האמריקאים התחילו לשחרר מקסיקאים; מנהל מתקן מעצר: "הפרדת הילדים מטומטמת"

נשיא ארה"ב והתובע הכללי תומכים בהמשך מדיניות "אפס סובלנות" בגבול עם מקסיקו, בלי החלק של הפרדת משפחות, אבל נציב רשות ההגירה הורה להפסיק לשלוח מהגרים בוגרים להעמדה לדין. מנהל מתקן מעצר בטקסס: מדיניות הפרדת המשפחות טפשית ופגעה בילדים

גרדיאן
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משפחות מהגרים ששוחררו ממתקן מעצר בטקסס, בסוף השבוע
משפחות מהגרים ששוחררו ממתקן מעצר בטקסס, בסוף השבועצילום: LOREN ELLIOTT/רויטרס

נציב רשות ההגירה בארצות הברית אמר אתמול (שני) שהסוכנות הפסיקה זמנית לשלוח מהגרים שחוצים את הגבול ממקסיקו עם ילדיהם להעמדה לדין. דבריו של הנציב קווין מקאלן עומדים בסתירה עם טענות גורמים בממשלו של דונלד טראמפ שלפיהן מדיניות "אפס סובלנות" בגבול נגד מהגרים בלתי חוקיים נותרה ללא שינוי.

מקאלן, ראש סוכנות המכס והגנת הגבולות של ארה"ב (CBP), אמר שהוראת טראמפ בשבוע שעבר לעצור את הפרדת משפחות המהגרים בגבול מחייבת הפסקה זמנית של העמדתם של מהגרים לדין – אלא אם להורים יש עבר פלילי או אם טובת הילד נמצאת בסימן שאלה. לדברי מקאלן, הסוכנות ומשרד המשפטים צריכים להסכים על מדיניות "שבה מבוגרים שחוצים עם ילדיהם את הגבול ומפרים את החוקים שלנו ומסכנים את חייהם בגבול יוכלו לעמוד לדין מבלי שיופרדו מילדיהם".

משמאל: דוברת הבית הלבן שרה האקבי סנדרס, נציב רשות ההגירה קווין מקאלן והשרה להגנת המולדת קירסטן נילסןצילום: Pablo Martinez Monsivais/אי־

בשל העובדה שלרשויות המכס וההגירה אין מקום במתקני המעצר על רקע העלייה במספר המהגרים שחוצים את הגבול, משפחות רבות ישוחררו בתנאי שיבטיחו לשוב לדיון בעניינן בבית המשפט. מקאלן אמר שהסוכנות שלו תמשיך לשלוח מהגרים בוגרים בודדים להליך משפטי, ותמשיך להפריד הורים מילדיהם במקרה שהילד נמצא בסכנה או אם להורה יש עבר פלילי. ההחלטה מעוררת מחדש, לפחות באופן זמני, את מדיניות "לתפוס ולשחרר" שננקטה בתקופת ברק אובמה. טראמפ יצא לא פעם נגד מדיניות זו ואמר שהיא מזמינה גלי פשיעה ואלימות לתוך ארה"ב.

דוברת הבית הלבן שרה האקבי סנדרס אמרה שאין כל שינוי במדיניות "אפס סובלנות", אלא שבפועל לממשל אין יכולת לעצור את כל המשפחות החוצות את הגבול ממקסיקו באופן לא חוקי. "אנחנו לא משנים את המדיניות", אמרה סנדרס. "פשוט אין לנו משאבים". האקבי סנדרס האשימה את הדמוקרטים בקונגרס שאינם תומכים בשינוי חוקי ההגירה באופן שימנע ממשפחות מהגרים להיכנס לתוך שטח ארה"ב: "אנחנו עובדים עם הקונגרס כדי לספק יותר משאבים ויכולת בשביל לאכוף את החוק באופן מעשי".

במקביל, התובע הכללי ג'ף סשנס סתר בדבריו את מקאלן וסנדרס כשהבטיח אתמול להמשיך לאכוף את מדיניות "אפס סובלנות". בשיחה עם יותר מאלף אנשי משאבי אנוש מבתי ספר ברינו, נוואדה, אמר סשנס שאי העמדת מהגרים בוגרים לדין תעשה עוול עם הילדים שהם מביאים עמם לתוך ארה"ב. "הנשיא אמר זאת בצורה ברורה: אנחנו נעמיד לדין את המבוגרים שבאים לכאן באופן לא חוקי", התעקש סשנס. עם זאת, הוא הוסיף שהממשל יעשה "כל שבכוחו" לקיים את הוראת הנשיא. לטענתו, ילדים רבים הובאו ממקסיקו על ידי חברי כנופיות אלימות.

טראמפ בדרום קרוליינה, אתמולצילום: Susan Walsh/אי־פי

גם טראמפ וגם התובע הכללי שלו ממשיכים ברטוריקה תקיפה נגד ההגירה הבלתי חוקית, ובאותה עת מבטיחים לא להפריד ילדים מהוריהם. "אנחנו רוצים מערכת שבה כאשר אנשים מגיעים באופן לא חוקי, יהיו חייבים לצאת החוצה – מערכת פשוטה ויפה שעובדת", אמר אתמול טראמפ בבית הלבן ולעג לרעיון שהועלה, בין היתר מצד חברים במפלגתו, להעסיק יותר שופטים. "אנחנו רוצים גבולות חזקים ולא רוצים פשיעה".

מנהל במחנה מעצר לילדים בטקסס יצא אתמול נגד מדיניות "אפס סובלנות" של טראמפ ואמר שהיא "החלטה טפשית, מטומטמת ופוגעת בילדים". המנהל ממתקן המעצר שנמצא ליד אל פאסו דיבר עם עיתונאים בעילום שם. "כל מה שזה עשה זה לפגוע בילדים", אמר המנהל שעובד מטעם חברה פרטית שמפעילה את מחנה המעצר עבור הממשל הפדרלי. במתקן המעצר בטקסס ישנם 22 אוהלים גדולים ולדברי המנהל 326 ילדים שהובאו אליו הגיעו לבדם לארה"ב, בהם 14 בנות ששוכנו באוהלים נפרדים מאלה של הבנים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ