טראמפ מאיים על חברות נאט"ו: השקיעו יותר בתקציב

במכתב ששלח למנהיגי המדינות החברות בברית נאט"ו הלין טראמפ כי הן לא עומדות בהתחייבותן להשקיע 2% מהתמ"ג שלהן בתקציבי הביטחון. הוא רמז כי ישקול מחדש את הצבת הכוחות האמריקאיים בעולם

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ, מרקל ונשיא צרפת מקרון בפסגת נאט"ו בבריסל בשנה שעברה
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ גער בכמה מנהיגי מדינות החברות בברית נאט"ו, בהן גרמניה, בלגיה, נורווגיה וקנדה, על כך שאינם משקיעים מספיק בתקציבי הביטחון שלהם והזהיר אותם כי ארה"ב מאבדת את סבלנותה אל מול כישלונם למלא אחר ההתחייבויות הביטחוניות שלהם בברית.

המכתבים ששלח טראמפ למנהיגים בחודש שעבר הם הסימן האחרון ליחסים העכורים בין הנשיא טראמפ לבעלי בריתו נוכח השתתפותו בפסגת נאט"ו בשבוע הבא בבריסל, שבה תעמוד למבחן התחייבותו של הנשיא האמריקאי לברית. בעבר הטיל טראמפ כמה פעמים ספק בחשיבותה של נאט"ו וטען כי החברות בה מנצלות באמצעותה את ארה"ב.

הביקורת של טראמפ מחדדת את העימות שהתפתח בין הנשיא לבין בעלות הברית האמריקאיות אחרי פסגת ג'י-7 בקוויבק שבקנדה בחודש שעבר, והיא מגבירה את החשש שלצד הדיונים על החשש המשותף מפני רוסיה, הפסגה דווקא תבליט את חילוקי הדעות בין חברות הברית. תוצאה כזו תשחק לידיו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, שייפגש עם הנשיא טראמפ בהלסינקי, בירת פינלנד, בתום הפסגה. פרשנים טוענים כי מטרתו העיקרית של פוטין היא לפעור כמה שיותר פערים וחילוקי דעות בין חברות הברית.

במכתבים ששלח רמז טראמפ כי אחרי יותר משנה של תלונות שהועלו בשיחות סגורות ובפומבי, לפיהן בעלות הברית לא עשו דבר כדי לשאת באופן שווה בנטל תקציב הביטחון של הברית, ייתכן שהוא ישקול תגובה, בין היתר באמצעות שינוי הצבת כוחות צבא ארה"ב ברחבי העולם.

"כפי שדנו במהלך ביקורך באפריל, ישנו ייאוש הולך וגדל בארה"ב כי כמה בעלות ברית לא קיימו את התחייבותן כפי שהבטיחו", כתב טראמפ לקאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, כך לפי גורם שראה את המכתב ושיתף חלקים ממנו עם הניו יורק טיימס. "ארה"ב ממשיכה להשקיע עוד ועוד משאבים בהגנת אירופה שעה שכלכלת היבשת, כולל זו של גרמניה, מתנהלת היטב אך האתגרים הביטחוניים הולכים ומתרבים. זה משהו שלא יוכל להימשך".

הנשיא טראמפ מתרעם על כך שבעלות הברית אינן מקיימות את ההתחייבות עליה הצהירו בפסגת וויילס ב-2014 - להשקיע 2% מהתמ"ג שלהן על הגנת גבולותיהן. נשיאי ארה"ב לדורותיהם הרבו להטיל ביקורת על כך שמדינות נאט"ו לא חולקות את הנטל התקציבי, אבל הנשיא טראמפ החליט לקחת את הביקורת הזו צעד אחד קדימה. לדבריו, כמה מבעלות הברית הקרובות ביותר של ארה"ב הן למעשה בטלניות שלא מצליחות לשלם חובות לארגון ולא מבינות מהיסוד איך הוא אמור להתנהל.

באחרונה דווח כי ממשל טראמפ שוקל להסיג כוחות אמריקאיים רבים מגרמניה. זאת, אחרי שטראמפ גילה להפתעתו כי 35 אלף חיילים מוצבים שם ואחרי שהוא התלונן כי מדינות נאט"ו לא תורמות מספיק לרווחת הברית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ