חולה סרטן תובע את ענקית הכימיקלים מונסנטו: הסתירה כי מוצריה מסרטנים

דה ויין ג'ונסון הוא הראשון שמביא את החברה לבית המשפט בגין קשר לכאורה בין קוטל העשבים שלה למחלה. עורך דינו הציג תכתובות פנימיות של החברה, וטען: "החברה נלחמה נגד המדע"

לוגו גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עורך הדין המייצג את מונסטו בבית המשפט, אתמול
עורך הדין המייצג את מונסטו בבית המשפט, אתמולצילום: AFP

בארה"ב החל אתמול (שני) משפטו של חולה סרטן נגד תאגיד הכימיקלים העולמי מונסנטו. בתביעה נטען כי החברה העלימה ראיות לכך שקוטל העשבים שלה עלול לגרום לסרטן, ופעלה בבריונות כלפי מדענים. דה ויין ג'ונסון, שלפי הערכות רופאים נותרו לו כמה חודשים לחיות, הוא האדם הראשון שהביא את מונסטו לבית המשפט בגין קשר לכאורה בין המוצר שמכרה בשם המותג ראונדאפ (Roundup) לבין מחלת הסרטן. החברה מכחישה את הטענות ומסרה כי מחקרים שנעשו בשנים האחרונות מצדדים בעמדתה. 

"מונסנטו הרחיקה לכת כדי לפעול בבריונית נגד חוקרים עצמאיים ולהיאבק בהם", אמר עורך הדין של ג'ונסון, ברנט ויזנר. הוא הציג בבית המשפט תכתבות דוא"ל של מונסנטו, המעידות לדבריו שהחברה פסלה במשך שנים מחקרים ביקורתיים ואזהרות מומחים, ובמקביל כתיבת דוחות חיוביים על מוצריה. "הם נלחמו נגד המדע", אמר. מדובר בתביעה חשובה משום שהשופט אפשר לפרקליטיו של ג'ונסון להציג טיעונים מדעיים. 

ג'ונסון בבית המשפט, אתמולצילום: AFP

התביעה מתמקדת בגלייפוסט, קוטל העשבים הנפוץ העולם, שמונסנטו החלה לשווק ב–1974 בשמו המסחרי ראונדאפ. בדברי הפתיחה שלו אמר העורך דין של מונסנטו, ג'ורג' לומברדי כי "ראיות מדעיות מקיפות מלמדות שמוצרים על בסיס גלייפוסט לא מחוללים סרטן ולא חוללו את מחלת הסרטן של ג'ונסון". 

ראונדאפ הוצג כפריצת דרך טכנולוגית המאפשרת להשמיד כל סוג של עשב בלי לגרום נזק לבני אדם או לסביבה. עם זאת, כמה מחקרים הטילו ספק בכך, וב–2015 סיווגה הסוכנות למחקר סרטן בארגון הבריאות העולמי את המוצר כ"עלול לחולל סרטן בבני אדם". כמה מדינות מגבילות בחוק את מכירת גלייפוסט, אך השימוש במוצרי ראונדאפ נרחב מאוד, והם נמכרים ב–130 מדינות ואושרו לשימוש ביותר ממאה גידולים. עקבות של גלייפוסט נמצאו במזון, במקורות מים, בשתן של עובדי חקלאות ועוד. 

ג'ונסון עבד כגנן צפונית לסן פרנסיסקו, והיה אחראי על הריסוס בראונדאפ. פרקליטיו הראו לבית המשפט תמונות של פציעות ופריחות שנוצרו בעורו אחרי שנחשף בקביעות לחומר הכימי. ב–2014, כשהיה בן 42, הוא אובחן כלוקה בסרטן מסוג לימפומה שאינה הודג'קין (NHL).

מוצרי ראונדאפ בקליפורניהצילום: AFP

ויזנר הציג לבית המשפט גם מסמכים פנימיים של התאגיד שהגיעו לידיו. באחד מהם תוהה מנהלת מחלקת הגנת המוצר, דונה פארמר, איך להיאבק במחקר ביקורתי על החשיפה לגלייפוסט. הוא גם ציטט דוא"ל של פארמר שבו היא מנחה את עמיתיה איך לדבר בפומבי על הסוגייה: "אינכם יכולים לומר שראונדאפ לא מחולל סרטן". עורך דין של מונסנטו אמר בתגובה שדבריה הוצאו מהקשרם והוצגו באופן מטעה. 

ויזנר גם הציג מסמכים המלמדים לדבריו שמונסנטו עמדה מאחורי מחקרים חיוביים. מונסנטו המשיכה לטעון שקוטל העשבים שלה בטוח לשימוש, טענה שעליה מערערים עורכי הדין של ג'ונסון בנימוק שהמוצר שווק באמצעות "הונאה מדעית". טימותי ליצנבורג, פרקליט אחר של ג'ונסון, אמר שתהיה אשר תהיה תוצאת התביעה, "דברים רבים שמונסנטו עמלה להסתיר, יוצאים עכשיו לאור".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ