בעקבות הביקורת: טראמפ חתם על צו שימנע הפרדת ילדי המהגרים מהוריהם

הצו לא מבטל את מדיניות "אפס הסבלנות" של הממשל כלפי מהגרים שמגיעים לגבול. מוקדם יותר אמר הנשיא כי הוא יחתום על צו כי הוא רוצה למנוע הפרדת משפחות מהגרים בגבול

רויטרס
אי-פי
ד-פ-א
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ בגבעת הקפיטול בוושינגטון, אתמול
רויטרס
אי-פי
ד-פ-א
ניו יורק טיימס

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, חתם אתמול (רביעי) על צו שימנע הפרדת הורים מהגרים מילדיהם עם הגיעם לגבול בין ארה"ב למקסיקו באופן לא חוקי. הצו לא מבטל את מדיניות "אפס הסבלנות" של הממשל כלפי מהגרים שמגיעים בדרך לא חוקית למדינה.

"אנחנו הולכים לחזק את הגבולות שלנו ואנחנו הולכים לשמור על המשפחות ביחד", אמר טראמפ והוסיף כי הוא "לא אוהב" את התמונות והתחושות שמעלה הפרדת משפחות. שעה שהוא חתם על הצו הוא ציין: "יהיו לנו אנשים שמחים מאוד" והבהיר כי מדיניות "אפס הסבלנות" נשארת בעינה.

מהגרים שרצו להגיע לארה"ב והחליטו להישאר במקסיקו כדי לא להיפרד מילדיהם, אתמולצילום: JOSE LUIS GONZALEZ/רויטר

טראמפ שוחח מוקדם יותר אתמול עם כתבים בבית הלבן, ואמר כי הוא רוצה לפתור את משבר משפחות המהגרים בגבול. לדבריו, הוא מקווה שהצעד הזה יותאם לשינוי החקיקה עליו עומלים בימים האחרונים חברי סנאט רפובליקאים בנושא.

בתוך כך, ממשל טראמפ הודיע הלילה כי יבקש משופט פדרלי לאפשר מעצר משפחות מהגרים יחד במשך יותר מ-20 יום. "כרגע אנחנו רשאים לעכב משפחה בשלמותה במשך 20 יום", אמר ג'ין המילטון, יועצו של שר המשפטים ג'ף סשנס. "אנחנו מבקשים לשנות את זה, כדי שנוכל לעכב גם מעבר ל-20 יום את המשפחה כולה". לדבריו, בכוונת הממשל לפנות לשופט פדרלי בקליפורניה.

מנהיג הרוב בסנאט, מיטש מקונל, אמר הלילה כי "כל חברי הוועידה הרפובליקאית תומכים בתוכנית שתשמור את המשפחות ביחד". לפי הדיווחים, החקיקה כוללת תקנות לפיהן הורים וילדים יעוכבו ביחד עד לבירור מעמדם החוקי בארה"ב. הצעה מקבילה, של הסנאטור טד קרוז, מתמקדת בזירוז הליך בדיקת בקשות המקלט. לפי ההצעה, מאות שופטי הגירה חדשים ימונו כדי לזרז את התהליך ומשפחות שמחכות לבדיקת בקשת המקלט יקבלו קדימות, אך בכל מקרה יישארו ביחד בזמן שזו נבחנת.

מדיניות הפרדת ילדים מהוריהם המהגרים בגבול האמריקאי ספגה ביקורת קשה משני צדי הקשת הפוליטית בארה"ב ומפעילים חברתיים. לאחר שהם מופרדים מהוריהם, מתייחסים אל הילדים — שאחדים מהם בקושי בני שנה וחצי — כאל "ילדים זרים ללא ליווי", סיווג הקיים בעיקר למען ילדים שמגיעים לבדם ומרצונם החופשי אל הגבול.

72 שעות לאחר שהם נתפסים על ידי שוטרי משמר הגבול, מועברים ילדים זרים ללא ליווי למשמורת המשרד ליישוב מחדש של פליטים (ORR). לאחר מכן הם ממתינים, במתקנים המנוהלים על ידי הממשלה, במשך שבועות ואפילו חודשים עד שאנשי הסוכנות מוצאים קרובי משפחה או אנשים המוכנים לתת להם חסות בזמן שבקשת כניסתם לארה"ב מטופלת.

מוקדם יותר אמרו שני גורמים המעורים בפרטים כי גם השרה לביטחון המולדת קירסטן נילסן שוקדת על תוכנית שתאושר על ידי הנשיא טראמפ ותורה למשרדה לאפשר למשפחות להישאר ביחד במתקני המעצר לאחר שהם חוצים את הגבול. הערב הגיעה נילסן לבית הלבן כדי לדון עם טראמפ על התוכנית וייתכן שהיא קשורה לאותו "צו מקדים" עליו דיבר טראמפ.

הילדה העיוורת הורחקה מאמה

"אין שום הבדל בין מה שאנחנו עושים בגבול לבין מה שנעשה מדי יום ברחבי ארה"ב כשבן משפחה מבצע פשע", כך ניסתה השרה לביטחון המולדת של ארה"ב, קירסטן נילסן, להצדיק החודש את מדיניות "אפס הסבלנות" של טראמפ בגבול, "אם אתה הורה שפורץ לבית של מישהו אתה תיעצר על ידי המשטרה ולכן תורחק מהמשפחה שלך", הוסיפה.

אולם מרים, מהגרת מהונדורס שהגיעה באחרונה לארה"ב, לא פרצה לאף בית ולמעשה לא שברה אף חוק. היא אפילו מילאה את הדרישות המקובלות כשהציגה את עצמה בפני שוטר במעבר הגבול ואמרה שהיא מבקשת מקלט משום שחייה בהונדורס נמצאים בסכנה. אף על פי כן, בנה בן השנה וחצי נלקח ממנה בניגוד לרצונה.

את סיפורה של מרים מתאר העיתונאי ניקולס קריסטוף בטורו בניו יורק טיימס, בסוף החודש שעבר והוא אחד מתוך סיפורי זוועה רבים אחרים שהביאו לביקורת הקשה נגד הממשל והניעו את הנשיא למצוא פתרון.

"סוכני ההגירה הכריחו אותי ללכת עם הבן שלי לעבר מכונית של הרשויות והכניסו את הילד שלי פנימה", העידה מרים כשהיא מלווה בצוות של האגודה האמריקאית לזכויות אזרחיות (ACLU). "הבן שלי בכה בזמן שהושבתי אותו במכונית. לא היתה לא אפילו הזדמנות להרגיע אותו כי השוטרים טרקו את הדלת ברגע שסיימתי לחגור אותו", סיפרה.

כמוה גם המהגרת ג' ממקסיקו פנתה למעבר גבול וביקשה מקלט יחד עם בנה בן הארבע ובתה העיוורת בת השש. אף אחד מהם לא עבר על החוק האמריקאי, ועדיין הילדים נלקחו בכוח מאימם. "לא ראיתי את הילדים שלי במשך חודש וחצי", סיפרה ג', "אני דואגת כל הזמן ולא יודעת מתי אני אראה אותם".

הסיפורים הקשים האלה אומנם לא תקפים לכל המהגרים שפונים באופן רשמי ומסודר למעבר הגבול ומבקשים הגנה. ההפך – נראה שמדובר בהחלטות שרירותיות לחלוטין. "אם אני או אתה נבצע עבירה אנחנו עלולים לאבד את המשמורת על הילדים שלנו למשך כמה ימים בזמן שאנחנו בכלא, אבל אחר כך נקבל אותם בחזרה", מסביר לי גלרנט, עורך דין מטעם ACLU, "אבל אלה שחוצים את הגבול ושוהים במשך כמה ימים בכלא בשל כניסה לא חוקית לארה"ב לא מצליחים לאחר שחרורם להחזיר אליהם את ילדיהם". לדבריו, הוא היה עד למקרה שילד הורחק מהוריו למשך שמונה חודשים וטרם הוחזר אליהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ