טראמפ נגד שלטון החוק: "לגרש מיידית מהגרים שפולשים אלינו - בלי שופטים ובתי משפט"

אחרי שהורה להפסיק להפריד משפחות מהגרים, קרא הנשיא להתעלם ממערכת המשפט האמריקאית: "כשמישהו מגיע, חייבים להחזיר אותו מיד. כולם בעולם צוחקים על מדיניות ההגירה שלנו"

גרדיאן
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ בדיון על רפורמת המס בלאס וגאס, שלשום
טראמפ בדיון על רפורמת המס בלאס וגאס, שלשוםצילום: John Locher/אי־פי
גרדיאן
ניו יורק טיימס

דונלד טראמפ קרא אתמול (ראשון) לארצות הברית להתעלם ממערכת המשפט שלה ולגרש אנשים שנכנסים למדינה. הנשיא האמריקאי תקף את שלטון החוק בארצו על רקע הביקורת הקשה שספג ממשלו בתקופה האחרונה בגין הטיפול במהגרים בגבול הדרומי. "כשמישהו מגיע, אנחנו חייבים להחזיר אותו באופן מיידי, בלי שופטים או מערכת בתי המשפט", כתב טראמפ בטוויטר שלו.

מפגין נגד ממשל טראמפ מחוץ למתקן מעצר של מהגרים בטקסס, בשבוע שעברצילום: Matt York/אי־פי

הדברים שכתב טראמפ מתפרשים כהצעה להתעלם מהחוק דווקא מצד האיש שעומד בראש מערכת אכיפת החוק ואמור לשמש דוגמה לציבור. כל ניסיון ליישם את דרישתו של הנשיא הרפובליקאי צפוי להיתקל בהתנגדות מצד יריביו הפוליטיים ופעילי זכויות אדם.

טראמפ: "כולם בעולם צוחקים על מדיניות ההגירה שלנו"
טראמפ קורא להתעלם ממערכת המשפט האמריקאית

טראמפ חתם בשבוע שעבר על צו שימנע הפרדת הורים מהגרים מילדיהם והורה לאחד בין משפחות מופרדות. המשרד לביטחון המולדת מסר בסוף השבוע שהממשל איחד בין 522 ילדים שהופרדו מהוריהם המהגרים כחלק ממדיניות "אפס הסבלנות" בגבול עם מקסיקו ושהוא מתכנן לאחד בין עוד 16 ילדים לבין משפחותיהם ביממה הקרובה. עוד נמסר כי בידי משרד הבריאות והרווחה מוחזקים 2,053 ילדים שהופרדו מהוריהם במתקנים פדרליים וכי הם "עובדים עם הרשויות הפדרליות הרלוונטיות כדי לקדם את המגעים ולאחד כל קטין וכל הורה באמצעות תהליך איחוד מוסדר".

טראמפ המשיך להשתמש בשפה שבה משתמשים אנשי ימין קיצוני כדי לתאר מהגרים, ואמר אתמול שארה"ב "לא יכולה לאפשר לכל האנשים הללו לפלוש למדינה שלנו". בשבוע שעבר הוא גם הזהיר מפני מהגרים שעשויים "לפשוט" על ארה"ב. באותה עת, הממשל בוושינגטון פועל להרגיע את החששות שלפיהם המשפחות שהופרדו לעולם לא יתאחדו, ומסר שהמצב נמצא תחת שליטה.

"המערכת שלנו היא לעג למדיניות הגירה טובה ולחוק וסדר", צייץ טראמפ ברשת החברתית והוסיף: "מדיניות ההגירה שלנו, שכולם בעולם צוחקים עליה, היא מאוד לא הוגנת לכל האנשים הללו שעברו דרך המערכת באופן חוקי וממתינים שנים בתור! הגירה חייבת להתבסס על זכאות".

קריאותיו של טראמפ צפויות, כאמור, להיתקל במכשולים חוקתיים ובהתנגדות מצד הדמוקרטים וכן עמיתיו למפלגה הרפובליקאית. מחוקקים רפובליקאים קראו באחרונה להגדיל את מספר השופטים כדי להאיץ את הטיפול בתיקים של משפחות מהגרים בגבול. נכון לחודש מאי הצטברו בבתי משפט פדרליים בארה"ב שמטפלים במהגרים יותר מ-700,000 תיקים. הטיפול בתיקים יכול להימשך חודשים ואף שנים.

הסנאטור טד קרוז מטקסס הציע להכפיל את מספר השופטים לסביבות 750, ואילו הסנאטור רון ג'ונסון מוויסקונסין אמר לתוכנית "מצב האומה" ברשת CNN שהוא מאמין שיש להוסיף 225 שופטים. הוא ציין שרק 74 שופטים מאלה שמטפלים בענייני הגירה פועלים באזור הגבול. "אנחנו צריכים להגדיל את זה", אמר ג'ונסון הרפובליקאי. "ממשל טראמפ ינסה להוסיף 15,000 מיטות ליחידות משפחתיות. אבל כל זה איננו קל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ