שופט העליון בארה"ב הנחשב ללשון המאזניים פורש; טראמפ צפוי לבחור את יורשו

השופט אנתוני קנדי, שנחשב לשמרן אך הצטרף לא פעם לשופטים הליברלים בפסיקות מכריעות, הודיע על פרישתו מהתפקיד אחרי 30 שנה: "היה זה כבוד וזכות גדולה לשרת את האומה שלנו במערכת המשפט הפדרלית במשך 43 שנה". בכך ניתנה לנשיא הזדמנות להפוך את העליון לשמרני יותר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השופט אנתוני קנדי עם הנשיא דונלד טראמפ בטקס השבעת השופט ניל גורסאץ', בשנה שעברה בבית הלבן

שופט בית המשפט העליון של ארה"ב אנתוני קנדי הודיע היום (רביעי) על פרישה מתפקידו לאחר שלושה עשורים שבהם היה קול מתנדנד ומכריע בהכרעות חשובות. עם פרישתו של קנדי ניתנת לנשיא דונלד טראמפ הזדמנות להפוך את בית המשפט העליון לשמרני יותר.

קנדי השמרן, שבחודש יולי יהיה בן 82, הוא השופט השני המבוגר ביותר בקרב תשעת שופטי העליון. קנדי מונה לעליון על ידי הנשיא הרפובליקאי רונלד רייגן והחל את כהונתו ב-1988 לאחר שמינויו אושר פה אחד בסנאט.

אף שנתפש כשמרן, הצטרף לעתים קנדי לשופטים הליברלים בעליון בפסיקות חשובות וזכה בכך למוניטין של השופט שקולו מכריע את הכף. במהלך כהונתו הארוכה בעליון תרם קולו של קנדי לקידום זכויות הקהילה הגאה והוא גם תמך בהיתר לבצע הפלות.

בית המשפט העליון הודיע שפרישתו תיכנס לתוקף ב-31 ביולי. "היה זה כבוד וזכות גדולה לשרת את האומה שלנו במערכת המשפט הפדרלית במשך 43 שנה, מתוכן 30 בבית המשפט העליון", אמר השופט קנדי בהצהרה שפורסמה מטעמו.בהודעת בית המשפט נמסר שהחלטתו של קנדי לפרוש נבעה מהחלטתו לבלות יותר זמן עם משפחתו.

אתמול הצטרף קנדי לארבעה שופטי העליון השמרנים האחרים כשאישר את צו איסור הכניסה לארה"ב של הנשיא טראמפ. היה זה אחד הניצחונות הגדולים ביותר של הנשיא הרפובליקאי כשבית המשפט התיר לממשלו לאסור כניסה לארה"ב מחמש מדינות בעלות רוב מוסלמי. החלטתו של קנדי נחשפה רק ביום האחרון לדיונים בבית המשפט שהחלו בחודש אוקטובר.

צו איסור הכניסה הוא אחד הנושאים המרכזיים במדיניות ההגירה של ממשל טראמפ, ומשמש מבחן להבטחת הנשיא במהלך מסע הבחירות שלו להגביל הגירה לארה"ב ובכך לשמור על גבולותיה. גרסאות קודמות של הצו בוטלו לאחר הליכים בבתי משפט שונים ברחבי ארה"ב.

הרכב בית המשפט העליון בארה"ב בוושינגטון, בשנה שעברהצילום: J. Scott Applewhite/אי־פי

היום הצטרף אנתוני לעמיתיו השמרנים בעליון וברוב של חמישה שופטים מול ארבעה הוכרע שלא ניתן לחייב עובדי מדינה שבחרו שלא להצטרף לאיגודים המקצועיים להשתתף במימון עלויות משא ומתן קיבוצי שניהלו בשמם. משמעות הפסיקה היא כי איגודי עובדים במגזר הציבורי ברחבי ארה"ב, הנתונים גם כך תחת לחץ פוליטי, עלולים לאבד הכנסות של עשרות מיליוני דולרים ולסבול מפגיעה ביעילותם.

בית המשפט ביסס את פסיקתו על התיקון הראשון לחוקת ארה"ב, וקבע כי אילוץ עובדים לשלם דמי חבר לאיגודים שמנהלים משא ומתן עם הממשלה מכריח עובדים לממן מסרים פוליטיים שיתכן שעומדים בסתירה לדעותיהם.

אף שמחליפו של קנדי לא ישנה את המאזן האידיאולוגי בבית המשפט העליון (חמישה שמרנים מול ארבעה ליברלים), טראמפ יוכל למנות שופט שמרני יותר מקנדי שפחות יתנדנד בפסיקותיו ולא יטה את הכף לטובת האגף הליברלי בבית המשפט העליון.

טראמפ כבר הותיר חותם על בית המשפט העליון כשהשיב את הרוב השמרני בו עם מינויו של השופט ניל גורסאץ' בשנה שעברה. היה זה אחרי שהמחוקקים הרפובליקאים בסנאט סירבו ב-2016 לאשר את המינוי של הנשיא הדמוקרטי ברק אובמה - השופט מריק גארלנד. טראמפ בחר את גורסאץ' מתוך רשימה של 20 שופטים, רובם שופטים שמרנים בבתי משפט לערעורים, שאותה הפיץ במהלך קמפיין הבחירות לנשיאות. הבית הלבן פרסם בחודש נובמבר רשימה מורחבת של 25 שופטים, בהם כמה שמרנים בולטים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ