מי יוכל לנצח את טראמפ ב-2020? אליזבת וורן וג'ו ביידן בראש הרשימה

הבחירות לנשיאות רק ב-2020, אך הסנאטורית הדמוקרטית אליזבת וורן כבר חורשת את ארה"ב ומבטיחה "לנקות את הבלגן שישאיר מאחוריו טראמפ". שורה של פוליטיקאים רדיקליים ומתונים מתכוננת במקביל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הסנאטורית אליזבת וורן בעצרת בבוסטון נגד הפרדת משפחות מהגרים, בחודש שכבר

הסנאטורית הדמוקרטית אליזבת וורן אמנם לא הכריזה באופן רשמי שהיא מתכוונת לרוץ לנשיאות ב-2020, אך הסיורים שערכה לאחרונה ברחבי ארה"ב בהחלט הזכירו כאלה שעורכים מועמדים בבחירות במהלך הקמפיין שלהם. באירועים פרטיים ובנאומים פומביים היא כבר היתה יותר חד-משמעית, וברור שעיניה נשואות לבית הלבן.

במהלך נאום בסולט לייק סיטי קראה וורן לדמוקרטים לבוא בהמוניהם לבחירות אמצע הקדנציה בנובמבר, כדי לבנות מומנטום לקראת המרוץ הבא לנשיאות ב-2020. בדנוור, בפגישה עם חברי בית הנבחרים המקומי ועורכי דין פליליים, היא אמרה כי היא מתכננת להיות מגינתם של עניי ארה"ב. בכנס של המפלגה הדמוקרטית בנוואדה, הצהירה וורן שאסור שהדמוקרטים יסתפקו ב"סילוק דונלד טראמפ והאנשים שאפשרו לו לעלות לשלטון".

"אני רוצה מפלגה שתהיה חזקה עד כדי כך, שתוכל לקחת על עצמה את המשימה הקשה של ניקוי הבלגן שהם ישאירו מאחוריהם כשיעזבו את השלטון", הכריזה וורן, ונראה שהיא מתפתה להתנדב לבצע בעצמה את המשימה הזאת.

הסיור הזה הוא רק אחד מיני רבים באיווה, נוואדה ודרום קרוליינה - שלוש מדינות שמצביעות ראשונות בבחירות המקדימות (הפריימריז) לבחירת מועמד המפלגה לנשיאות. המטרה של וורן ואנשיה - לקדם את מועמדותה של וורן ולהציע למועמדים דמוקרטים סיוע בבחירות אמצע הקדנציה. בסך הכל, צעדיה של הסנאטורית הם בין האסטרטיביים ביותר שמתבצעים על ידי דמוקרט כלשהו לקראת הבחירות לנשיאות של 2020.

קשת מגוונת של אישים

וורן, בת 69, היא הדמות הבולטת ביותר בקרב קבוצת הדמוקרטים הנערכים לקרוא תגר על הנשיא טראמפ. לצדה עומדים סגן הנשיא לשעבר, ג'ו ביידן, המפעיל רשת פוליטית שאותה פיתח במשך עשרות שנים, שמצליח למצב את עצמו כראש המפלגה, וכן הסנאטורים קורי בוקר מניו ג'רזי וקמלה האריס מקליפורניה מציגים את עצמם כ"פנים חדשות" בבחירות אמצע הקדנציה. מועמד מרכזי נוסף הוא הסנאטור ברני סנדרס מוורמונט, שהתחרה נגד הילרי קלינטון בפריימריז ב-2016.

כל חמשת האישים הדמוקרטים עוברים את המדינה לאורכה ולרוחבה, מגייסים כספים למען נציגי המפלגה ובודקים את כוח המשיכה של אישיותם ושל הסוגיות המרכזיות בעיניהם. בתור קבוצה, הם מהווים מגוון הטרוגני של יריבים לטראמפ, ומרכיבים ביחד את דמותה האפשרית של המפלגה הדמוקרטית: הם שונים זה מזה במגדר, בגזע, בגיל - הפרשי הגילים ביניהם מגיעים ל-30 שנה - וגם באידאולוגיה, שנעה בין סוציאליזם-דמוקרטי לוחמני לבין מדיניות הדוגלת בשינויים הדרגתיים, שלא מתרחקים מהסטטוס-קוו.

וורן וסנדרס במסיבת עיתונאים בגבעת הקפיטול, ב-2017צילום: בלומברג

עם זאת, מהמועמדים האפשריים שצוינו נעדרת - עד כה, לפחות - תופעה פוליטית בולטת כמו שהיה הנשיא לשעבר ברק אובמה או כוח הנהנה מתמיכת הממסד כמו שהיתה הילרי קלינטון. בניגוד לפריימריז הדמוקרטיים האחרונים, המרוץ הלא ברור הנוכחי מזכיר מאבקים שהתחוללו בעשורים קודמים, שבהם נעדרה דמות דומיננטית ונפתחה הדלת לכאורה לעליית מנהיגים חדשים. "האפשרות שמישהו יופיע ויעלה על הגל לא בלטה כל כך מאז 1976", אמרה אניטה דאן, אסטרטגית דמוקרטית ותיקה.

בראיונות שנערכו עם קרוב ל-50 מחוקקים, יועצים וראשי מפלגה עלתה תחושה של חוסר ודאות. דמוקרטים בכירים סבורים כי מפלגתם סובלת כיום מחוסר יציבות שלא נראה זה שנים רבות, והם חוששים לנסות להכתיר מועמד נוסף דוגמת קלינטון. אולם דמוקרטים רבים אחרים מאמינים כי פניית המפלגה שמאלה, בשילוב זעמן הגובר של תנועות נשים והתיאבון המושרש מיסודו לוויכוח פוליטי, יוצרים סביבה מזמינה במיוחד עבור וורן.

במסעה במדינות המערב ניסתה וורן לדבר בטונים מאחדים. כשביקרה במסעדת טאפאס בסולט לייק סיטי היא אמרה שהדמוקרטים צריכים לאחד את השורות כדי לכבוש מחדש את הבית הלבן. "היא אמרה: 'תראו, כולנו צריכים להתאחד'", סיפרה ראשת העיר הדמוקרטית של סולט לייק סיטי, ג'קי ביסקופסקי, שניסתה להעביר את המסר של וורן: "אנחנו חייבים להראות בבחירות השנה ששינוי זה מה שהאנשים רוצים לראות".

מועמדים ותיקים מרימים את ראשם

וורן, אולי האישיות המועדפת על ההנהגה הדמוקרטית, עשויה לרצות את הבסיס האקטיביסטי של המפלגה ובמקביל לבלום מועמד שעלול להפסיד בבחירות הכלליות. סנדרס למשל.

הסנאטור ברני סנדרס במרילנד, בחודש שעברצילום: Jose Luis Magana/אי־פי

צילו של הסנאטור הסוציאליסט בן ה-76 מרחף מעל המרוץ לנשיאות ב-2020. סנדרס נהנה מאהדה עצומה בקרב פעילים ויש לו יכולת מוכחת לגייס מיליוני דולרים דרך האינטרנט. לאחר שהעלה לראש סדר היום של המפלגה הדמוקרטית נושאי מדיניות חברתיים כמו ביטוח רפואי ממלכתי ושכר לימוד חינם בקולג'ים, סנדרס עשוי להיות מתחרה רב עוצמה על מועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ולהוות איום משמעותי על וורן.

אך למרות התמיכה הברורה ברעיונותיו של סנדרס, רבים במפלגה הדמוקרטית מטילים ספק באפשרות שהפעיל החברתי הוותיק יצליח לגייס תמיכה מספיק רחבה שתאפשר לו להדיח מהשלטון את טראמפ.

ג'ו ביידן בן ה-75, בן דורו של סנדרס, מתכוון להתחיל בקמפיין כבר בספטמבר הקרוב, כך לפי מקורביו. בנאומים שנשא עד כה התבטא ביידן בנימה עדינה יותר מוורן ומסנדרס, שיבח את שיתוף הפעולה בין שתי המפלגות וקרא לדמוקרטים להתעלות מעל להתגרויות הדמגוגיות של טראמפ.

ביידן, שכבר התחרה על הנשיאות פעמיים, פונה לקבל את תמיכתם של הדמוקרטים הצעירים. בביקור שערך ביוני בניו אורלינס הוא נועד עם חבר בית הנבחרים סדריק ריצ'מונד, בן 44, יו"ר שדולת חברי הקונגרס השחורים (CBC). החודש הוא מתכנן לנסוע לאריזונה כדי לסייע לקירסטן סינמה, בת 41, המועמדת הדמוקרטית לסנאט במדינה, ולשאת דברים בכנס של ארגון השדולה למען לטינים, Lulac. 

סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן בסינסינטי, בחודש שעברצילום: John Minchillo/אי־פי

סטיב בנג'מין, ראש העירייה הדמוקרטי של קולומביה, בירת דרום קרוליינה, אמר שביידן נהנה מקשר הדוק עם מנהיגי המפלגה בעיר. "לסגן הנשיא יש הרבה קשרים הדוקים בדרום קרוליינה ומדובר בקשרים מאוד מהותיים", אמר בנג'מין, שהודה כי חברי הסגל של ביידן התקשרו אליו לאחרונה. עם זאת, הוא ציין שביידן איננו המתחרה היחיד שיצר איתו ועם אנשיו קשר, והוסיף כי גם עוזרים של וורן התקשרו אליו כדי לארגן ביניהם פגישה.

ביידן איננו בטוח שיציג את מועמדותו בבחירות ב-2020, והוא מכיר בעובדה שהמפלגה מתרחקת מהסגנון הממסדי שלו וממתינותו היחסית, כך לפי מקורביו. בינתיים, ביידן לא מנסה להרתיע מתחרים אחרים: סגן הנשיא לשעבר נפגש לאחרונה עם שני מועמדים אפשריים, ראש העיר לוס אנג'לס אריק גארסטי ומושל מונטנה סטיב בולוק, וייעץ להם להחליט לגבי השתתפותם במרוץ לקראת 2020 - בין שיציג את מועמדותו ובין שלא.

הצעירים בעין הציבורית

האריס ובוקר הפגינו הרבה יותר נחישות מביידן. השניים, הצעירים ביותר מבין המועמדים הדמוקרטיים האפשריים שהוזכרו, מנהלים קמפיין למען סנאטורים אחרים ואף התערבו בפריימריז למען מועמדים שעמדותיהם תאמו לשלהם. הם גם חברים בוועדה המשפטית של הסנאט - הוועדה שתבחן בחודשים הבאים את השופט ברט קבאנו, מועמדו של טראמפ לבית המשפט העליון - וכתוצאה מכך סביר להניח שיהיו בעין הציבור ויוכלו לקרוא תגר על הנשיא בתקשורת.

האריס, פוליטיקאית שחורה בת 53, מציגה את עצמה כנציגת דור חדש ושונה של אמריקאים. היא מבקרת חריפה של טראמפ ואומרים עליה שהחלה להתעניין במרוץ לנשיאות ב-2020 ככל שהמרוץ לקונגרס נעשה פתוח יותר, ומאז שנשים דמוקרטיות החלו להתגייס כדי להביס את המפלגה הרפובליקאית. דמוקרטים רבים נהנים להקביל את האריס לטראמפ בן ה-72. "אני חושב שהעולם זקוק לנשיאה שחורה", אמר ג'ון באומן, לשעבר חבר קונגרס ממיזורי, לאחר ששמע בחודש שעבר את נאומה של האריס בכנס של האגודה האמריקאית לקידום אנשים שחורים (NAACP).

הסנאטורית קמלה האריס בקליפורניה, לפני חודשייםצילום: בלומברג

קורי בוקר, בן 49, מציג את עצמו כבעל מסר מעצים ומשתדל להראות שביכולתו לזכות בקולות מצביעים במדינות שנחשבות למעוז של הרפובליקאים על אף היותו ליברל שחור מצפון-מזרח ארה"ב. לאחר שהתגייס אשתקד למען הסנאטור דאג ג'ונס מאלבמה, בוקר אמר שהוא שוקל להציג את עצמו בדרום העמוק - אזור שמרני שתושביו השחורים סייעו לניצחון שני מועמדים דמוקרטיים.

בוקר גם מקיים מגעים קבועים עם דמוקרטים כמו הלוביסט המשפיע ג'ים דמרס, אחד מתומכיו הראשונים של אובמה. דמרס אמר בראיון שאין הוא מתכנן הפעם לבחור מועמד בשלב מוקדם כפי שעשה ב-2006, אך הוסיף שאינו יכול לעמוד בפני בוקר וכי יתמוך בו אם יתחרה.

הסנאטור קורי בוקר מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, בשנה שעברהצילום: בלומברג

הדמוקרטים צופים שמועמדים נוספים יצוצו בשנה הקרובה, אלא אם כן המפלגה תנחל אכזבה קשה בבחירות אמצע הקדנציה בנובמבר. אחדים מהדמוקרטים בעלי השאיפות להתמודד ששמרו עד כה על שתיקה מתכוננים להגביר את פעילותם. אחד מהם הוא דוואל פטריק, לשעבר מושל מסצ'וסטס, שכמה מיועציו הם מקורביו של אובמה.

גם ראש העיר לוס אנג'לס גארסטי, לו ייעץ ביידן, ערך בלוס אנג'לס אירוע לגיוס תרומות למען דמוקרטים ואמר לתורמים בקליפורניה כי יתכן שיצטרף למרוץ. מועמד אפשרי נוסף הוא מיץ' לנדריו, לשעבר ראש העיר ניו אורלינס שזוכה לתשומת לב מצד פעילים ותורמים.

הסנאטורית קירסטן גיליברנד מציגה בקונגרס חקיקה נגד הטרדות מיניות, בשנה שעברהצילום: בלומברג

הסנאטורית קירסטן גיליברנד מניו יורק התייעצה באחרונה עם יועצים לשעבר של הילרי קלינטון, ומתכננת לערוך נסיעות קמפיין לקראת בחירות אמצע הקדנציה. גיליברנד  מתכננת לנסוע לסייע לסנאטורית תמי בולדווין בוויסקונסין, ולבקר באריזונה ובנוואדה כדי לפעול למען מועמדות דמוקרטיות אחרות לסנאט. בנוסף לבולוק ולפטריק, מושלים נוספים בהווה ובעבר חושבים על 2020, בהם טרי מקאוליף, מושל וירג'יניה לשעבר.

אך כרגע, וורן עושה את הצעדים הבולטים ביותר. היא עורכת באופן קבוע ארוחות במשרדה בסנאט עם מומחי מדיניות, ולאחרונה אירחה את קתלין סטיבנס, השגרירה לשעבר בדרום קוריאה.

ראש העיר לוס אנג'לס אריק גארסטי מחוץ לאוהל של ילדי מהגרים בטקסס, בחודש שעברצילום: MIKE BLAKE/רויטרס

בעת מסעה בנוואדה ביקרה וורן בביתו של הארי ריד, הסנאטור לשעבר שכיהן כמנהיג הרוב הדמוקרטי בסנאט בשנים 2007-2015 וממשיך להיות הדמוקרט המשפיע ביותר במדינה זו. היא גם התכתבה במייל עם טום וילסק, לשעבר מושל איווה ושר החקלאות, על מאמר שבו כתב כיצד הדמוקרטים יכולים לחזור ולזכות באזורים החקלאיים של ארה"ב. היא טלפנה לג'יימס סמית לאחר ניצחונו בדרום קרוליינה, בירכה אותו והציעה לו את עזרתה.

לאחר שוורן נאמה בחודש שעבר ברינו אמרה קייט מרשל, המועמדת הדמוקרטית למשרת מושלת נוואדה, כי הסנאטורית התקשרה אליה ובירכה אותו על ניצחונה בפריימריז. וורן, שהפגינה ידע בלתי צפוי במרוץ, שיבחה את הנושאים שעליהם דיברה מרשל ודיברה עליהם בפירוט, אמרה המועמדת בחיוך. "זה די מגניב שהיא ידעה את זה", הוסיפה.

לכתבה המלאה בניו יורק טיימס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ