העליון בארה"ב לצד טראמפ: ניתן לאסור כניסת אזרחים מחמש מדינות מוסלמיות

המדינות הן איראן, לוב, סומליה, סוריה ותימן. רוב של חמישה שופטים קבע כי הצו נמצא תחת הסמכויות של נשיא ארה"ב. טראמפ כתב בטוויטר זמן קצר אחרי ההחלטה: "וואו"

לוגו רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה נגד הצו של טראמפ מול בית המשפט העליון בוושינגטון, לפני חודשיים
הפגנה נגד הצו של טראמפ מול בית המשפט העליון בוושינגטון, לפני חודשייםצילום: Andrew Harnik/אי־פי

בית המשפט העליון בארה"ב  מספק היום (שלישי) לנשיא דונלד טראמפ את אחד הניצחונות הגדולים של כהונתו, כאשר התיר לאסור כניסה למדינה ממספר מדינות בעלות רוב מוסלמי.

ברוב של חמישה תומכים נגד ארבעה הסתיים לעת עתה המאבק המשפטי העיקש שהתמקד בסוגיה האם מדובר באיסור לא חוקי נגד מוסלמים. השופטים פסקו כי הצו נמצא תחת סמכויותיו של הנשיא. בית המשפט דחה את הטענה כי מדובר בצו שמתבסס על אפליה דתית. "הנחת המוצא של הצו נשענת על כוונות לגיטימיות", כתב נשיא בית המשפט ג'ון רוברטס בהחלטה. "אין שום התייחסות לגבי דת".

ציוץ הניצחון של טראמפ

הנשיא מיהר להגיב על ההחלטה הדרמטית. "בית המשפט העליון מתיר את צו איסור ההגירה של טראמפ. וואו", כתב בטוויטר באותיות גדולות. לאורך כל המאבק המשפטי הדגיש הנשיא כי הצו אינו קשור לאיסלאם. "זה לא על דת - זה על טרור ועל שמירת המדינה שלנו בטוחה", אמר טראמפ בינואר, לאחר שזכה לביקורת נוקבת.

בעקבות הפסיקה יוכל טראמפ לדרוש מבתי משפט נמוכים יותר לבטל את החלטותיהם שעצרו את יישום הצו שהוכרז בספטמבר האחרון. האיסור חל על כניסה מאיראן, לוב, סומליה, סוריה, תימן, צפון קוריאה וונצואלה. צ'אד הוכנסה לרשימה המקורית, אך הוצאה ממנה באפריל. 

הפגנות נגד הצו בשדות תעופה, בשנה שעברה

בדעת המיעוט מצאה השופטת סוניה סוטומאייר "קווי דמיון בולטים" בין ההחלטה היום להחלטת בית המשפט העליון שהתקבלה ב-1944 להתיר את כליאתם של יפנים-אמריקאים. "כמו כאן, הממשלה העלתה איום על הביטחון הלאומי כדי להצדיק מדיניות פסולה במימדים גדולים", כתבה השופטת. "וכמו כאן, המניעה התבססה על סטריאוטיפים מסוכנים, בין השאר על רצונה של קבוצה מסוימת לפגוע בארה"ב".     

צו איסור הכניסה הוא אחד הנושאים המרכזיים במדיניות ההגירה של ממשל טראמפ, ומשמש מבחן להבטחת הנשיא במהלך מסע הבחירות שלו להגביל הגירה לארה"ב ובכך לשמור על גבולותיה. גרסאות קודמות של הצו בוטלו לאחר הליכים בבתי משפט שונים ברחבי ארה"ב.

מפגין בווושינגטון נושא שלט: "כל אחד רצוי כאן", בשנה שעברהצילום: בלומברג

הדרך לנצחונו של טראמפ היתה רצופה במכשולים. ב-27 בינואר 2017, שבוע לאחר שנכנס לתפקיד, חתם על צו נשיאותי שמשהה את תוכנית הפליטים של ארה"ב ל-120 ימים, עוצר כניסה של פליטים מסוריה לזמן בלתי מוגבל ואוסר על כניסת תיירים מעיראק, איראן, לוב, סומליה, סודן ותימן למשך 90 ימים. 

במחאה על המהלך, נערכו למחרת הפגנות בנמלי תעופה בינלאומיים בארה"ב ומחוצה לה. שופטים בניו יורק ובווירג'יניה הוציאו אשרות שהייה שמבטלות את הצו של טראמפ. ב-3 בפברואר חסם שופט פדרלי את הצו, וסוכני המשרד לבטחון המולדת מפסיק לאכוף אותו.

חודש מאוחר יותר חתם טראמפ על צו משופר שמשהה מתן אישורי כניסה לפליטים ומפסיק מתן ויזות למשך 90 יום לתיירים משש מתוך שבע המדינות המקוריות. עיראק הוצאה מהרשימה. גם הסעיף שאוסר על כניסת פליטים מסוריה נמחק מהצו החדש.

בעקבות פרסום הצו מוגשות מספר עתירות לבטלו. ב-16 במארס, מועד כניסת הצו לתוקף, הוא מבוטל בידי שופטים פדרליים בהוואי ובמרילנד. ב-5 ביוני קורא טראמפ לצו הנשיאותי "איסור כניסה" ומתלונן שהצו שלו ממארס היה "גירסת פוליטקלי קורקט". על בתי המשפט הפדרליים קבע שהם "פוליטיים ואיטיים".

ב-29 ביוני מתחיל משרד החוץ לאכוף את הצו תחת מגבלות בית המשפט העליון: לא מוציאים ויזות חדשות לתיירים משש המדינות שבצו למשך 90 ימים והכנסת פליטים מרחבי העולם נעצרת ל-120 ימים. ב-17 באוקטובר מוציא בית משפט פדרלי בהוואי צו מניעה זמני שאוסר נקיטת אמצעים נגד אזרחים מצ'אד, איראן, לוב, סומליה, סוריה ותימן. הוא מאשר לנקוט באמצעים נגד אזרחים מצפון קוריאה ומוונצואלה, תחת מגבלות בית המשפט העליון.

ב-19 בינואר השנה, מאשר בית המשפט העליון לשמוע את הטיעונים בעתירות שהוגשו נגד הצו של טראמפ. ב-25 באפריל טוענים העותרים בפני תשעת השופטים העליונים כי הצווים הנשיאותיים לא חוקתיים ומבוססים על אפליה דתית, מאחר שהם מתמקדים בעיקר במדינות מוסלמיות. העותרים ציטטו אמירות של טראמפ מ-2016 במהלך מסע הבחירות לנשיאות כדי לתמוך בטעונתיהם. היום כאמור דחה בית המשפט את העתירות והתיר את הצו לביצוע.     

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ