הארץ

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ושליט צפון קוריאה קים ג'ונג און עשויים להיפגש לסיבוב שני של שיחות ביניהם בעיר ניו יורק. כך דיווח היום (שני) אתר החדשות האמריקאי Axios .

גורמים בממשל האמריקאי אמרו שמפגש הפסגה בין שני המנהיגים עשוי להתקיים בחודש ספטמבר, אז יתכנסו מנהיגים מכל העולם לתפוח הגדול, עיר הולדתו של הנשיא טראמפ, לרגל הכינוס השנתי של העצרת הכללית של האו"ם.

הדיווח באתר האמריקאי הגיע בשעה שהמדינה המבודדת בעולם עדיין מנסה להסתיר חלקים מתוכנית הגרעין שלה – למרות ההסכמות שעליהם הגיעו טראמפ וקים ג'ונג און בפגישתם בחודש שעבר בסינגפור.

תצלומי לוויין אחרונים חשפו שצפון קוריאה המשיכה לפתח מתקן טילים לפני הפסגה בין קים לבין טראמפ. לפי ניתוח של מוסד מידלברי ללימודים בינלאומיים, המדינה המבודדת הרחיבה מתחם מפעלים שנמצא מזרחית לעיר המהונג, המייצר חלקים הכרחיים למנועי טילים בליסטיים. במקום מיוצרים גם חלקי טילים אחרים, המתאימים לטילים בליסטיים שיכולים לפגוע בארה"ב.

לפי ניתוח התצלומים, צפון קוריאה השלימה את השיפוצים של המתקן בסמוך לפסגה של שליט המדינה קים ג'ונג און עם טראמפ בסינגפור. נראה כי הרחבת המתקן החלה באפריל, בתקופה שבה לחץ קים את ידו של נשיא דרום קוריאה מון ג'אי אין. רוב העבודות בוצעו במאי וביוני.

גורמי ממשל אמריקאיים אמרו לאתר האמריקאי Axios  ששליט צפון קוריאה יצטרך להוכיח התקדמות בפירוק ארצו מנשק גרעיני אם ברצונו לפגוש את טראמפ בניו יורק.

טראמפ אמר אתמול כי ייתכן שהסכם עם צפון קוריאה, שלטענתו ינטרל את האיום הגרעיני מפיונגיאנג, לא יצא לפועל. יממה לאחר הדיווחים שצפון קוריאה הגבירה את קצב העשרת האורניום בשטחה, על אף הבטחותיה לארה"ב, אמר הנשיא ל"פוקס ניוז" כי אינו בטוח שהעסקה עם קים ג'ונג און תתממש. "עשיתי אתו עסקה, לחצנו ידיים, ואני באמת מאמין שהוא מתכוון לזה", אמר טראמפ בהתייחסו לפגישה עם קים באמצע החודש שעבר, "האם העסקה אפשרית? אני ואתה היינו בעסקאות שלא התממשו, יכול להיות שזה מה שיקרה". דבריו של טראמפ בראיון סותרים את הצהרותיו לאחר הפגישה עם מנהיג צפון קוריאה, אז אמר שהאיום שהציבה צפון קוריאה - נעלם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ