הסנאט בקנדה אישר לגליזציה של קנאביס לשימוש חופשי

קנדה תהפוך למדינה הראשונה ב-G7 שתתיר שימוש גם לצרכי פנאי. לפי התכנון, תוך שלושה חודשים יוכלו הקנדים לרכוש את החומר כחוק. הממשלה דנה כעת בהגבלות, שצפויות להיות מחמירות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קנדי מעשן מריחואנה מול הפרלמנט ב-20 באפריל
קנדי מעשן מריחואנה מול הפרלמנט ב-20 באפרילצילום: CHRIS WATTIE/רויטרס

הסנאט בקנדה אישר הלילה (רביעי) חקיקה שתתיר את השימוש במריחואנה לצורכי פנאי, וסלל את הדרך להפיכת המדינה לראשונה מבין מדינות ה-G7 שעושה לגליזציה לקנאביס. החקיקה תועבר כעת למושל הכללי, שליחה של המלכה אליזבת השנייה, לאישור רשמי, ולאחריו צפויה להיווצר בקנדה תעשיית קנאביס בשווי מיליארדי דולרים. תוך כשלושה חודשים יוכלו הקנדים לקנות את החומר מבלי לעבור על החוק.

"חזינו עכשיו בהצבעה היסטורית בקנדה ששמה קץ ל-90 שנות איסור", אמר הסנאטור שהוביל את החקיקה טוני דין, "עכשיו נוכל להתחיל להתמודד עם הנזקים של הקנאביס, ואפשר להתחיל בחינוך הציבור באופן פרואקטיבי". לדבריו, כעת יוכלו המחוקקים להתמודד עם שוק אפור שמגלגל שבעה מיליארד דולר שנה. הממשלה של ג'סטין טרודו קיוותה להתיר את השימוש כבר ב-1 ביולי, אולם בכירים בממשלה הסבירו כי נדרשים לפחות 12 שבועות להכין את רשתות המכירה.

שרת המשפטים ג'ודי ווילסון-רייבולד כתבה בטוויטר כי הצעת החוק "תגן על הנוער שלנו מסיכוני הקנאביס לצד שמירה על הרווחים מחוץ לידי עבריינים והפשע המאורגן".  אולם הלגליזיציה נדחתה על ידי מפלגת השמרנים שבאופוזיציה, ולפי סקרי דעת קהל הציבור חלוק בנושא. הסנאטורית לינדה פרום מהמפלגה כתבה כי זהו "יום עצוב לילדי קנדה". אולם טרודו, שהבטיח את השינוי בקמפיין הבחירות שלו ב-2015, אומר כי ההפללה לא רק נכשלה אלא גם חיזקה את הפשע והרסה את חיי המורשעים בשימוש.

עדיין לא ברור בדיוק כיצד תפעל המערכת של קנדה בנושא, אבל התוכנית הממשלה היא ליצור מערכת מפוקחת בקשיחות – שכמה תומכים בלגליציה עלולים אף לטעון כי היא סוג של הפללה בפני עצמה. יהיו הגבלות חריפות על פרסום קנאביס, והוא יימכר באריזות אחידות שהקישוט היחיד עליהן יהיה אזהרות בריאותיות. ממתקים, דברי מאפה ומוצרים דומים יהיו - לפחות בשלב הראשון - אסורים. הגיל המינימלי לשימוש חוקי יהיה 18 או 19, כשכל מחוז יכריע זאת בפני עצמו.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ