כבר חצי שנה שצבא ארה"ב אמור לגייס טרנסג'נדרים. בפועל, הם עדיין מחכים

השנה נכנסה לתוקף התקנה לפיה יש לגייס לצבא טרנסג'נדרים, ועשרות אזרחים נלהבים ביקשו להתגייס. מאז, הם נדחים ללא סיבה, ולא מצליחים להגשים את חלומם לשרת את המדינה שלהם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני חיילי צבא ארה"ב משתתפים בטקס זיכרון, ב-2011

ניקולס בייד התייצב בלשכת הגיוס של חיל האוויר בבוקר קפוא בינואר, נחוש בדעתו להיות אחד הטרנסג'נדרים הראשונים שמתגייסים לצבא ארה"ב. בייד היה בכושר גופני מעולה, התאמן באומנויות לחימה ויש לו שתי חגורות שחורות. הוא עבר בהצלחה את מבחני ההתאמה לצבא וארגן ערימה של מסמכים רפואיים המעידים על יציבותו הנפשית. לאחר שסיים את כל ההכנות בהצלחה, הוא ציפה להיקרא לטירונות בתוך חודש או חודשיים לכל היותר.

מאז חלפו שישה חודשים, והוא עדיין מחכה למכתב. המקרה של בייד אינו יוצא דופן: כמעט כל הטרנסג'נדרים שניסו להתגייס מאז שבית משפט פדרלי הורה לממשל טראמפ לא למנוע מהם לשרת בצבא עוד מחכים לתשובה. ב-2016 הודיע ממשל אובמה על כוונתו להתחיל לשלב טרנסג'נדרים בצבא בתחילת 2018, אך טראמפ החליט לבטלה. הוא כתב בטוויטר ביולי 2017 כי "לא ניתן להטיל על הצבא את העלויות העצומות ואת השיבושים הכרוכים בשירות טרנסג'נדרים בצבא".

טראמפ 1
טראמפ 2
טראמפ 3

למפקדי הצבא לא ניתנה התראה מוקדמת על השינוי השנוי במחלוקת והמבלבל. ארגונים למען זכויות האזרח פנו מיד לבתי המשפט, בטענה שאיסור גורף שכזה אינו חוקתי, ובתי המשפט חסמו את הוראת טראמפ. שלושה שופטים פדרליים הטילו צווי מניעה נגד האיסור בסתיו שעבר, מה שסלל את הדרך - לכאורה, לכל הפחות - לטרנסנג'נדרים להתחיל להתגייס ב-1 בינואר. מאז הגישו עשרות טרנג'נדרים בקשות להתגייס - אבל נראה שאף לא אחד מהם התקבל. 

משרד ההגנה סירב לספק נתונים סטטיסטיים בנוגע לגיוס טרנסג'נדרים, ואולם ספרטה, ארגון למען מתגייסים, חיילים ו-ותיקי צבא טרנסג'נדרים, אמר שמתוך 140 החברים בארגון המנסים להתגייס, רק שניים הצליחו מאז 1 בינואר. אחדים נתקלו בבעיות בשלב הקליטה והמיון, אז נדחו חלק מהפונים ואחרים נותרו ללא תשובה במשך חודשים, בעוד חלקם נאבקים בדרישות בירוקרטיות בלתי אפשריות. כל זאת בזמן שהצבא סובל ממחסור בכוח אדם.

"זו הפעם החמישית שדוחים אותי", מספר בייד, מלצר ומורה לאמנויות לחימה בן 38 משיקגו, "הם חוזרים ואומרים לי שהם זקוקים לעוד מידע רפואי. בפעם הראשונה דרשו מסמך לא חשוב מלפני שנים". בייד החל ליטול הורמונים ב-2014 ועבר ניתוח להסרת שדיים כעבור שנה. מאז הוא נתקל בכל כך מעט בעיות, עד שהוא שוכח לפעמים שהוא טרנסג'נדר. הוא שואף לשרת ככלבן ביחידת אבטחה של חיל האוויר, אבל מתחיל לתהות אם יש בכלל סיכוי שחלומו יתגשם.

פונים אחרים שמחכים למענה אומרים שמעמד הטרנסג'נדר שלהם כמעט שאינו מפריע להם בחיים האזרחיים. אחד מהם הוא מאמן רוגבי. אחד מורה. אחד מתקן טרקטורים. אחר מזיז מיכלי פחמן דו-חמצני ששוקלים 90 ק"ג במסגרת עבודתו כאיש פעלולים מיוחדים בהצגות בברודווי. רובם אומרים שהמגייסים לצבא תמכו בהתגייסותם, אבל טפסי הבקשה שלהם נתקעו בוועדה הרפואית.

הצבא תומך, ממשל טראמפ מתנגד

אלפי חיילים טרנסג'נדרים שיצאו מהארון או עברו את השינוי הפיזי בצבא ב-2016, אז החליט ממשל אובמה לבטל את האיסור, משרתים כעת בצבא. באותה שנה העריכו כי מספרם נע בין אלפיים לעשרת אלפים. רבים מהם משרתים בתפקידים תובעניים והוצבו מעבר לים. מפקדי חיל הרגלים, הנחתים, חיל הים, חיל האוויר ומשמר החופים העידו בקונגרס באביב שלא ראו שום בעיה עם החיילים הטרנסג'נדרים. "כל עוד הם יכולים לעמוד ברמת התפקוד הנדרשת לצורך מילוי תפקידם, נראה לי שנמשיך להתנהל כך", אמר בעדותו מפקד חיל הנחתים, הגנרל רוברט נלר.

אך למרות הקולות החד-משמעיים מהצבא, ממשל טראמפ ממשיך להתנגד לשירות טרנסג'נדרים. לפני שנחסם על ידי צווי המניעה, ניסה הממשל לא רק למנוע מחיילים טרנסג'נדרים להתגייס, אלא גם לשחרר את המשרתים כעת. בפברואר שלח שר ההגנה ג'יימס מאטיס מזכר שבו הוא כותב שנוכחותם "חותרת תחת מוכנות הצבא, פוגעת בלכידות היחידות ומהווה נטל לא סבר על הצבא".

סרט דוקומנטרי קצר על קשיי הטרנסג'נדרים בצבא ארה"ב

המתנגדים לשרות טרנסג'נדרים בצבא טוענים שמתגייסים טרנסג'נדרים יעמיסו על הפנטגון הוצאות רפואיות עצומות וייאלצו להיעדר מהשרות למשך פרקי זמן ארוכים שבהם יעברו ניתוחים. הטרנג'נדרים טוענים מצדם כי חבריהם שמשרתים כעת במשטרה, במכבי האש ובמערכת אכיפת החוק הפדרלית לא נתקלים בשום בעיה בעבודתם. הטיפול הרפואי המתמשך לו זקוקים רבים מהם מסתכם בהורמונים לא יקרים, אותם הם יכולים ליטול בכוחות עצמם.

התקנות הנוגעות לטרנג'נדרים מחייבות אותם להוכיח שהם היו יציבים נפשית וגופנית במשך 18 החודשים הקודמים לגיוס; תקנה זו תקפה גם לגבי מתגייסים שעברו הליכים רפואיים אחרים. לבקשות לשרת עליהם לצרף אישור של רופא המעיד על כך שהמעבר המיני שלהם מושלם ולא מגביל את יכולתם לשרת בצבא. "אני חושבת שהדרישות סבירות", אומרת פולה נירה, ראש המרכז לבריאות טרנסג'נדרים במרכז הרפואי ג'ון הופקינס. נירה היתה קצין בנחתים שביצע את השינוי אחר שעזב את הצבא, ב-1991; היא גם סייעה לנסח את הנחיות ממשל אובמה באשר לשרות טרנסג'נדרים.

לדבריה, פחות סביר שהעיכובים המתמשכים נגרמים על ידי ניסיון מכוון ומנוגד לחוק, להדיר את המתגייסים הטרנסג'נדרים, ויותר בגלל זהירות ביורוקרטית הנוגעת ליישום מדיניות חדשה. "אני יודעת כמה קשה לחכות - אני חיכיתי 25 שנה", אמרה, "לו הייתי שונה, הייתי עדיין משרתת בחיל הנחתים. אבל נדרש זמן כה ארוך כדי לשנות את התקנות, ואני לא החזקתי מעמד".

לכתבה המלאה בניו יורק טיימס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ