סנאטורים רפובליקאים מקדמים חוק שיפסיק את הפרדת הילדים מהוריהם בגבול ארה"ב

חברי הקונגרס דנים בכמה הצעות, שכוללות כליאה של ההורים עם הילדים עד לבירור מעמדם החוקי, וכן שכירת מאות שופטי הגירה על מנת לזרז את ההליך. טראמפ אמר שיתמוך בהצעה, אך גם הגן על המדיניות הקיימת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתקן כליאה לילדים מהגרים חסרי אשרות, אתמול
מתקן כליאה לילדים מהגרים חסרי אשרות, אתמולצילום: MIKE BLAKE/רויטרס

חברי סנאט רפובליקאים עובדים על שינוי החקיקה העומדת בבסיס מדיניות ממשל טראמפ שבגללה ילדים מופרדים מהוריהם בגבול מקסיקו-ארה"ב. המדיניות הנוכחית, שגרמה לכליאתם של כ-2,300 ילדים במתקן נפרד מהוריהם שעברו את הגבול ללא אשרות, עוררה תגובות נזעמות בארה"ב ומחוצה לה, וגררה גל של ביקורת גם מקרב המפלגה הרפובליקאית.

מנהיג הרוב בסנאט, מיטש מקונל, אמר הלילה כי "כל חברי הוועידה הרפובליקאית תומכים בתוכנית שתשמור את המשפחות ביחד". לפי הדיווחים, החקיקה כוללת תקנות לפיהן הורים וילדים יעוכבו ביחד עד לבירור מעמדם החוקי בארה"ב. הצעה מקבילה, של הסנאטור טד קרוז, מתמקדת בזירוז הליך בדיקת בקשות המקלט. לפי ההצעה, מאות שופטי הגירה חדשים ימונו כדי לזרז את התהליך ומשפחות שמחכות לבדיקת בקשת המקלט יקבלו קדימות, אך בכל מקרה יישארו ביחד בזמן שזו נבחנת.

טראמפ מגן על מדיניות "אפס סובלנות"

מקונל אמר כי הוא מתכנן לבקש מהדמוקרטים לתמוך בשינוי החוק, אך הסנאטור הדמוקרטי הבכיר צ'אק שומר מיד דחה את ההצעה, בטענה כי האחריות מוטלת על טראמפ לבדו, שיכול לשנות את המדיניות בהחלטה אחת. "יש כל כך הרבה מכשולים בדרך לשינוי החקיקה, וכאשר נשיא ארה"ב יכול לעשות את אותו הדבר בחתימה אחת, זה לא הגיוני", הסביר שומר.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ נפגש אתמול עם הרפובקליאים הבכירים בסנאט, ולאחר הפגישה אמר כי הוא "תומך באלף אחוזים" בחקיקה החלופית. הסנאטור רנדי וובר, שנכח בפגישה, אמר שטראמפ אמר בפגישתו שבתו, איוונקה, הסבירה לו שהמצב בגבול נראה מאד רע. "זה רע פוליטית", אמר טראמפ בפגישה לפי וובר.

אך רק שעות מוקדם יותר, הגן טראמפ בחירוף נפש על המדיניות הנוכחית של "אפס סובלנות". בנאומו, טראמפ האשים את הדמוקרטים בהפרדת המשפחות בגבול וכינה את התוכנית לשכור מאות שופטי הגירה נוספים כדי להתמודד עם עומד בקשות המקלט "מטורפת". הוא טען שרבים מ-375 שופטי ההגירה החדשים שהציעו הרפובליקאים, ובראשם קרוז, לשכור "עלולים להיות מושחתים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ