הילרי קלינטון על מדיניות ההגירה של טראמפ: "המצב גרוע משאי פעם דמיינתי"

המועמדת לנשיאות מטעם המפלגה הדמוקרטית ב-2016 אמרה שהביקור של טראמפ בבריטניה צריך להידחות עד לאיחוד המשפחות, שאת הפרדתן כינתה "אכזרית משניתן להעלות על הדעת"

לורן גמבינו, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קלינטון נואמת באוניברסיטה בדבלין, לפני שבוע
קלינטון נואמת באוניברסיטה בדבלין, לפני שבועצילום: Brian Lawless/אי־פי

מועמדת המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ב-2016, הילרי קלינטון, אמרה כי נשיאות טראמפ "הוכיחה את עצמה כגרועה יותר מפחדיי הנוראים ביותר". בראיון לגרדיאן, כינתה קלינטון את מדיניות "אפס סובלנות" של הנשיא דונלד טראמפ "אכזרית משניתן להעלות על הדעת".

קלינטון אמרה כי לאור התמודדתו האכזרית של טראמפ עם משבר ההגירה הבלתי חוקית, ביקורו בבריטניה בחודש הבא לא צריך לצאת לפועל, "עד לאיחוד הילדים עם הוריהם". היא גם הביעה חשש שכמה מהמשפחות לא יתאחדו לעולם: "השאלה כיצד נאחד מחדש את הילדים עם הוריהם לא מאפשרת לי להירדם בלילות", אמרה.

"אין צורך לקחת ילדים מהוריהם כאמצעי משא ומתן שמטרתו להשיג את מבוקשך לגבי החומה", אמרה קלינטון, שטענה שטראמפ משתמש במדיניות כדי לקדם את בניית החומה בין מקסיקו לארה"ב, "הוא היה יכול לתת קצת ולנסות לקבל משהו בתמורה, כמו שנעשה בדמוקרטיה, בתהליך חקיקתי פוליטי. אבל הוא החליט להתנגד לכל מי שמותח עליו ביקורת, ולנסות להפחיד את אנשי מפלגתו שלו על ידי איום לשסות בהם את בסיס התמיכה שלו".

תחת לחץ פוליטי עצום, פירסם טראמפ בשבוע שעבר צו נשיאותי שמטרתו לשים קץ לפיצול המשפחות. עם זאת, הוא לא התייחס לשאלה כיצד הממשל יאחד את ההורים עם ילדיהם, שחלקם נמצאים כעת במרחק אלפי קילומטרים מהמקום שבו חצו את הגבול. פעילים ועורכי דין המייצגים את ההורים מדווחים כי המערכת איטית ומבולגנת, וכמה אמהות ואבות עדיין מחכים למידע הנוגע למקום המצאם של ילדיהם.

כשנשאלה בנוגע לקולות הקוראים לראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי לבטל את ביקורו של טראמפ במדינה עד לביטול המדיניות, אמרה קלינטון שיש לחכות שהילדים יתאחדו עם משפחותיהם. לאחר מכן הוסיפה: "לא אדבר בשם ממשלתכם. אתם צריכים לקבל את ההחלטה. אבל הממשל צריך לעבוד 24 שעות ביממה כדי לאחד את הילדים עם משפחותיהם. ואם זה לא קורה, עליו לשאת בתוצאות".

בתחילת החודש שעבר הצטרפה שרת החוץ לשעבר לכל הגברות הראשונות שעדיין בחיים, לבעלה, הנשיא לשעבר ביל קלינטון, לאפיפיור פרנסיסקוס, לנשיא האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים ולחברי קונגרס משתי המפלגות, בגינוי משותף למדיניות. הגברת הראשונה הנוכחית, מלניה טראמפ, הפתיעה רבים בשבוע שעבר, כשלבשה ג'קט ועליו הכיתוב "ממש לא אכפת לי, לכם כן?" בדרכה לפגישה עם ילדי המהגרים המוחזקים בנפרד מהוריהם. קלינטון אמרה שזו תעלומה בעיניה. "אין לי מושג. שום מושג. אני לא מצליחה אפילו... אין לי מושג. אני לא יודעת", אמרה.

קלינטון ציינה שהיא התריעה עוד במערכת הבחירות שהחזון הנייטיביסטי של טראמפ לגבי ארה"ב עלול להוביל לפיצול משפחות, אבל אמרה שהמשבר קשה יותר משהעלתה על דעתה. "קיוויתי שהחששות הכבדים ביותר שלי לא יתממשו", אמרה קלינטון, "אבל המצב גרוע עוד יותר. אני חייבת לומר שאפילו אני לא האמנתי שהדבר אכן יקרה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ