משטרת ניוארק החליטה לנצל את יצר המציצנות של תושביה, ומגייסת אותם לשורותיה

המשטרה בעיר החליטה לנצל את העובדה שמצלמות אבטחה הן כבר חלק בלתי נפרד מהמרחב הציבורי, ומבקשת מהתושבים הנלהבים לצפות בהקלטות ולדווח על התרחשויות חשודות

ניו יורק טיימס
ריק רוהאס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אחת מפינות הרחוב בהן הוצבו המצלמות בניוארק
ניו יורק טיימס
ריק רוהאס

המצלמה המותקנת מעל לתחנת האוטובוס משדרת את המתרחש בפינת השדרה ה-16 והרחוב ה-18 ברובע ווסט ווארד בניוארק. לקוחות נכנסים ויוצאים מחנות הנוחות של מקס וגבר ללא חולצה פוסע הלוך ושוב על קטע מדרכה צר. כל מי שיש לו חיבור אינטרנט מהיר - ומתעניין בנעשה - יכול גם לראות את פרננדו דמרסינו יוצא מהמספרה של בן דודו.

"החברה שלי התקשרה ואמרה לי שהיא יכולה לראות שאני מחזיק שלושה מטבעות של רבע דולר ביד", סיפר דמרסינו. חברתו שמעה על השידור החי ברשת, והחליטה לבדוק את המקום בו בן זוגה נמצא. היא גם ראתה את הג'יפ שלו, שחנה מעבר לכביש.

מצלמות מעקב הן חלק בלתי נפרד מהעיר המודרנית. גופי אכיפת החוק פיזרו רשתות עצומות של מצלמות כחלק מהמלחמה בטרור ובפשיעה ברחובות. ואולם משטרת ניוארק נקטה צעד נוסף: היא חושפת בפני הציבור את רצף הצילומים של עשרות מצלמות במעגל סגור, ומבקשת מהתושבים לסייע לה לשמור על העיר ולדווח על התרחשויות חשודות.

לדברי הרשויות, "המשמר האזרחי הוירטואלי" הוא חלק מצעדים להגברת השקיפות בעיר, שרבים מתושביה לא בוטחים במשטרה על רקע האשמות מתמשכות באלימות וגזענות משטרתית. המצלמות, אומרים בעירייה, הן דרך לגייס את התושבים לעזור לעיר להפטר מתדמיתה האלימה ומוכת הפשיעה. "כך אנחנו בונים שותפות", אומר אנתוני אמברוז, הממונה על ביטחון הציבור. מאז תחילת התוכנית, לפני כחודש, אמר, נרשמו לאתר כ-1,600 משתמשים, והתושבים פונים למשטרה בבקשה שתתקין עוד מצלמות בשכונותיהם.

מצלמות אבטחה משודרות ברשת לציבור בניוארק

ואולם, התוכנית מעוררת דאגה בקרב ארגונים הפועלים למען חרויות האזרח וזכותו לפרטיות. לשיטתם, הדבר פותח תיבת פנדורה שעלולה להיות בעלת השלכות קשות - לפגוע בתושבים שאינם מודעים למצלמות, ולספק למטרידים סדרתיים ולפורצים אמצעי למעקב אחר קורבנותיהם. כמו כן, הם טוענים, המשטרה עלולה להסתמך יותר מדי על אזרחים לא מיומנים ששיקול דעתם עלול להיפגע בגלל דיעות קדומות.

המצלמות שהותקנו באחרונה חולשות על חזיתות של חנויות, מתחמי דיור ציבורי ורחובות בהם בתי מגורים משפחתיים. "לא מדובר רק ב"אח הגדול", אומר אמול סינהה, מנהל איחוד חירויות האזרח האמריקאי בניו ג'רזי, "אלא באינספור אחים גדולים".

המיזם החל באפריל, אז הותקנו 62 מצלמות באזורים שאליהם מוזעקת המשטרה לעתים תכופות, או אתרים שוקקי תנועת הולכי רגל. מתחת לכל מצלמה מותקן שלט: "האזור במעקב של מצלמת וידאו". בחודשים הקרובים יותקנו על פי התוכנית 100 מצלמות נוספות, ובסופו של דבר יהיה ניתן לעקוב אחר הצילומים באמצעות אפליקציה שתותקן בסמארטפון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ