בין ארבעת המועמדים של טראמפ לעליון: בן מהגרים וקתולית אדוקה

הנשיא ראיין מועמדים להחלפת השופט קנדי, שהיה לשון המאזניים בעליון והודיע על פרישה. הבית הלבן סירב למסור את רשימת המועמדים, אבל לפי ניו יורק טיימס הם שופטי ערעורים שמרניים

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ בבית הלבן, אתמול
טראמפ בבית הלבן, אתמולצילום: Evan Vucci/אי־פי

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ החל שלשום (שני) לראיין מועמדים להחלפת השופט אנתוני קנדי, שהודיע בשבוע שעבר על פרישה מבית המשפט העליון. הבית הלבן סירב למסור את רשימת המועמדים, אולם בניו יורק טיימס חשפו את ארבעת השופטים שעמם נפגש טראמפ. ארבעתם מכהנים בבתי משפט לערעורים ובהם בן למהגרים מהודו, קתולית אדוקה ושופט שהיה מעורב בחקירת ביל קלינטון.  

טראמפ אמר כי הוא מעוניין למנות אשה לעליון – וראיין את איימי קוני בארט מבית המשפט לערעורים במחוז השביעי. היא קתולית אדוקה ונחשבת לאהודה על דתיים שמרנים. היא עברה התמחות אצל שופט העליון השמרן אנטונין סקאליה, שמת ב-2016. בעבר היא טענה כי שופטים קתולים צריכים לפסול עצמם מתיקים בהם נדון גזר דין מוות.

עוד פגש הנשיא את בראט קבאנו מבית המשפט הפדרלי לערעורים במחוז קולומביה. הוא מונה על ידי הנשיא ג'ורג' בוש הבן ואף עבד אצלו בבית הלבן. הוא התמחה אצל השופט הפורש קנדי והיה תובע תחת קנת' סטאר בזמן חקירת קלינטון.

שני המועמדים האחרים הם שופטים מבית המשפט לערעורים במחוז השישי. הראשון בהם הוא אמול תפאר, בנם של מהגרים מהודו, שהיה הבחירה הראשונה של טראמפ לבית משפט לערעורים בשנה שעברה. תפאר כיהן כשופט מחוזי ויש לו היסטוריית פסיקות שמרניות. הוא היה אחד השופטים ששקל טראמפ להחלפת השופט סקאליה.

מועמד נוסף, המכהן כעת באותו בית המשפט לערעורים, הוא ריימונד קתלדג', הזוכה לתמיכה מפעילים שמרניים. הוא למד באוניברסיטת מישיגן, כלומר, אין לו תואר מהארוורד או ייל – דרישה שטראמפ אמר ליועציו שתהיה תנאי סף.

טראמפ אמר כי כל השופטים שעמם שוחח הם יוצאי דופן אך לא רמז במי יבחר, "הם אנשים נפלאים בדרכים שונות". לדברי הנשיא, הוא צפוי לפגוש עוד שניים או שלושה מועמדים לפני שיחליט סופית על יורשו של קנדי, שהיווה "לשון מאזניים" בעליון.  

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ