לא כל הנוצץ: בעיני טראמפ, גם המדליות הנשיאותיות שלו גדולות יותר

המדליות של נשיא ארה"ב, המחולקות באופן מסורתי לאנשי צבא וביטחון, נוצצות ומבהיקות יותר משל קודמיו. חרף זעקת מבקריו שומרי האתיקה, הוא לא מהסס להטביע על גביהן את סיסמת הבחירות שלו ונכסיו הפרטיים

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מדליה עם דמותו של מועדון מאר א-לאגו
מדליה עם דמותו של מועדון מאר א-לאגוצילום: Jared Soares for The New York Times

מאז ישב ביל קלינטון בבית הלבן, נחשבות מדליות הזיכרון הנשיאותיות לסמלים מהודרים שאותם חומדים אנשי צבא, סוכנויות אכיפת החוק וחוג קטן של אספנים. ואז בא דונלד טראמפ.

בתקופת נשיאותו הופקו מדליות רבות יותר, מבהיקות יותר, נוצצות יותר ואפילו גדולות יותר, וכתוצאה מכך ניכר שגשוג גדול אצל יצרני המדליות, הזייפנים והאספנים שלהן. באחרונה נמכרה אחת המדליות הרשמיות של טראמפ ב–1,000 דולר ב–ebay.

מדליה עם סמל איירפורס 1צילום: Jared Soares for The New York Times

בין המדליות שהטביעו בחודשים האחרונים חיילים ביחידה הצבאית המוצבת בבית הלבן, יש מדליה ובה נראה בצד אחד של המטבע מאר־א־לאגו, מועדון הגולף הפרטי של טראמפ בפלורידה. בצד השני מוטבעים החותם הנשיאותי, הבית הלבן ומטוס איירפורס 1. במדליה אחרת רואים את האפיפיור פרנסיסקוס בצד אחד ואת פניו של הנשיא על רקע הבית הלבן בצד האחר.

לפי גורמים המעורים בנעשה, עוזריו של טראמפ הזמינו גרסאות רבות של מדליה רשמית, שהנשיא עבר בעצמו על הצעות העיצוב השונות שלה. אחת המדליות, שעיצובה אושר על ידי טראמפ ושהופקה במימון הוועדה הרפובליקאית הלאומית, עבה יותר, רחבה יותר ומכילה את כמות הזהב הכי גדולה מכל המדליות של הנשיאים הקודמים. מדליה זו נושאת את ססמת הבחירות שלו: "להשיב את ארה"ב לגדולתה" וגם את שמו – שלוש פעמים. אולם חסר בה מאפיין קבוע במדליות הנשיאותיות: החותם הנשיאותי עם המוטו הלאומי הכתוב לטינית E pluribus unum — "מתוך רבים אחד".

שבירת המסורת באה על רקע דיונים נרחבים על התפעמותו של טראמפ מכל סממני השררה, וטשטוש הגבולות בין נשיאותו ובין מערכת הבחירות שלו ופעילותו העסקית. אף שהמדליות הנשיאותיות עשויות להיחשב לזוטות, הרי שהשינוי הבולט בגישה הסב כאבי ראש בבית הלבן של טראמפ. מתוך חשש לפעולה המנוגדת לתקנות האוסרות על שימוש במשאבים ציבוריים לשם מטרות מפלגתיות, הזהיר משרד היועץ המשפטי של הבית הלבן את העובדים שלא להציג בבנייני הממשל את המדליה שמימנה הוועדה הרפובליקאית הלאומית או כל חפץ שעליו מופיעה ססמת הבחירות של טראמפ.

מדליה נשיאותית של טראמפצילום: Jared Soares for The New York Times

כלבי השמירה של האתיקה מחוץ לבית הלבן אומרים שאין להעניק את המדליה "להשיב את ארה"ב לגדולתה" לאנשי צבא, שכן הצבא אמור להיות מנותק לחלוטין מהפוליטיקה. מתן מדליות נשיאותיות לאנשי הצבא המשרתים בבית הלבן הוא בגדר מסורת. אותם מקטרגים גם מתריעים שאסור להפיק מדליות שעליהן מוטבעים נכסים בבעלות טראמפ, כגון מאר־א־לאגו, בעזרת משאבים ממשלתיים. האיסור חל על המימון, אבל גם על שעות עבודה, שיחות טלפון ואימיילים, שכן חוקי האתיקה הפדרליים אוסרים את השימוש במשאבי ציבור לקידום עסקים פרטיים.

"מדליות מאר־א־לאגו הן בעצם עלון פרסום עשוי מתכת", אמר נורמן אייסן, עו"ד לענייני אתיקה לשעבר בממשל אובמה ויו"ר העמותה "אזרחים למען אחריות ואתיקה" בוושינגטון. לינדסי וולטר, אחת מסגניות דוברת הבית הלבן, אמרה שחוקים אלו אינה חלים על מדליות מאר־א־לאגו מפני ש"לא נעשה שימוש במימון ציבורי" בעיצובן או בהטבעתן. תחת זאת, היא אמרה שאנשי צבא המוצבים בבית הלבן ומשתייכים לסוכנות התקשורת של הבית הלבן, היחידה הצבאית המספקת תמיכה טכנולוגית לנשיא ואנשי צוותו, השתמשו בכספם הפרטי כדי לשלם על המדליות.

קארן בראזל, ראש הסגל הצבאי בבית הלבן, האחראי על סוכנות התקשורת, סירבה למסור אם נעשה שימוש אחר במשאבי הסוכנות להפקת המדליות. לצד זאת, לאחר שהניו יורק טיימס העלה סימני שאלה נוכח המדליות, ביטלו אנשי הסוכנות את התוכניות להפקת מדליה שבה אמור היה להופיע מגדל טראמפ במנהטן ומגרש הגולף שלו בבדמניסטר שבניו ג'רזי.

מדליה נשיאותית על שמה של מלניה טראמפצילום: Jared Soares for The New York Times

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ