שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
ג'וליאני, בחודש שעבר
ג'וליאני, בחודש שעברצילום: REGIS DUVIGNAU/רויטרס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

עורכי הדין של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הציבו אתמול (שישי) תנאים חדשים לתשאולו על ידי החוקר המיוחד רוברט מולר, ואמרו כי הסיכויים שהוא יסכים לתשאול הופכים נמוכים יותר ויותר. לדברי ראש הצוות המשפטי רודי ג'וליאני, מולר יידרש להוכיח שיש לו ראיות לכך שטראמפ עבר על החוק וכי עדותו הכרחית להשלמת החקירה. הצהרת הצוות המשפטי מרמזת כי עורכי הדין של הנשיא, שעד כה שיתפו פעולה עם החקירה גם כשהנשיא תקף אותה, משנים גישה.

ג'וליאני הודה שסביר שמולר לא יסכים לדרישותיהם והחוקר המיוחד יוכל לזמן את טראמפ להעיד בפני חבר מושבעים. הוא הוסיף כי על מולר לסיים את החקירה ולפרסם את הממצאים, וכי צוותו מתכנן לפרסם סיכום משל עצמו. מטעם החקירה המיוחדת בחרו שלא להגיב לדברים.  

בצוות המשפטי של טראמפ דורשים ממולר גם להסביר כיצד משרד המשפטים אפשר לו לחקור חשד לשיבוש הליכי חקירה של הנשיא ולא להתמקד רק בהתערבות רוסיה בבחירות. עם זאת, בניו יורק טיימס ציינו כי צו מינויו של מולר מקנה לו סמכות לחקור קשרים בין מוסקבה לבין מקורבים של טראמפ וכן כל סוגיה שעולה מחקירה זו.

עורכי הדין גם מבקשים לוודא שמולר מיצה כל כיוון חקירה אפשרי לפני תשאול הנשיא, וכי עליו להוכיח שטראמפ הוא האדם היחיד שיכול להעניק את המידע הדרוש להם.

טראמפ בעצרת בחירות, שלשום
טראמפ בעצרת בחירות, שלשוםצילום: JOSHUA ROBERTS/רויטרס

דברי ג'וליאני הם הפרק האחרון במתקפה של הנשיא וצוותו על החקירה. בסביבת הנשיא מאמינים כי אם הדמוקרטים ישיגו שליטה בבית הנבחרים בבחירות אמצע הקדנציה בנובמבר הם יפעלו להדיח את הנשיא. לכן, הם רוצים לעצב את דעת הקהל נגד החקירה בתקווה שזו תניא את המחוקקים מהצבעה נגד טראמפ. "אף אחד לא ישקול להדיח את הנשיא אם הציבור מאמין כי החקירה לא הוגנת", הסביר ג'וליאני, "זו הסיבה שדעת הקהל חשובה".

על רקע מטרה זו, טראמפ כינה בטוויטר את החקירה "ציד מכשפות" 59 פעמים מאז מארס – לעומת רק 20 פעמים בכל 2017. ג'וליאני מופיע בתקשורת בתדירות גבוהה ותוקף את החקירה. נראה כי גישה זאת מניבה פירות. לפי סקר של הוושינגטון פוסט שפורסם אתמול, 45% מאזרחי ארה"ב לא מרוצים מהאופן שבו מנהל מולר את החקירה – עלייה של 14% מאז ינואר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ