומיכאל וולגלנטר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טראמפ בדרכו לפסגת ג'י-7 בקנדה, החודש
כריסטופר שויצה ומיכאל וולגלנטר, ניו יורק טיימס

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הטיח אתמול והיום ביקורת רבה על גרמניה בגין מדיניות הדלת הפתוחה שלה למהגרים וטען כי היא אשמה בשיעור הפשיעה ההולך וגדל במדינה, ועלולה לגרום לנפילתה של הקנצלרית אנגלה מרקל. בשנים האחרונות העלה טראמפ טענות כוזבות רבות בנושאים שונים – בהן האשמות נגד התקשורת והרשויות בארה"ב – ולכן גם עתה נדרשת בדיקת עובדות קפדנית על ציוציו האחרונים.

הציוץ: "חלה עלייה בממדי הפשיעה בגרמניה"

האמת: לא נכון

מנתונים סטטיסטיים לשנת 2017 שפורסמו בחודש מאי על ידי הרשויות עולה כי שיעורי הפשיעה בשנה זו בגרמניה היו הנמוכים ביותר ב–25 שנים. למרות התקפות מצד גורמים המזוהים עם ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש), מקרי רצח מתוקשרים והתקפות בידי מהגרים, הסטטיסטיקה מפריכה את טענת טראמפ. לא זו בלבד ששיעורי הפשיעה בכלל ירדו ב–2017 ב–5.1% לעומת השנה שקדמה לה, נרשמה ירידה גם בפשיעה אלימה (2.4%) ובעבירות רכוש (11.8%). בפשיעת רחוב חלה ירידה של 8.6%.

במקרים שהחשודים זוהו, התברר שהפשעים שבוצעו בידי לא גרמנים ירדו ב–2.7% ואלה שבוצעו בידי גרמנים ירדו ב–2.2%.עם זאת אכן חלה עלייה בעבירות הונאה (1.3%), הונאת מחשב (2.8%), ועבירות סמים (9.2%), אבל ירידה של 79.9% במספר מקרי חציית גבול לא חוקית.

טראמפ ומרקל בפסגת ג'י-7 בקנדה, החודשצילום: LEAH MILLIS/רויטרס

הציוץ: "הגרמנים קמים על הנהגתם"

האמת: טראמפ מוליך שולל.

סוגיית ההגירה עומדת במרכז המשבר הפוליטי הנוכחי הפוקד את גרמניה – המדינה מתמודדת עם קליטתם של יותר ממיליון מהגרים – ומאיימת להפיל את הקואליציה השלטת בהנהגת מרקל ומפלגת CSU. העימות בנושא החליש את מרקל ואת מפלגתה ויצר קרקע פוריה לשגשוגם של גורמים ימניים קיצוניים. אבל אין סימנים לכך שהגרמנים ככלל מפנים עורף לממשלה.

נכון אמנם שהתמיכה במפלגות הממוסדות במדינה, הנוצרית־דמוקרטית, הסוציאל־דמוקרטית ו–CSU, ירדה מאז אימצה מרקל את מדיניות הדלת הפתוחה ב–2015. אף על פי כן, בבחירות בספטמבר הן קיבלו יחד כ–53% מקולות הבוחרים, וגם אם היא סופגת היום ביקורת נוקבת, מרקל היא עדיין הפוליטיקאית הכי פופולרית בגרמניה.

הסיבה למשבר הפוליטי היא מחלוקת בתוך הקואליציה של מרקל. שר הפנים הורסט זהופר, מנהיג מפלגת CSU, יתמודד בסתיו בבחירות בבוואריה נגד מפלגת הימין הקיצוני אלטרנטיבה לגרמניה, AfD. אף התמיכה בה בסקרים מגיעה אמנם רק ל–15%, זהופר רוצה לעצור את תנופתה ולחזק את התמיכה במפלגתו בקרב חוגים ימניים. לקראת הבחירות בבוואריה באוקטובר, זהופר דרש שהממשלה תחמיר את מדיניות ההגירה שלה כלפי מהגרים המגיעים לגרמניה ממדינה אחרת באיחוד האירופי, אך מרקל התנגדה עד עתה לשינוי, שיהווה הפרה של תקנות האיחוד.

הציוץ: ההגירה שינתה "בחוזקה ובעוצמה" את התרבות האירופית

האמת: יש צורך בהקשר רחב יותר

הורסט זהופר במסיבת עיתונאים במטה מפלגתו במינכן, אתמולצילום: CHRISTOF STACHE/אי־אף־פי

אין ספק שגלי ההגירה הגואים לאירופה, שהגיעו לשיא ב–2015, העמידו במבחן ממשי את אחדות הגוש האירופי, שמנהיגיו מתקשים לגבש אסטרטגיה מעשית מלוכדת בשביל להתמודד עם זרם המהגרים, מוסלמים ברובם. המתיחות באה לביטוי בדרכים שונות ביבשת: סוגיית ההגירה מילאה תפקיד מרכזי בהחלטת בריטניה לפרוש מהאיחוד האירופי, המתקנים המשמשים לאירוח מהגרים המגיעים ליוון, יעד כניסה מקובל על מהגרים רבים, הם לעתים קרובות מסוכנים ומתפוררים וראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן, נמנה עם המנהיגים הלאומניים שניצלו את סוגיית ההגירה לחיזוק מעמדם הפוליטיות.

באחרונה, איטליה, שבממשלתה יושבת היום מפלגה ימנית־קיצונית המתנגדת להגירה, סירבה לאפשר לספינה עם כ–620 מהגרים לעגון בנמליה. ספרד הסכימה לקבלה לבסוף. למרות כל אלה, אין תימוכין רבים להכרזת טראמפ שההגירה שינתה "בחוזקה ובעוצמה" את התרבות האירופית, עם זאת אין ספק שהיא שינתה את הפוליטיקה האירופית.

פליטים בדרום גרמניה, ב-2015צילום: אי־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ