לחיים! המחקר ה"אובייקטיבי" על אלכוהול עבד בשביל יצרניות משקה?

בארה"ב הורו לעצור מחקר על השפעת האלכוהול לאחר שנודע שהחוקרים שהובילו אותו ניסו לממנו בעזרת יצרני אלכוהול ובירה. מתיעוד שיחות שלהם עולה כי הם הבטיחו שהמחקר לא יערער את התעשייה

רוני קרין רבין, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תערוכת משקאות בינלאומיים בניו יורק, החודש
רוני קרין רבין, ניו יורק טיימס

מנהל המכון המרכזי למחקרי בריאות בארה"ב הורה בשבוע שעבר לעצור מחקר על השפעת האלכוהול לאחר שנודע שחוקר בכיר בהרווארד וכמה מעמיתיו ביקשו לממן אותו בכספי יצרני אלכוהול. לדבריו, החוקרים "חצו קווים אדומים כה רבים וממש זיעזעו רבים".

על פני 165 דפי החקירה הפנימית שערך פרנסיס קולינס, מנהל מכוני הבריאות הלאומיים (NIH), הוא קבע כי קנת מוקמאל, שהוביל את המחקר, קיים קשר הדוק ותכוף עם ראשי תעשיית הבירה והאלכוהול כבר בשלבי תכנון המחקר. דו"ח החקירה כולל דוגמאות בעייתיות של התחככות בין מדענים לראשי תעשיית האלכוהול והוא מלמד שמוקמאל התאמץ להפיג את חששותיהם, להשיב לשאלותיהם, להיענות להצעותיהם במטרה להבטיח כי לא יערער על חוזקה של התעשייה.

קנת מוקמאלצילום: KAYANA SZYMCZAK / NYT

המחקר נועד לבדוק את ההנחה ששתיית כוסית אלכוהול אחת ביום טובה לבריאות יותר מאשר לא לשתות כלל, אבל החקירה העלתה שהמחקר תוכנן כך שהוא לא יכול לזהות נזקים אפשריים הנובעים מצריכת אלכוהול, דוגמת סיכון מוגדל ללקות בסרטן או באי ספיקת לב.

מוקמאל חזר והכחיש שקיים קשר עם תעשיית האלכוהול בעת תכנון המחקר ועוד בשנה שעברה אמר לטיימס כי "לא היה לו שום מגע עם גורמים בתעשייה". בהודעה שפרסם בשבוע שעבר חזר מוקמאל ואמר כי הוא ועמיתיו "ניצבים איתנים מאחורי היושרה המדעית של המחקר".

אבל בחקירה תועדו שיחות ועידה שהוא קיים עם ראשי התעשייה ומזכרים ארוכים שכתב בתשובה לחששותיהם, זמן רב לפני ש־NIH הודיע שייתן חסות לניסוי. יצרניות בירה ואלכוהול העלו הצעות משלהם לעריכת המחקר. בשלב מסוים הציעה יצרנית הבירה הדנית קרלסברג, שמרכזי מחקר קליניים ימוקמו ברוסיה, סין ודנמרק.

חמש חברות גדולות הסכימו לשאת בחלק משמעותי מעלות עשר שנות המחקר הרנדומלי, בסך של כמאה אלף דולר. ממצאי המחקר התברר כי אסטרטגיית שיתוף הפעולה עם יצרני אלכוהול הניבה פירות.

אחד מהחוקרים שיתף חוקר אחר ביוני 2013 כי שם המחקר יהיה "לחיים" - באנגלית הוא ייכתב "Cheers", שהם גם ראשי תיבות של "Cardiovascular Health Effects of Ethanol Research Study" (חקר השפעת אתנול על בריאות קרדיו-וסקולרית).

"עולה בברור הרושם שהמחקר תוכנן באופן כזה שיגדיל את הסיכוי שמסקנותיו יצביעו על ההשפעות החיוביות של האלכוהול", אמר קולינס, שקיבל את המלצת יועציו לשים קץ למחקר. "ברור שתעשיית המשקאות האלכוהוליים היתה רוצה בכך".

לאורך כל הדרך היו בכירים ב־NIH מודעים לכך שהתעשייה עשויה להשתמש במסקנות המחקר למטרות שיווק וקידום מכירות. צריכת אלכוהול, המסווג כגורם מסרטן, נקשרת לגידול קל בסיכון לסרטן שד, גם בשתיית כוסית אחת ביום. אחת הטענות המרכזיות שהושמעו נגד הניסוי עוד בראשיתו, היא שהוא אינו מקיף דיו ואינו ממושך דיו לאתר עלייה בתחלואת סרטן, המתפתח לאטו אצל שתיינים.

ברי קרמר, ראש המחלקה למניעת סרטן במכון הלאומי לחקר הסרטן, שבחן את תוכנית הניסוי, מסכים עם מסקנה זו. "הניסוי נועד להציג את היתרונות, בלי להציג את החסרונות של צריכת אלכוהול", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ